Apie kovo 19 dieną Tarptautinių prekybos rūmų arbitražo teismui pateiktą prašymą Rusijos dujų monopolininkas atskleidė pirmojo šių metų ketvirčio veiklos ataskaitoje.
2003 metais „Gazprom“ iš „Kauno energijos“ įsigijo Kauno termofikacinę elektrinę, o sutartyje buvo numatyta, kad nuo 2009 metų elektrinės vartotojams teikiamai šilumai bus taikoma rinkos kaina, rašoma ataskaitoje.
„Tačiau 2008 metais Lietuvos kainų komisija nustatė KTE tarifų reguliavimą, todėl taikyti šilumos energijai rinkos kainą nebuvo įmanoma. Lietuvos valstybės institucijos nesilaikė įsipareigojimų, numatytų tarpvyriausybiniame susitarime dėl kapitalo investicijų skatinimo ir abipusės apsaugos, pagal kurį garantuojama kapitalo investicijų apsauga, todėl „Gazprom“ pateikė Lietuvos Vyriausybei pranešimą apie investicinio ginčo inicijavimą. Teigiamo atsakymo iš Vyriausybės nesulaukta, todėl įmonė kreipėsi į arbitražo teismą“, – pareiškė „Gazprom“.
Balandžio pabaigoje energetikos ministras Arvydas Sekmokas pareiškė, kad „Gazprom“ didina spaudimą Lietuvai. Tuomet jis pranešė, kad Rusijos koncernas pateikė trečiąjį ieškinį tarptautiniam arbitražui prieš Lietuvą, be to, siekia kištis į Vyriausybės sprendimų turinį.
„Gazprom“ nori parduoti Kauno elektrinę mažajai KTE akcininkei – Rimandui Stoniui priklausančiai JAV įmonei „Clement Power Venture“, tačiau Kauno valdžia tam nepritaria, nes „Gazprom“ nėra įvykdęs investicijų įsipareigojimų pagal 2003 metais pasirašytą KTE pirkimo-pardavimo sutartį.
Energetikos ministerijos Teisės skyriaus vedėja Inga Černiuk tuomet BNS sakė, kad koncernas prašo inicijuoti investicinį ginčą pagal tarptautinę Lietuvos ir Rusijos dėl investicijų skatinimo ir abipusės apsaugos sutartį.
Gegužės pradžioje „Kauno energija“ išsiuntė laišką „Gazprom “, kuriame užsiminė apie galimybę iš jo nupirkti prieš beveik 10 metų parduotą Kauno elektrinę.
„Gazprom“ pernai rugpjūtį pateikė skundą Stokholmo arbitražo teismui ir siekia, kad Energetikos ministerijos veiksmai teisme, inicijuojant bylinėjimąsi prieš „Lietuvos dujas“ ir jos vadovybę, būtų pripažinti kaip pažeidžiantys „Lietuvos dujų“ akcininkų sutartį, kompensuojant dėl to patirtus nuostolius.
Kovo pradžioje „Gazprom“ informavo, kad kreipėsi į UNCITRAL arbitražą, veikiantį prie Jungtinių Tautų organizacijos. „Gazrom“ teigimu, taip siekiama apginti Rusijos koncerno investicijas dėl Lietuvos Vyriausybės vykdomos gamtinių dujų sektoriaus pertvarkos.
Lietuvos Vyriausybė Rusijos koncerną dėl galimo piktnaudžiavimo nustatant dujų kainą yra apskundusi Europos Komisijai.