10 patarimų kuriantiems šeimos verslą

Kiekvienais metais daugelis šeimų Lietuvoje pradeda verslą. Broliai, vyras ir žmona, tėvai – visai nesvarbu, kokie yra tarpusavio ryšiai. Kuriant šeimos verslą susiduriama su unikaliomis problemomis – būtent todėl tik vienas iš trijų šeimos verslų išgyvena ir yra perduodamas vaikams.
Žmogus su kompiuteriu
Verslas / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.

Ypač pavojinga yra pati verslo pradžia, kai šeimos nariai pradeda verslą su didžiuliu jauduliu, tačiau neturėdami aiškios strategijos bei nepasiskirstę rolėmis. Jeigu vis dėlto nusprendėte kurti šeimos verslą, privalote pasiruošti galimoms kompensacijoms, jeigu įvyks skyrybos.

Remdamiesi daugybės verslininkų Lietuvoje bei užsienyje patirtimi, pateikiame dešimt efektyvių patarimų, kaip rasti tinkamą balansą tarp verslo ir asmeninio gyvenimo šeimoje. Tam tikros taisyklės ir ribos yra privalomos, tad skubėkime jas užsibrėžti!

Nustatykite tam tikras ribas. Labai lengva užmiršti, kad visų pirma esate šeima ir imti kalbėti apie verslą 24 valandas per parą. Bet asmeninio gyvenimo ir verslo maišymas gali privesti prie žalingų pasekmių. Apribokite verslo diskusijas už biuro ribų. Tai ne visada įmanoma, tačiau visada naudinga – apribokite diskusijų laiką.

Nustatykite aiškius komunikavimo būdus. Nuomonių skirtingumas ir iš to kylančios problemos yra neišvengiamos. Galbūt jums jau teko su jomis susidurti. Pagalvokite apie kiekvieną savaitę organizuojamą susirinkimą, kurio metu būtų aptartas progresas, tikslinama strategija ir sprendžiamos problemos bei konfliktai.

Paskirstykite vaidmenis bei atsakomybes. Gali būti, jog keli šeimos nariai bus įpareigoti atlikti labai panašias užduotis. Tokiu atveju konfliktai yra neišvengiami, nes kiekvienas norės “pasigriebti” daugiau įtakos duodančias užduotis. Svarbūs sprendimai turi būti priimami kartu, o maži sprendimai – kiekvieno individo atskirai.

Naudokite šeimos verslo privalumus. Vienas iš didžiausių šio verslo privalumų yra priėjimas prie žmogiškojo kapitalo, t.y. kitų šeimos narių. Tarkim, patekus į krizę šeimos nariai gali darbuotis už labai mažą atlyginimą arba visai jo atsisakydami. Šeimų valdomi verslai taip pat turi išskirtines apskaitos sistemas bei vidinę politiką.

Traktuokite visus darbuotojus sąžiningai. Nors kai kurie konsultatai pataria visai atsisakyti šeimos narių samdymo, tai gali būti vienas didžiausių šeimos verslo privalumų. Daugybė mažų bendrovių nebūtų išgyvenusios be sunkaus ir atsidavusio šeimos narių darbo. Tačiau venkite favoritizmo. Atlyginimai, karjeros galimybės, darbo grafikas ir kritika turi būti paskirstyta po lygiai tiek šeimos nariams, tiek kitiems darbuotojams. Nenustatykite šeimos nariams aukštesnio ar žemesnio standarto nei kitiems.

Aprašykite verslo ryšius. Labai lengva šeimos nariams imtis verslo, greitai pasiskirstyti užduotimis ir netgi suklestėti. Tačiau neišvengiamai ateis blogi laikai, ekonominis sunkmetis ir kitos problemos, tuomet nebus aišku kuris šeimos narys kokios kompensacijos ar akcijų dalies nusipelno – viską dokumentuokite.

Nubrėžkite aiškią vadovų komandą. Šeimos nariai, kurie šiuo metu ar ateityje turėtų valdyti didžiąją dalį akcijų yra linkę papeikti tuos darbuotojus, kurie neatsiskaito jam tiesiogiai. Tai veda į darbuotojų nusivylimą, jų darbo produktyvumo mažėjimą ir suprastėjusius rezultatus. Išeitis – žinojimas kas kam atsiskaito.

Prašykite patarimo iš šalies. Kartais sprendimų priėmimo procesas gali tapti pernelyg šališkas. Naujos idėjos ir kūrybinis mąstymas pasimeta tarp sudėtingų šeimos narių santykių. Prašyti patarimo už organizacijos ribų, t.y. žmonių, kurie nėra tos šeimos nariai, gali labai padėti išspręsti tam tikras problemas ir sugrąžinti verslą į realybę.

Sukurkite paveldėjimo planą. Jei šeimos verslo galva neturi paruošusi formalaus paveldėjimo plano, tuomet verslas prašosi didžiulės bėdos. Plane turi būti detaliai aprašyta, kam, kaip ir kokiomis dalimis bus perduotas verslas. Jis turi būti paremtas finansais ir rezultatų atlikimu. Būtina turėti profesionalų konsultantą iš šalies, kuris padėtų parašyti tokį planą. Vargu, ar vienas pats galite šališkai pažvelgti į šeimos narių atliktą darbą.

Pasisemkite patirties kituose versluose. Jeigu jūsų vaikai ruošiasi perimti verslą, pasirūpinkite, kad iš pradžių jie nuo trijų iki penkių metų padirbėtų kituose versluose. Dar geriau – sektoriuose, kurie nėra susiję su tuo verslu, kuriuo užsiima šeima. Tai suteiks patirties, žinių ir įvairiapusiškumo.

Nėra lengva sukurti ir išlaikyti šeimos verslą, kur galimas interesų susidūrimas ir konfliktai. Tačiau šeimos verslai turi keletą pranašumų prieš kitus verslus – atsidavusių žmonių ratas, kurie atiduoda visą energiją ir širdį verslui plėtoti. Jeigu vis dėlto nusprendėte kurti šeimos verslą, ženkite keletą žingsnių į priekį ir apgalvokite galimą narių perdegimą, kaip užtikrinti šeimos ir verslo balansą bei pasirūpinkite patikimais patarėjais.

Parengė Justas Vaitkevičius

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų