Šventiniu laikotarpiu auga ne vien pirkėjų srautai parduotuvėse, tačiau ir atliekų kiekis – ypač opi vienkartinio plastiko problema. Plastikiniais gaminiais puošiame namus, dabiname eglutes, sintetiniais blizgučiais padengtu popieriumi bei kaspinais gražiname dovanas, plastikine plėvele dengiame maisto likučius, o Kalėdinės mugėse dažnai sutinkame vienkartiniais puodeliais nešinus žmones. Didelė dalis šių gaminių bei pakavimo medžiagų vos sykį panaudojus atsiduria šiukšlių dėžėse.
Nors plastikas dėl savo praktiškumo tapo itin populiaria ir daugelyje sričių naudojama medžiaga, tačiau jos atliekų poveikis aplinkai bei žmogaus sveikatai – itin žalingas. Plastiko atliekos didžiuliais kiekiais plūsta į aplinką, vandens telkinius, kur irsta šimtus metų, o atskilusios mikro dalelės patenka į maisto grandines bei kaupiasi gyvūnų ir žmonių organizmuose. Plastiko atliekas sunku surinkti, tinkamai išrūšiuoti ir vis dar nedidelė šios medžiagos dalis yra perdirbama.
„Aplinkosaugos valdymo ir technologijų centro“ komanda, dalyvaujanti ES finansuojamame projekte „Baltiplast“, kuriuo siekiama sumažinti vienkartinio naudojimo plastiko gaminių bei plastiko pakuočių atliekų susidarymą, parengė sąrašą patarimų – kaip galima šventes pasitikti tvariau.
8 patarimai, kaip per šventes vengti susidarančių atliekų ar sumažinti jų kiekį:
1. Vietoje dovanų popieriaus – naudotos pakavimo medžiagos
Didžiojoje Britanijoje atlikto tyrimo metu buvo nustatyta, kad vieno namų ūkio gyventojai per Kalėdas vidutiniškai sunaudoja apie 4 rulonus dovanų pakavimo popieriaus. Pritaikant panašią tendenciją Lietuvoje, kur pagal 2022 m. statistiką registruota daugiau kaip 1,4 mln. namų ūkių, gautume didžiulį skaičių – virš 5.5 mln. kasmet sunaudojamo vyniojamojo popieriaus rulonų.
Kadangi pakavimo priemonių funkcija dažniausiai yra estetinė, o vienąkart panaudojus jos įprastai išmetamos – kūrybiškai pažvelgus į šią problemą, išvengtume gausybės nebūtinų atliekų. Taip pat, pakavimo popierius dažnai būna padengtas plastiko sluoksniu arba sintetiniais blizgučiais – tokius produktus perdirbti sudėtinga arba neįmanoma.
Tad ką daryti, jei norisi ir elgtis tvariai, ir estetiškai pateikti dovanas? Pirmiausia, galima antram gyvenimui prikelti jau panaudotas medžiagas: laikraščius, žurnalus, popierinius maišelius. Populiarėja ir japoniškas dovanų pakavimo metodas „furoshiki“, kai daiktai kruopščiai apvyniojami medžiagos skiautėmis.
Jei visgi nusprendėte vyniojamojo popieriaus neatsisakyti, rinkitės perdirbto popieriaus alternatyvas be plastiko arba kraftinio popieriaus gaminius.
2. Išbandykite natūralias dovanų dekoro idėjas
Vis dar įprasta dovanų dėžutes puošti plastikiniais kaspinais ar juostelėmis, tačiau tai prisideda prie augančios šiukšlių krūvos. Dovanų dekoracijoms verčiau naudoti džiovintus vaisius, gėles, lapus bei kitas natūralias medžiagas – cinamono lazdeles, žvaigždinius anyžius. Vietoje plastikinių juostelių rekomenduojama rinktis natūralaus pluošto ar iš popieriaus pagamintas virveles.
Atkreipkite dėmesį ir į papildomas priemones, kurios naudojamos dovanoms pakuoti. Pavyzdžiui, iš plastiko pagaminta lipni juostelė – esant poreikiui, galite rinktis iš popieriaus pagamintus alternatyvius produktus. Vietoje plastiko maišeliuose supakuotų atviručių, galima linkėjimus perduoti gyvai arba ranka parašyti laišką. Na, o jeigu patys gavote dovaną su papuošimais iš plastiko, juos išsaugokite – panaudoti galėsite kitą sezoną.
