Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Buksuojanti Europos ekonomika Lietuvos žemės ūkio sektoriui nekenkia

Šiemet Europos Sąjungos ekonomika turėtų smukti 0,1 proc. Kitąmet žadamas augimas, tiesa, simbolinis – 27 valstybių narių BVP turėtų augti 1,4 proc. Tačiau Lietuvos ūkininkai eksporto sumažėjimo nesibaimina – esą aukšta produkcijos kokybė ir palankūs užsienio prekybos partneriai lems, kad žemės ūkiui ir toliau gerai seksis.
Karvė
Karvė / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pernai žemės ūkis parodė įspūdingus rezultatus. Lietuvos eksportą labiausiai būtent ir augino eksportuojama žemės ūkio produkcija. Per metus (2012, palyginti su 2011 metais), žemės ūkio produkcijos eksportas augo per 80 proc. – nuo 1,6 mlrd. iki 3 mlrd. Priežastis – rekordinis praėjusių metų javų derlius.

„Pernai metų labai geras derlius dar išaugino eksporto apimtis ir apie žemės ūkį galima kalbėti kaip apie vieną iš eksportą varančių jėgų“, – sakė banko „Citadele“ Verslo klientų finansavimo ir ryšių plėtros centro direktoriaus pavaduotojas Renaldas Domeika.

Augti žemės ūkiui nesutrukdė faktas, kad Europos Sąjungos valstybių ekonomika buksuoja – simboliškas augimas arba ūkio smukimas prognozuojamas net ir didžiausioms bei stipriausioms žemyno ekonomikoms.

„Kas mane neramina – europinės paramos pinigai 2007-2013 metų, skirti žemės ūkiui modernizuoti, yra pasibaigę, ir pernai, ir šiemet technikos, įrangis pirkimai yra kritę. Tas smarkiai jaučiasi“, – sakė R.Domeika.

Gerus rezultatus lemia ir palankūs prekybos partneriai

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininko Jono Talmanto teigimu, nors Europos valstybės šiuo metu gyvena sunkiai – jų ekonomika auga nežymiai arba netgi smunka – Lietuvos ūkininkai to nejaučia.

Lietuva daugiausia eksportuoja pieną ir grūdus. Maždaug 50 proc. pieno produkcijos keliauja į Rusiją, o Lietuvoje užauginti grūdai yra itin geros kokybės, todėl paklausūs. Dėl šių priežasčių Europą vis dar krečianti krizė Lietuvos ūkiui nėra baisi.

Pagrindiniai eksporto partneriai
Pagrindiniai eksporto partneriai

Lietuva eksportuoja apie 50-60 proc. grūdų, 50 proc. pieno produkcijos. Eksportuojama todėl, kad Lietuvoje yra šios produkcijos perteklius – vidaus rinkoje nesuvartojama visa pagaminta produkcija.

J.Talmanto teigimu, tai, kad Lietuva kai kurios žemės ūkio produkcijos pasigamina daugiau, nei reikia, lemia mažesnes produkcijos kainas.

„Kodėl Suomijoje yra pačios aukščiausios pieno kainos? Todėl, kad jie pasigamina jo tik tiek, kiek suvartoja“, – sakė J.Talmantas.

Daugiau grūdų yra eksportuojama dar ir dėl to, kad tokios žemės ūkio šakos kaip paukštininkystė ar kiaulininkystė, kurioms reikia itin daug grūdų, Lietuvoje yra beveik nevystomos.

„Mes tą produkciją eksportuojame. O galėtume vidaus rinkoje paversti antros eilės produktais, kurie sukuria pridėtinę vertę ir darbo vietas“, – kalbėjo LŪS pirmininkas.

Metai nebus ypatingi

Pernai buvo akcentuojamas rekordinis grūdų derlius. Tačiau, J.Talmanto teigimu, tai ūkininkų pajamų nepadidino.

„Ūkininkų pajamos praktiškai nepadidėjo, nes buvo labai sunkūs metai – technika dirbo sunkiau, naudojo daugiau kuro“, – sakė J.Talmantas.

Tie ūkininkai, kurie neturėjo džiovinimo ar valymo įrenginių, esą patyrė didelius nuostolius.

„Ūkininkai sunkiai dar apskaičiuoja savo ekonomiką. Jei turi nedaug tonų, tai dar viskas gerai“, – sakė J.Talmantas. Tuo metu didesnis derlius ūkininkams neretai tik sukelia daugiau rūpesčių.

Šie metai, LŪS pirmininko teigimu, taip pat nebus stebuklingi. Apie tai, kad šiemet ūkininkai turės šiokių tokių sunkumų, kalbėjo ir R.Domeika.

„Dabar buvo karštas oras. Augalų vegetacija. Jie išaugo per labai trumpą laikotarpį. Silpnesnius augalus labai puola kenkėjai, reikia daugiau chemikalų, kad jie duotų savo derlių. Tai vienas dalykas – gali kokybė sumažėti, kitas dalykas – didėja savikaina“, – sakė banko „Citadele“ atstovas.

Žemės ūkis Lietuvoje sukuria apie 3 proc. bendrojo vidaus produkto. Žemės ūkio produkcijos eksportas siekia apie penktadalį viso Lietuvos eksporto.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?