Didelę dalį reikiamų gamtinių dujų šios šalys vis dar gauna milžiniškais dar sovietiniais laikais nutiestų dujotiekių tinklais ir dabar jos nori išsivaduoti iš šios energetinės priklausomybės, rašo žurnalas „The Forbes“.
Siekdamos naudotis nuosavomis gamtinių dujų atsargomis, jos kviečiasi į pagalbą JAV ekspertus, įskaitant tokias įmones kaip „Chevron“ ir „Exxon Mobil“, kurios tokių galimybių neatsisako.
Pavyzdžiui, Lietuva visas gamtines dujas šiuo metu gauna iš Rusijos „Gazprom“. Oficialios šalies geologijos tarnybos duomenimis, šalies vietos atsargos siekia beveik 60 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų, o šio kiekio, skaičiuojant pagal dabartinį vartojimo lygį, šaliai pakaktų dvidešimčiai metų.
Pagrindiniai sunkumai susiję su gavyba. Skalūnų dujos garsios tuo, kaip jas sunku išgauti, ir gavybos technologija yra palyginti nauja, rašo leidinys.
Todėl „Chevron“ žengia ten, kur vietos įmonės bijo eito. 2012 metais įmonė įsigijo 50 proc. „LL Investicijų“, vietos energetikos įmonės, veikiančios Vakarų Lietuvoje, kur sutelkta didžioji šalies dujų telkinių dalis, akcijų.
Iš naujausių žinių galima spėti, kad „Chevron“ tikriausiai gaus šalyje žvalgymo licenciją. Jei jai tai pavyks, tai bus didelė paspirtis jos didelio užmojo tikslams regione. Be to, tai dar kartą įrodys, kad įmonė geba savo gamtinių dujų veiklą plėsti visame pasaulyje.
„Chevron“ taip pat verčiasi žvalgymu ir gavyba kaimyninėje Lenkijoje ir Rusijoje, bet šiose šalyse yra grupių, kurie priešinasi skalūnų dujų gavybai, nes, jų teigimu, gavybos metodas daro itin neigiamą poveikį aplinkai.
Tačiau regiono politikai siekia išsivaduoti iš Rusijos įtakos ir, panašu, vis mažiau priešinasi idėjai atverti savo vietos išteklius užsienio energetikos įmonėms, rašo leidinys.
Dauguma rytų Europos ūkių sparčiai auga ir ekonomikos plėtrai spartėjant gali kilti sunkumų tenkinant energijos poreikius.
Apskritai perspektyvos, atrodo, yra palankios, bet reikia atminti, kad gręžimo ir žvalgymo licencijos gavimas konkrečiame regione nebūtinai reiškia, kad energetikos įmonė automatiškai užsidirbs didelį pelną.
„Exxon Mobil“, kita JAV milžinė ieškanti gamtinių dujų Rytų Europoje, tai suprato 2012 metais.
Nors įmonei buvo suteiktos šešios koncesijos Vidurio Lenkijoje, ji nusprendė pasitraukė iš regiono, nes tyrimų rezultatai parodė, kad šis projektas nėra ekonomiškai gyvybingas.
O investuotojai yra labiau linkę palaukti, kol dujų gavyba iš tikrųjų bus pradėta, rašo „The Forbes“.