3. Puošdami namus venkite plastiko gaminių
Plastiko gaminiai itin populiarūs namų dekoro prekių lentynose – čia rasite aibę blizgių girliandų, eglutėms skirtų žaisliukų, dirbtinių gėlių šakelių ir kitų spalvingų gaminių.
Tačiau galima rinktis ir natūralius puošybos būdus, kurie namams suteiks ne mažiau šilumos bei jaukumo: eglutę puošti kankorėžiais, džiovintomis gėlėmis, vaisiais ar šiaudiniais žaisliukais, iš miške rastų priemonių pasigaminti Kalėdinį vainiką, vazas dekoruoti medžių šakelėmis, vietoje lempučių naudoti natūralaus vaško žvakes.
4. Ką rinktis vietoje dirbtinės Kalėdų eglutės?
Eglutė – tai Kalėdų simbolis, be kurio dauguma neįsivaizduoja šios šventės. Tačiau vietoje dirbtinės eglutės iš plastiko, galima rinktis gyvą spygliuotį vazone, kurį atšilus orams pasodinsite žemėje. Šventinės nuotaikos suteikti gali ir vazoje pamerktos šakelės, kurios dažnai prieš šventes dalijamos nemokamai.
Ieškantys itin kūrybiškų sprendimų, vietoje eglutės gali papuošti naminius augalus, medines kopėčias ar pasigaminti trikampio formos dekoraciją ant sienos.
5. Dovanoms – įspūdžiai ir namų gamybos skanėstai
Šventiniu periodu ženkliai išauga įsigyjamų prekių kiekis, o dauguma daiktų anksčiau ar vėliau patys tampa atliekomis. Tačiau dovanos nebūtinai turi būti fizinės – ne mažiau džiugina laikas drauge ar patirti įspūdžiai. Dovanokite el. bilietus į renginius bei spektaklius, tobulėjimui skirtus kursus ar pamokas. Galite artimojo vardu paaukoti labdarai ar beglobių gyvūnų prieglaudoms.
Vaikams skirtos dovanos dažnai būna pagamintos iš plastiko ar itin netvariai supakuotos. Mažylius pradžiuginkite žaislais iš natūralių ar perdirbtų medžiagų, rinkitės antram gyvenimui tinkančius naudotus daiktus.
Vienos šilčiausių – rankų gamybos valgomos dovanos, kurios padeda išvengti ir bereikalingų pirkinių, ir plastikinių popierėlių. Dovanoti galite naminę karamelę, padažus, marinuotas alyvuoges, keptus riešutus, sausainius bei kitus gardžius skanėstus.
6. Nepamirškite daugkartinių maišelių
Skubėdami į parduotuves paskutinės minutės dovanų ar pirkdami maisto produktus Kūčių bei Kalėdų stalui – nepamirškite daugkartinio naudojimo maišelių, kurie padės išvengti papildomų plastiko ar popieriaus atliekų.
7. Kalėdinėse mugėse – daugkartinės priemonės
Keliaujant apžiūrėti Kalėdinės miesto eglės bei šventinių renginių, į rankinę įsidėkite termosą ar daugkartinį puodelį – norėdami pasišildyti karštu gėrimu, galėsite išvengti vienkartinių gaminių ir šventinėmis dekoracijomis džiaugtis tvariau.
8. Maisto likučiams nenaudokite plastikinės plėvelės
Po šventinių vaišių, dažnai lieka įvairių maisto likučių, tinkamų valgyti ir kitą dieną. Vietoje plastikinės maistinės plėvelės, maistą sandėliuokite daugkartinio naudojimo indeliuose, o nedideliems produktams galite naudoti ekologiškas medvilnines drobeles, padengtas bičių vašku.
Galiausiai, nepamirškite, kad kartais mažiau – yra daugiau, o šventinę nuotaiką kuria ne daiktai, tačiau įsimintinos akimirkos bei laikas drauge.