Edith Piaf (1915–1963): demonas angelo balsu

Prancūzams Edith Piaf - nacionalinė kultūros vertybė ir pasididžiavimas. Legendinės dainininkės balsas buvo vienas žaviausių bei nuostabiausių pasaulyje.
Edith Piaf (1915–1963) – demonas angelo balsu
Scanpix nuotrauka / zmones24.lt

Vardas, pavardė: Edith Giovanna Gassion.

Gimimo ir mirties data: 1915 12 19-1963 10 10 (dainininkė mirė 47 metų).

Šeima, kurioje gimė: gimė kavinės dainininkės ir gatvės akrobato šeimoje.

Vaikai: dukra Marcelle nuo meningito mirė dvejų metukų.

Meilės nuotykiai: dainininkai Yvesas Montandas, Charlesas Aznavouras, Jacques Pillsas, Jeanas Louisas Jaubertas, prodiuseris Raymondas Asso, aktorius Paulas Meurisse, bokso čempionas Marcelis Cerdanas, aktorius ir dainininkas Theo Sarapo, Theophanis Lamboukas ir kt.

Karjera: Edith Piaf - visame pasaulyje garsi Prancūzijos dainininkė, kūrėja ir aktorė.


Įdomūs faktai:

  • Dainininkė gimė ant šaligatvio, greta Belvilio ligoninės, Prancūzijoje.
  • Edith tėvai nesirūpino dukra, o per Pirmąjį pasaulinį karą ją auklėjo viešnamio prostitutės.
  • Atlikėja pastojo būdama septyniolikos.
  • Paauglystėje Edith gyveno gatvėje.
  • Po koncerto iš Marlene Dietrich dovanų gavo auksinį kryželį; vėliau šios garsios moterys tapo puikiomis draugėmis.
  • Mėgstamiausias Edith Piaf posakis: „Kokia nauda būti Edith Piaf, jei negaliu daryti tai, ką noriu?“

Prancūzams Edith Piaf - nacionalinė kultūros vertybė ir pasididžiavimas. Legendinės dainininkės balsas buvo vienas žaviausių bei nuostabiausių pasaulyje. Šios trapios, labai emocionalios moters gyvenimas - tai virtinė keistų, tragiškų ir mistiškų dalykų, kartais primenančių išgalvotą istoriją.


Mažas žvirblelis gieda


Žavų pseudonimą dainininkei Edith Piaf sugalvojo jos pirmas prodiuseris ir klubo, kuriame ji dainavo, šeimininkas Louisas Leplee. Išvertus iš prancūzų kalbos, žodis „piaf“ reiškia „žvirbliukas“. Dvidešimtmetė įstabaus balso savininkė buvo mažo ūgio (tik 147 centimetrų!), smulkutė, labai nervinga, emocionali ir nenustygstanti vietoje. Bohemiškoje aplinkoje augusi mergina girdėdavo motinos, o vėliau ją įsivaikinusios prostitutės dainas. Todėl likusi viena, Edith dažnai jas niūniuodavo. Beje, mergaitę palikęs tėvas po keliolikos metų dukrą pagrobė ir vertė ją dainuoti gatvėje. Tiesa, publikai Edith pasirodydavo tik su pagrobėju tėvu - gatvės akrobatu. Tačiau kartais neklusni mergiotė tiesiog nuo jo pabėgdavo ir gatvėje mielai vaikystėje girdėtas dainas už pinigus dainuodavo viena. Edith užtraukus dainą „Marselietė“, gatvės praeiviai net sustodavo pasiklausyti dieviško merginos balso.


Stulbinama karjera


Jei ne mažas stebuklas, Edith Piaf tikrai nebūtų tapusi populiaria dainininke. Jos pasirodymų laukė žymiausi Niujorko kabaretai, minios žmonių plūsdavo pasiklausyti Edith atliekamų kūrinių ir pažiūrėti, kaip atrodo tas fenomenas, apie kurį tiek daug kalbama. Beje, atlikėja jėgas išbandė ne tik scenoje, bet ir filmavimo aikštelėje. Dieviško balso prancūzė susikrovė nemažai turtų.


Ligų maišelis


Edith Piaf vaikystė nebuvo saldi. Jos motina ne kartą mažą dukrelę palikdavo tiesiog gatvėje, o pati traukdavo koncertuoti. Todėl nenuostabu, kad vėliau milijonus širdžių virpinusi dainininkė dažnai sirgo. Kartą  mažylė Edith susirgo akies ragenos uždegimu ir apako. Tačiau uoli laisvo elgesio moteris, po kurios sparneliu glaudėsi mergaitė, sutaupė pinigų piligrimiškai kelionei. Keisčiausia, kad po šios kelionės vaikas... praregėjo. Šia istorija vargu ar kas patikėtų, jei ne pačios dainininkės tvirtinimai, jog taip iš tiesų buvo. Nuo jaunystės nuostabaus balso savininkę vargino reumatas. Vėliau Edith reikėjo ypač didelių vaistų dozių, kad galėtų užlipti ant scenos ir netektų atšaukti jos pasirodymo. Galiausiai dainininkė taip įniko į morfijų bei alkoholį, jog tai užtemdė jos nuolatinius ekscentriškus poelgius ar pasisakymus. Edith Piaf alpo scenoje, daug prisikentėjo dėl kepenų ligos. Buvo abejojančiųjų ir žvaigždės psichika, mat priklausomybės, spiritizmo seansai, neprognozuojamas elgesys ir užgaidos buvo Edith kasdienybė.


