„Manome, jog esant nepakankamam finansavimui iš Kelių plėtros ir vystymo programos, reikia ieškoti ir privačių lėšų. Susisiekimo ministerija turi nemažai projektų, kurie galėtų pretenduoti į toki finansavimą arba vystymą. Vienas jų – kelio Vilnius-Utena betoninės dalies rekonstrukcija“, – pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius.
Pasak jo, Vyriausybė dar šiemet turėtų priimti sprendimą dėl kelio Vilnius-Utena rekonstrukcijos.
Ministras priminė, jog šiemet pasirašyta sutartis pagal viešojo ir privataus sektorių partnerystės modelį dėl Palangos aplinkkelio statybų.
„Sutarties vertė – daugiau kaip 100 mln. litų. Tiek privačių pinigų ateis į viešosios infrastruktūros vystymą. Tuo pačiu investuotojas garantuoja ir aplinkkelio ilgalaikę priežiūrą“, – kalbėjo R.Sinkevičius.
Finansų ministerija nurodė, jog šiemet Policijos departamentas paskelbtų Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato ir areštinės statybų konkursą, Nacionalinė teismų administracija – Vilniaus mieste veikiančių teismų infrastruktūros sukūrimo ir priežiūros konkursą, Sveikatos apsaugos ministerija – automobilių stovėjimo aikštelių infrastruktūros plėtros Santariškėse konkursą, o Susisiekimo ministerija – Nemuno uostų (prieplaukų) išvystymo konkursą.
Be to, Vyriausybė šiemet turėtų priimti sprendimus dėl kelio Vilnius-Utena projekto ir Vilniaus tardymo izoliatoriaus-pataisų namų statybos.
„Siekdama iš esmės pagerinti situaciją, Finansų ministerija ketina inicijuoti viešojo ir privataus sektorių partnerystės įgyvendinimo taisyklių pakeitimus, kad būtų sugriežtinta atsakomybė už šių projektų įgyvendinimą laiku“, – teigiama Finansų ministerijos dokumente Vyriausybei.
Finansų ministerijos teigimu, įgyvendinant viešojo ir privataus sektorių partnerystės skatinimo 2010-2012 metų programą, buvo parengta 21 investicijų projektų galimybių studiją, o 4 projektų įgyvendinimui pritarė Vyriausybė. Tačiau, ki 2013 metų sausio 1 dienos centrinės valdžios lygmenyje nebuvo pasirašyta nė viena viešojo ir privataus sektorių partnerystės sutartis.
Finansų ministerijos duomenimis, šiuo metu 21 savivaldybė įgyvendina 37 projektus, iš jų dauguma – pagal koncesijų sutartis.
Pasak Finansų ministerijos, daugiausia sutarčių šiuo metu įgyvendina Klaipėdos miesto savivaldybė (6 sutartys), Kėdainių rajono ir Panevėžio miesto savivaldybė (po 4). Daugiausia sutarčių pasirašyta atliekų tvarkymo bei kultūros ir sporto objektų infrastruktūros srityje (po 9), energetikos (7), sveikatos apsaugos (4).
Ministerijos skaičiavimais, atliktos privataus kapitalo investicijos siekia 332 mln. litų, mokėjimai privačiam subjektui – 118,5 mln. litų.
Jei Vyriausybė pritars Finansų ministerijos siūlymui, viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektus įgyvendinančios institucijos iki 2013 metų rugsėjo 15 dienos bus įpareigotos pateikti informaciją apie projektų įgyvendinimo eigą ir kliūtis, stabdančias projektų įgyvendinimą. Be to, siūloma, kad projektus įgyvendinančias institucijas dėl investuotojų pritraukimo konsultuotų viešoji įstaiga „Investuok Lietuvoje“.