„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Teismai iš naujo nagrinės GTC ir „LTG Wagons“ ginčą su VPT

Teismai turės iš naujo nagrinėti „Lietuvos geležinkelių“ antrinių bendrovių „LTG Wagons“ ir Geležinkelių tiesimo centras (GTC) ginčą su Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) dėl jos sprendimo pripažinti šias įmones perkančiosiomis organizacijomis ir įpareigoti prekes ir paslaugas pirkti viešai.
Ekskursija po Kauną traukiniu
Ekskursija po Kauną traukiniu / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Teismui anksčiau atsisakius nagrinėti LTG įmonių skundą, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) bylos nagrinėjimą atnaujino – lapkričio 6 dieną LVAT teisėjų kolegija panaikino Regionų administracinio teismo vasario 7 dienos nutartį ir grąžino bylą jam nagrinėti iš naujo. 

„Pirmosios instancijos teismas nepagrįstai nutraukė bylą, nes nėra pagrindo daryti išvadą, jog skundžiamas sprendimas nesukelia pareiškėjams teisinių pasekmių“, – nusprendė LVAT.

GTC bei „LTG Wagons“ teismo prašė panaikinti VPT pernai balandį priimtą sprendimą įpareigoti jas pirkti pagal Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto srities perkančiųjų subjektų, įstatymą.

Įmonių vertinimu, VPT sprendimą priėmė be pagrįstų argumentų. GTC aiškino, kad savęs nelaiko perkančiąja organizacija, todėl jos pirkimai turi būti laikomi įprastais komerciniais sandoriais, nepatenkančiais į Viešųjų pirkimų įstatymo sritį. 

GTC pabrėžia, kad jos pajamos iš LTG įmonių gaunamos ne iš vidaus sandorių, jungtinės veiklos sutarčių ar kitų šaltinių, o tik dėl to, kad ji dalyvauja geležinkelių bendrovių pirkimuose.

Be to, anot įmonių, VPT sprendimas sukuria neigiamų padarinių, nes ji gali įpareigoti įmones nutraukti pirkimus, kreiptis į teismą dėl pasirašytų sutarčių arba skirti sankcijas. 

„Pagal naujausią Europos Žmogaus Teisių Teismo praktiką pareiškėjas turi turėti galimybę apskųsti teisės aktą, jei šis aktas turi įtakos jo teisių ir pareigų apimčiai“, – teismui teigė „LTG Wagons“. 

Tuo metu pirmos instancijos teismas vertino, kad toks VPT sprendimas pats savaime nesukelia teisinių pasekmių – bendrovės toliau gali dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, joms nepritaikytos sankcijos. 

VPT nustatė, kad įmonių veikla susijusi su įstatyme nurodytomis veiklomis, kuriomis užsiimančios bendrovės turi pirkti skelbdamos viešus konkursus.

„Sprendime nustatytas tokios apimties įpareigojimas, koks yra nustatytas įstatyme“, – teismui teigė VPT. 

„LTG Cargo“ bendrovę „LTG Wagons“ įkūrė 2020 metais po to, kai VPT „LTG Cargo“ pripažino perkančiąja organizacija, kuri privalo skelbti viešus konkursus. „LTG Wagons“ perduotas vagonų nuomos verslas, kuris tuo metu generavo apie 10 proc. įmonės pajamų.

VPT 2019 metais paskelbė, kad LTG antrinės įmonės, tarp jų ir „LTG Cargo“, privalo laikytis Viešųjų pirkimų įstatymo. Teismai šią išvadą vėliau patvirtino, todėl bendrovė buvo priversta nutraukti neviešą 900 vagonų pirkimo konkursą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“