Detektyvinis romanas


Edith Piaf gyvenimas kartais primena detektyvinį romaną. Pradėjusi stulbinamą karjerą, ji papuolė į teisėsaugos akiratį, mat dainininkę įtarė įvykdžius žmogžudystę. Jos atradėjas arogantiškas prodiuseris Louisas Laplee buvo nušautas mįslingomis aplinkybėmis. Įtarimo šešėlis iš karto krito ant neįprastu elgesiu garsėjančios dainininkės ir jos mylimųjų, tačiau įkalčių neradę žmogžudystės tyrėjai netrukus moterį išteisino ir apkaltino Louiso meilužę, ketinusią pagrobti jo turtus.

Kartą  Edith vos išvengė kulkos: vienas iš jos meilužių, gatvės suteneris, nusprendė dainininkę nušauti, kai ji nutarė su juo skirtis.

Dar viena keistybė. Mirus atlikėjos dukrelei, Edith Piaf reikėjo dešimt frankų mergytei palaidoti. Todėl dar jauna moteris nusprendė parsiduoti. Klientui pasiteiravus, kodėl ji dirba šį darbą, Edith viską papasakojo ir dešimt frankų gavo veltui. Beje, Edith  Piaf mirties dieną, keliomis valandomis vėliau, prislėgtas žinios apie dainininkės mirtį mirė ir jos geras bičiulis Jeanas Cocteau. Štai tokių graudžių bei neįprastų įvykių kupinas Edith Piaf gyvenimas.


„Aš niekada nesigailėjau dėl meilės“


Įstabaus balso dainininkės gyvenime - begalė meilės romanų. Edith Piaf kalbėjo: „Aš niekada nesigailėjau dėl meilės.“ Šešiolikmetė atlikėja pametė galvą dėl gatvės vaikio, vėliau pastojo nuo berniūkščio Louiso. Deja, jų meilės vaisius augo ne geresnėmis sąlygomis nei gyveno pati Edith. Jos dukra mirė kelerių metų. Tokią Edith, kokią ją matė gerbėjai šlovės laikotarpiu, „sukūrė“ vėliau jos mylimuoju tapęs Raymondas Asso.

Viena gražiausių dainininkės meilės istorijų buvo su vidutinio svorio pasaulio bokso čempionu Marceliu Cerdanu. Kai sportininkas sutiko šią nenustygstančią vietoje, žavią ir jaudinančią merginą, jis jau buvo vedęs bei turėjo tris vaikus. Deja, ši Edith Piaf meilės istorija baigėsi tragiškai. Skrisdamas lėktuvu pas mylimąją iš Paryžiaus į Niujorką, Marcelis žuvo aviakatastrofoje. Dainininkė, norėdama numalšinti širdies skausmą, pakvietė pas save gyventi teisėtą Marcelio Cerdano žmoną Marinette su vaikais. Beje, mylimo boksininko atžalas Edith labai lepino.

Po kelerių metų maištingoji atlikėja vėl ištekėjo. Visus meilužius Edith mėgino paversti dainininkais, mokė juos lavinti balsą ir, be abejo, nuoširdžiai rūpinosi jų „prakišimu“.

Edith Piaf draugysčių, vedybų, skyrybų maratoną nutraukė Theophanis Lamboukas. Ant šio vyro rankų pasaulinio garso atlikėja mirė.


Ją palaužė vėžys


Edith vartojo narkotikus, daug gėrė, buvo patekusi į avariją... Galiausiai moteris susirgo kepenų vėžiu ir mirė sulaukusi 47-erių. Nors Katalikų bažnyčia šią primadoną pasmerkė už jos palaidą gyvenimą, tačiau palydėti dievaitės į paskutinę kelionę Paryžiaus gatvėmis plūdo minios žmonių.

„Aš nebijau mirti. Netikiu, kad gyvenime padariau ką nors labai blogo. Nesigailiu dėl nieko, ką padariau, ką pažinau. Jei turėčiau galimybę viską pradėti iš naujo, pakartočiau tą patį. Dėkoju Dievui už tai, kad skyrė man tokį gyvenimą. Aš iš jo pasiėmiau viską“, - kalbėjo ryškiausia Prancūzijos moteris.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai