Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Aistra kolekcionuoti

Kolekcionavimas - tai ne vien pomėgis kaupti kokius nors daiktus. Tai ir didelis, kruopštus darbas. Taip pat maloni „liga", kuria dažniausiai susergama visam gyvenimui.
Foto naujienai: Aistra kolekcionuoti
Teodoro Biliūno nuotrauka / zmones24.lt
Temos: 1 Aistra

Kolekcionavimas - tai ne vien pomėgis kaupti kokius nors daiktus. Tai ir didelis, kruopštus darbas. Taip pat maloni „liga", kuria dažniausiai susergama visam gyvenimui. Ir ko tik žmonės nekolekcionuoja pradedant unikaliomis meno vertybėmis, baigiant degtukų dėžutėmis ar... cukraus pakeliais. Taigi šįkart siūlome žvilgterėti į kolekcininkų gyvenimą iš arčiau.



Joana Bartaškienė: „Mano aistra - skrybėlaitės"


Aerobikos pradininkė Lietuvoje Joana Bartaškienė sako sukaupusi kelias dešimtis skrybėlaičių. „Žinote, kaip būna: pamatai vitrinoje dailią skrybėlaitę, pasimatuoji ir nusiperki, o kartais net nesimatuoji. Tiesiog gražu, ir viskas, - šypsosi moteris. - Taip ir susikaupė mano spintoje daugiau nei trisdešimt pačių įvairiausių skrybėlaičių."

Paklausta, ar gali save vadinti kolekcininke, moteris juokiasi, kad toji kolekcija dar nelabai solidi. „Nevadinu savo skrybėlaičių „kolekcija", - sako ponia Joana, - bet, prisipažinsiu, esu jas sudėliojusi tam tikra tvarka pagal metų laikus, kada galiu nešioti. Turiu ir įspūdingiausią „eksponatą", kurį labai branginu - tai kepurė iš natūralaus lapės kailio."

Kada Joana Bartaškienė žada sudėvėti visas šias skrybėlaites? „Kaskart pirkdama naują skrybėlaitę pasižadu, kad ją sudėvėsiu senatvėje, tik kad ta senatvė niekaip neateina..." - juokiasi veikli moteris.


Adolfas Večerskis: „Angelai - ne kolekcija"


Aktoriaus, Lietuvos nacionalinio dramos teatro direktoriaus Adolfo Večerskio namuose „gyvena" daugiau nei trys tūkstančiai angelų. „Tik nevadinkite jų „kolekcija" ar „eksponatais", angelai yra mano šeima, - sako aktorius. - Jie visi yra labai brangūs ir svarbūs man arba angelą dovanojusiam žmogui. Ir visai nesvarbu, ar tas angelas kainavo du centus, ar yra autentiškas meistro rankų kūrinys."

Paklaustas, kokių angelų jo namuose nerastume, aktorius įvardija masinės gamybos egzempliorius. „Neturiu prekybos centruose specialiai Kalėdoms „užvežtų" angelėlių, tiesiog jų neperku, - pasakoja. - Tokių angelų pakliūva nebent tuo atveju, jei kažkas kėsinasi juos išmesti iš savo namų. Šiuos angelus aš vadinu „našlaičiais" ir priglaudžiu. Jų, kaip ir kitų mano angelų, fotografuoti negalima." Kodėl? „O kaip išrinkti, kuris angelas atstovaus visiems? - klausia A. Večerskis. - Kaip nuspręsti, kuris iš jų geresnis, gražesnis ar svarbesnis? Angelai gali supykti, imti vienas kitam pavydėti. Taip negalima. Juk aš jų nelaikau sudėjęs vienoje krūvoje, kad visi tilptų į kadrą. Jie patys mano namuose „randa" vietą - kuris ant palangės, kuris ant lentynos, o kuris koridoriuje ant grindų nutūpė. Ne, mano angelai nemėgsta fotografuotis."

Ar turi aktorius mėgstamiausią angelą? „Labai įspūdingas yra angelas Adukas, kurį man sukūrė skulptūros meistras, jis užaugo net iki 1 m 20 cm. Larisa Kalpokaitė taip pat yra mielas angelas, bet jai galima tik po gatves vaikščioti, nes žmona neleidžia jos į namus parsinešti", - šypsosi aktorius.

