Viena stambiausių pasaulyje naftos ir dujų bendrovių „Exxon Mobil“ už šią milžinišką sumą įsigijo kitą amerikiečių gamtinių dujų gamintoją „XTO Energy“. Šis sandoris laikomas vienu didžiausiu energetikos sektoriuje. „Exxon Mobil“ skaičiavimais, jos gamtinių dujų rezervai padidėjo 1,3 trln. kubinių metrų.
Be to, per pastaruosius dešimtmečius JAV ypač sparčiai plėtėsi gamtinių dujų, išgaunamų iš skalūno, prekyba ir iki tol gana konservatyvia laikyta „Exxon Mobile“ deda didžiules viltis į šį netradicinį gamtinių dujų šaltinį. Deginant gamtines dujas mažiau kenkiama aplinkai nei, pavyzdžiui, deginant anglis: naudojant dujas yra išmetama dvigubai mažiau anglies dvideginio. Kita vertus, gamtinių dujų išgavimas iš skalūno aplinkosaugininkams kelia tam tikrų abejonių. Nepaisant to, energetikos bendrovės yra įsitikinusios, kad tokios dujos JAV populiarės, mat valstybė stengsis sumažinti išmetamų teršalų kiekį.
Tobulinant technologijas netradicinių produktų rezervai auga: nors ir sudėtinga išgauti, senkant tradiciniams naftos ir dujų ištekliams tikimasi, kad toks kuras kaip skalūno alyva ar dervos smėlis užims svarbią vietą pasaulinėje energetikos rinkoje. Taigi dar kelis dešimtmečius suskystintų dujų kainos išliks palankios vartotojams.
Sandoris sudarė galimybes išplėsti tyrimų ir plėtros programas, gilinantis į netradicinių naftos ir dujų išteklių gavybą, didinti tiek naftos, tiek dujų gamybos apimtį. Tobulinant technologijas netradicinių produktų rezervai auga: nors ir sudėtinga išgauti, senkant tradiciniams naftos ir dujų ištekliams tikimasi, kad toks kuras kaip skalūno alyva ar dervos smėlis užims svarbią vietą pasaulinėje energetikos rinkoje. Taigi dar kelis dešimtmečius suskystintų dujų kainos išliks palankios vartotojams.
Prieš kelerius metus „XTO Energy“ aptiko didelius gamtinių dujų klodus, slypinčius po uolienomis Teksaso, Kolorado ir Viskonsino valstijose, taip pat JAV šiaurės rytuose. Mažytė kompanija akimirksniu išsiplėtė ir tapo antrąja pagal dydį JAV gamtinių dujų gamintoja. Tolesni panašūs atradimai paskatino gręžimų bangą visoje šalyje, nes manoma, kad tai gali būti vienas iš daugiausiai žadančių iškastinio kuro šaltinių.
Prognozuojama, kad šis sandoris – tik pradžia, vėliau energetinių bendrovių susijungimų ir pirkimų daugės. Analitikai pažymi, kad kelerius metus energetikos sektoriuje vyravo tyla prieš audrą, nes dujų kainos kilo, kartu su jomis – ir bendrovių akcijos. Tačiau pastaruoju metu rinkoje fiksuojamas kainų atoslūgis.
Dabar gamtinių dujų kainos Niujorko biržoje siekia kiek daugiau nei penkis dolerius už tūkstantį kubinių metrų. Tiesa, rugsėjį jos buvo nukritusios bene iki rekordinio lygio – vos 2,5 dolerio už tūkstantį kubinių metrų. 2004 ir 2008 metais kainų piko metu dujų kaina už tūkstantį kubinių metrų siekė 14 dolerių.
Be to, „Exxon Mobile“ paskelbė, kad išleis 600 mln. dolerių dumblių tyrimams. Dar 4 mlrd. dolerių siekiančias investicijas bendrovė siūlo jūros platformai Ganoje įrengti, domisi telkiniais Nigerijoje ir Irake. Veiklą, susijusią su nestandartiniais energetikos produktais, kompanija vykdo ir Argentinoje, Kanadoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Lenkijoje.