Savo ruožtu Ispanijos fiskalinė ir bankų sektoriaus politika bus po padidinamuoju Briuselio stiklu. Tai reiškia, kad šalies kontrolė bus itin griežta, tačiau ne taip, kaip prieš tai gelbėtų Graikijos, Portugalijos ir Airijos, – praneša elpais.com.
Trejetas, sudarytas iš Europos Komisijos (EK), Europos centrinio banko (ECB) ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF), kas tris mėnesius siųs stebėtojus ir de facto prisiima finansinio sektoriaus priežiūros galias. Europos sąjungos (ES) nariai siūlys radikalius visos bankų sistemos pokyčius. Be to, Briuselis vyriausybės reikalauja naujų fiskalinių priemonių, kad būtų garantuota, jog Ispanija eina link iškeltų tikslų.
Jau yra aišku, kad nuo šio penktadienio didės pridėtinės vertės mokestis (PVM). Taip pat nebeslepiama, kad teks laikytis ir kitų sąlygų, tarp kurių gali būti pensijų bei bedarbio pašalpų mažinimas. Prancūzijos finansų ministras teigia, jog Ispanijos ministras pirmininkas Mariano Rajoy pats pasiūlė persvarstyti pensijų klausimą.
Prieš kelis mėnesius Ispanijos ekonomikai tereikėjo nežymaus Briuselio ir Frankfurto įsikišimo, o dabar vizitų į Madridą daugės, ES kelia vis daugiau ir daugiau reikalavimų šiai krizės varginamai šaliai.
Eurozonos finansų ministrų susirinkimo nutarimai oficialiai bus patvirtinti kitą savaitę, liepos 20 dieną. Mėnesio pabaigoje Ispanija sulauks pirmosios bankų sektoriaus gelbėjimo injekcijos – 30 mlrd. eurų.
Be reikalavimų pagalbos prašančioms kompanijoms (premijų nedavimo politika, ofisų ir kito nekilnojamojo turto pardavimai, atleidimai iš darbo ir net bankų likvidavimas, jei to prireiktų), Briuselis prašo reformuoti bankų reguliavimo ir priežiūros sistemą.
Ne viskas yra vien sąlygos. Krizėje skęstančiai Ispanijai bus prašoma leisti pratęsti biudžeto mažinimo iki 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) terminą vieneriais metais. Mažinti biudžeto deficitą, tikimasi, leis PVM didėjimas bei valstybės tarnautojų darbo laiko ilginimas.
Pastaruoju metu Ispanijoje nedarbo lygis siekia 25 proc.