Prie foto prierašas: „Su angelais niekada nesifotografuoju - neįstengčiau išrinkti, kurie iš jų turėtų atstovauti visus."


Kęstutis Ptakauskas: „Mano kolekcijoje daugiau nei 150 bonsų"


Alytiškis Kęstutis Ptakauskas bonsais susidomėjo daugiau nei prieš dvidešimt metų. „Nuo to laiko, kai pirkau pirmą miniatiūrinį medelį, iki dabar mano pomėgis pamažu virto gyvenimo būdu, - pasakoja vyras. - Įvairiose šalyse mokiausi auginti bonsus, skaičiau specialią literatūrą, važinėjau į parodas. Šiandien jau drąsiai dalijuosi bonsų auginimo patirtimi su kitais."

Kiek medelių Kęstutis  jau sukaupė? „Kolekcijoje daugiau nei 150 eksponatų. Tarp jų yra kelių dešimčių rūšių medelių, - pasakoja kolekcininkas. - Seniausias - 51-erių metų rododendras. Kitų amžius svyruoja nuo 5 iki 20 metų. Bonsai gali išgyventi ir 400, ir net tūkstantį metų. Pats brangiausias augintinis - pirmasis savo rankomis suformuotas ąžuolas."

Visi Kęstučio bonsai „apgyvendinti" sode, tik tropinių medžių veislės žiemoja namuose. „Jie visą laiką auga žemuose vazonuose ir nuolat gausėja, - šypsosi vyras. - Aš einu į mišką ir ieškau pažeistų medelių, iš kurių išauginu bonsus. Lietuvoje labiausiai tinkami auginti ir patys atspariausi yra skroblai. Tačiau mano kolekcijoje yra ir obelų, šermukšnis, daug kadagių, pušų, beržų, klevas, kaulenis, kaštonas."

Pakaustas, kaip užsiauginti bonsą, Kęstutis sako, kad šis menas kupinas paslapčių. „Pavyzdžiui, galima sumažinti medelių dydį, lapus, spyglius, bet tik ne vaisius ir žiedus. Lapai mažinami kerpant: kartą per dvejus metus reikia nukirpti visus lapus, o jų vietoje atauga vis mažesni. Spygliai mažinami sukuriant skurdžias augimo sąlygas, - pasakoja K. Ptakauskas. - Reikia daug metų studijuoti, kad galėtum tinkamai užauginti bonsą ir vėliau jį perduotum savo vaikams kaip palikimą ir pažadą tęsti bonsų tradicijas."


Specialisto nuomonė

Psichoterapeutas Olegas Lapinas: „Svarbu, kad kolekcionavimas nevirstų Pliuškino sindromu


Psichoterapeutas Olegas Lapinas mano, kad kolekcionavimas yra nuostabus užsiėmimas. „Vertingų daiktų rinkimas kelia žmogaus vertę, skatina jį veikti, ieškoti, domėtis, rinkti siekiant turėti kuo įspūdingesnę kolekciją bei patirti euforiją gavus ilgai ieškotą eksponatą, - įsitikinęs psichoterapeutas. - Kol kolekcionavimas netrukdo pačiam žmogui ir aplinkiniams, tol galima jį vadinti puikiu pomėgiu. Tačiau kartais pasitaiko atvejų, kai įsiaistrinę kolekcininkai perlenkia lazdą ir pradeda gyventi tik dėl savo kolekcijos pamiršdami viską: šeimą, draugus, kitokią veiklą.

Ar tai blogiausia, kas gali nutikti? Tikrai ne. Dar blogesnis dalykas - vadinamasis Piuškino sindromas. Kai žmogus pradeda į namus tempti absoliučiai viską, nors nei jam, nei jo artimiesiems ši veikla malonumo nesuteikia. Tokiam „kolekcininkui" sustabdyti kartais prireikia netgi psichikos specialistų pagalbos, - teigia O. Lapinas. - Laimė, Pliuškino sindromas pasitaiko gana retai."

