Italijos Senatas patvirtino 54 mlrd. eurų taupymo planą, nors Europos Komisija, Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ir Europos centrinis bankas (ECB) reikalavo, kad būtų sutaupyti 45 mlrd. eurų.
J.Rojakos teigimu, toks ambicingas planas finansų rinkas nuramins tik trumpam, nes greičiausiai Italijai plano laikytis nepavyks.
„Manau, kad tai yra labai trumpalaikė rinkų apraminimo priemonė. Viskas, žinoma, priklausys nuo vykdymo. Bet labai didelė tikimybė, kad ji nesugebės vykdyti plano ir bet koks nevykdymas rinkas nervina dar labiau negu mažesnių fiskalinių priemonių priėmimas“, – 15min.lt sakė ekonomistė.
Be to, pasak J.Rojakos, Italijos Finansų ministerijos ekonomikos prognozės – pernelyg optimistinės.
„Žadamas gerokai greitesnis ekonomikos augimas nei prognozuoja daugelis institucijų. Be to, visiškai neatsižvelgta į tai, kad pasaulio ekonomika lėtėja, o Italija, kaip ten bebūtų, turėtų orientuotis į eksportą, kitaip iš vidaus vartojimo, kuris bus smaugiamas ir toliau, augimo nereikėtų tikėtis“, – sakė banko atstovė.
Pasak jos, pagrindinės taupymo priemonės bus pridėtinės vertės mokesčio (PVM) pakėlimas nuo 20 iki 21 proc. ir aukštesnių pajamų apmokestinimas.
Nepatenkintų italų protestai, ekonomistės teigimu, anaiptol nerodo, kad taupymo planas yra labai griežtas.
„Italai, kaip ir ispanai, kitos pietų tautos, protestuoja daug lengviau negu tos pačios Baltijos arba Šiaurės šalys. Nes jeigu mes pažiūrėtumėme į paketą, kuris buvo priimtas, negaliu sakyti, kad jis buvo labai drastiškas“, – svarstė J.Rojaka.
Taupymo planui dar turi pritarti parlamento žemesnieji rūmai.