Ribotais gavybos pajėgumais disponuojantis „Gazprom“ vasarį, Europą kaustant speigui, buvo privestas sumažinti dujų tiekimą kai kurioms Europos valstybėms, prioritetą teikiant savai rinkai, kurioje, artėjant Vladimiro Putino sugrįžimui į Kremlių, dujų stigti tiesiog negalėjo. Toks žingsnis smogė Rusijos dujų milžino reputacijai, dar bandžiusiam „atpirkimo ožį“ rasti kaimyninėje Ukrainoje.
Baigantis žiemai „Gazprom“ neatlaikė Europos spaudimo ir sutiko dujų kainas apkarpyti dešimtadaliu, siekdamas išsaugoti konkurencingumą.
Baigantis žiemai „Gazprom“ neatlaikė Europos spaudimo ir sutiko dujų kainas apkarpyti dešimtadaliu, siekdamas išsaugoti konkurencingumą.
Naujų tiekimo sąlygų išsireikalavimo Turkija mainais į leidimą tiesti dujotiekį „South Stream“. Nuolaidų taip pat gavo Italija, Didžioji Britanija, o „Gazprom“ derybos su Vokietijos importuotojais nebevyksta.
Rusija nusileido ir nedaug dujų iš jos perkančiai Bulgarijai, tačiau įgijo lojalų partnerį, tiesiant Ukrainą aplenkiantį „South Stream“ dujotiekį per Juodąją jūrą į Balkanus.
Pirmas šių metų ketvirtis koncernui „Gazprom“, kuris yra vienintelis rusiškų dujų eksportuotojas, buvo prastas – jų pirkimą sumažino beveik visos Europos valstybėse. Išimtis – Turkija.
Anot nepriklausomos verslo analitkos agentūros „Investkafe“ atstovo Vitalijaus Michalčiuko, nepasitenkinimas aukštomis rusiškų dujų kainomis – beveik Europoje, o didžiausios pirkėjos – Vokietija ir Italija – jų importą pirmąjį šių metų ketvirtį sumažino atitinkamai 15 proc. ir daugiau nei perpus.
„Elgesio koncepcijos yra dvi: arba tvirtai laikytis tvirtai, siekiant išsaugoti aukštas dujų kainas, vaikantis lengvo pelno, arba veikti lanksčiai, siekiant išsaugoti svorį patrauklioje rinkoje“, – tvirtina “RusEnergy„ analitikasMichailas Krutichinas, komentuodamas galimą Rusijos dujų monopolininko pasirinkimą.
“Gazprom„ vadovas Aleksejus Milleris yra pirmosios koncepcijos šalininkas, tačiau dabartinėmis sąlygomis ir jis yra priverstas nusileisti“, – pridūrė M.Krutichinas.