Paklaustas, ar pats yra ką nors kolekcionavęs, pašnekovas įvardija porą dalykų. „Kolekcionavau kramtomųjų gumų paveikslėlius ir gerus DVD filmus, - šypsosi. - Kolekcionavimas yra geras ir sveikintinas užsiėmimas, bet būtina užsibrėžti sveiko proto ribas ir jų neperžengti."


Stasys Brundza: „Automobiliai - visas mano gyvenimas"


Legendinis lenktynininkas, verslininkas Stasys Brundza savo kolekciją renka jau daugiau nei dvidešimt metų. Pirmąjį automobilį jis įsigijo 1982 m. „Dabar, kai jau nebedirbu, galiu daugiau laiko ir jėgų skirti savo kolekcijai turtinti",  - džiaugiasi ponas Stasys.

Paklaustas, kodėl būtent automobiliai, buvęs lenktynininkas sako, kad su jais susijęs visas jo gyvenimas. „Dar būdamas mažas pamėgau automobilius, vėliau tapau lenktynininku, tad visas gyvenimas ir sukosi apie techniką. Automobilis yra meno kūrinys ir technikos stebuklas, todėl nepaprastai įdomu stebėti, kaip jis kietėsi. Mano kolekcijoje matyti ištiso šimtmečio automobilių raida."

Tokiai didelei kolekcijai prižiūrėti, ko gero, reikia daug laiko ir pajamų?.. „Kiek turiu laisvalaikio, tiek ir atiduodu, kiek turiu pinigų, tiek ir skiriu. Iš pradžių artimieji nebuvo labai patenkinti, kad aš vis prie automobilių, bet ilgainiui apsiprato, netgi patys pradėjo jais domėtis, - atvirauja pašnekovas. - Domėtis iš tiesų yra kuo. Mano kolekcijoje yra daugiau nei 120 motorinių transporto priemonių, dar apie 20 nerestauruotų laukia sandėlyje."


Ką kolekcionuoja žvaigždės


Cameron Diaz kolekcionuoja puokštes, kurias pavyksta pagauti per vestuves. „Neturiu noro kuo greičiau sukurti šeimą, nuotakų puokštes siekiu sugauti tik dėl savo kolekcijos", - sako 36-erių gražuolė.


Demi Moore savo kolekcionuojamoms senovinėms porcelianinėms lėlėms yra paskyrusi net atskirą būstą. „Lėlių susikaupė tiek daug, kad teko joms nupirkti namą", - kuo rimčiausiai dėsto amžinai jauna aktorė.


Samuelis L. Jacksonas kolekcionuoja filmo herojų statulėles. Ir ne bet kokias, o tų herojų, kuriuos jis pats vaidino. „Savo kolekciją laikau biure. Ant mano stalo stovi šauni Frozono lėlė iš animacinės juostos „Nerealieji". Turiu ir stilingą Šafto figūrėlę. O kai dirbu kompiuteriu, iš kampo į mane žiūri Meisas Vindu iš „Žvaigždžių karų", - didžiuojasi aktorius.


Nicole Kidman yra aistringa senovinių monetų kolekcininkė. „Nuo paauglystės esu numizmatė, turiu daugybę retų monetų. Štai visai neseniai savo kolekciją papuošiau senovės žydų monetomis" , - džiaugiasi aktorė.


Johnny Deppas renka vabzdžius ir... balandžių skeletus, šiaip visokius senus daiktus. „Kartą pasidavęs akimirkos užgaidai įsigijau nudriskusį lietpaltį, kurį kažkada vilkėjo garsus rašytojas Jackas Kerouacas. Dabar nė pats nežinau, kam man jo reikėjo", - atvirauja moterų numylėtinis.


Tomas Hanksas kolekcionuoja rašomąsias mašinėles, jų parsisiunčia net iš tolimiausių pasaulio kampelių.


Angelina Jolie turi didelę senovinių peilių kolekciją, kurią sukaupė dar nebūdama daugiavaike mama. Tiesa, dabar šiam pomėgiui aktorė nebeskiria dėmesio.


Claudia Schiffer garsėja keista meile... šliužams. Pripažinta gražuolė perka paveikslus su šiais padarais, o kai kurias savo namų sienas yra dekoravusi džiovintų vabalų kolekcija...

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos