Po to, kai praėjusią „Euroviziją“ laimėjo italų roko grupė „Måneskin“ su daina „Zitti e buoni“, teisę rengti 2022-ųjų konkursą gavo Italija. Šiųmetė „Eurovizija“ vyksta Turino „Pala Olimpico“ arenoje.
Pusfinalius ir finalus šįkart patikėta vesti trims vedėjams. Jais tapo dainininkė Laura Pausini, televizijos bei radijo veidas Alessandro Cattelan ir muzikos žvaigždė Mika.
Pirmasis pusfinalis vyko antradienio vakarą. Jame varžėsi 17-os šalių atstovai, tarp kurių – ir Lietuvai atstovaujanti dainininkė Monika Liu su daina „Sentimentai“.
Pusfinalio metu taip pat pasirodė svečiai – atlikėjai Dardust, Benny Benassi, grupė „Sophie & The Giants“.
Po visų atlikėjų pasirodymų 15 minučių buvo skirta televizijos žiūrovų balsavimui. Komisijos nariai, kurių balsai sudaro 50 procentų galutinio rezultato, savo balsus atidavė dar pirmadienio vakarą, stebėdami generalinę pusfinalio repeticiją.
TAIP PAT SKAITYKITE: Meilę muzikai padovanojusi Monikos Liu mama R.Liubinienė: „Ir verkiau, ir džiaugiausi“;
Ryškiausi didžiosios „Eurovizijos“ skandalai: politika, gestai ir diskvalifikacijos.
Susumavus žiūrovų ir komisijos balsus paaiškėjo, kurie 10 dalyvių iškovojo kelialapius į finalą, vyksiantį gegužės 14 dieną, šeštadienį. Tai:
- Šveicarija
- Armėnija
- Islandija
- Lietuva
- Portugalija
- Norvegija
- Graikija
- Ukraina
- Moldova
- Nyderlandai
Taigi, „Eurovizijos“ finale pirmą kartą skambės lietuvių kalba! Pamatykite spaudos centre užfiksuotą reakciją:
Palaikymą mėgstamiems pusfinalio dalyviams taip pat kvietėme išreikšti apklausoje:
Pusfinalio akimirkos – galerijoje (transliacijos eigą rasite po ja):
Lietuva – „Eurovizijos“ finale!
00:10
Susumavus žiūrovų ir komisijos balsus paaiškėjo, kad į šeštadienį vyksiantį finalą patenka Šveicarija, Armėnija, Islandija, Lietuva, Portugalija, Norvegija, Graikija, Ukraina, Moldova, Nyderlandai.
Taigi, „Eurovizijos“ finale skambės lietuvių kalba!
Vis dėlto sėkmė nenusišypsojo kaimynams latviams – kelialapio į šeštadienio transliaciją jie neiškovojo.
Pusfinalį uždarė Armėnija
23:27
Paskutinioji, septynioliktuoju numeriu pirmajame pusfinalyje savo pasirodymą dovanojo Armėnijos atstovė Rosa Linn. Ji atliko dainą „Snap“ apie nelaimingą meilę.
Rosa Linn (tikrasis vardas Roza Kostandyan) ne tik kuria, bet ir pati prodiusuoja dainas, o gimtosios Armėnijos žiniasklaidoje ji vadinama „pirmąja Armėnijos prodiusere moterimi“. Atlikėja yra bandžiusi patekti į „Vaikų Euroviziją“ – 2013-aisiais ji dalyvavo Armėnijos nacionalinėje atrankoje.
Vienais ryškiausių dalyvių laikomi norvegai įnešė paslapties
23:23
Priešpaskutiniai, šešioliktu numeriu Turino scenoje pasirodė paslaptingieji Norvegijos atstovai „Subwoolfer“. Pasislėpę po geltonomis kaukėmis jie atliko ritmingą dainą „Give That Wolf A Banana“, lydimą vilko staugimo.
„Subwoolfer“ narių identitetas nėra žinomas – aišku tik tai, kad grupę sudaro du broliai Jim ir Keith, taip pat scenoje prie jų prisijungia DJ Astronaut. Grupė teigia, kad yra kilę iš Mėnulio ir yra geriausia popmuzikos grupė visoje visatoje.
Penkiolikta pasirodė Graikijos atstovė
23:21
Penkiolikta „ParaOlimpico“ arenos scenoje pasirodė šių metų Graikijos atstovė Amanda Georgiadi Tenfjord su balade „Die Together“, pasakojančia apie mirštančius santykius. Įdomus faktas – Amanda yra ne tik talentinga atlikėja, bet ir gydytoja.
A.Georgiadi Tenfjord pirmuosius savo gyvenimo metus praleido Graikijoje, o būdama trejų su tėvais persikėlė į Norvegiją. Norvegams buvo sunku ištarti atlikėjos graikišką pavardę „Georgiadi“, todėl klausytojams ji nusprendė prisistatyti su scenine pavarde „Tenfjord“ – tai Norvegijos miestelio, kuriame ji augo, pavadinimas.
Seserys iš Islandijos uždainavo apie viltį
23:15
Po Austrijos keturioliktu numeriu „Eurovizijos“ pirmojo pusfinalio scenoje pasirodė Islandijos atstovės, trys seserys „Systur“. Jos atliko dainą „Með Hækkandi Sól“, reiškiančią „Su kylančia saule“. Tai – kūrinys apie viltį.
Trijų sesių Sigríður, Elísabet ir Elín atliekamas kūrinys yra kupinas metaforų, susijusių su gamta. Dainoje atlikėjos skatina neprarasti vilties ir atrasti vidinę ramybę.
Austrijos duetas pakvietė šokti
23:10
Trylikti Turino scenoje pasirodė duetas „LUM!X feat. Pia Maria“, atstovaujantys Austrijai. Jiedu atlieka šokių muzikos dainą „Halo“.
Didžėjus LUM!X (tikrasis vardas Luca Michlmayr) 2017 metais susipažino su garsiu italų dainų autoriumi Gabry Ponte, kuris yra geriausiai žinomas kaip grupės „Eiffel 65“ narys, ir nuo tada pradėjo kilti į muzikines aukštumas. Tuo metu 18-metei vokalistei Pia Mariai šių metų „Eurovizija“ yra pirmasis didelis projektas jos muzikinėje karjeroje.
Danijos merginų pasirodymas – su žinute apie feminizmą
23:03
Dvyliktos pirmajame „Eurovizijos“ pusfinalyje savo dainą „The Show“ atliko Danijos atstovės, merginų grupė „Reddi“. Grupės narių teigimu, daina „The Show“ yra apie tai, kad reikia išdrįsti daryti tai, ko labiausiai nori. Merginos dainoje paliečia ir feminizmo temą – jų teigimu, moterys gali viską padaryti pačios.
„Reddi“ būgnininkė Ihan Haydar didžiojoje „Eurovizijos“ scenoje pasirodo antrą kartą. Ji konkurse jau dalyvavo 2012 metais su tų metų šalies atstove Soluna Samay.
Vienuolikta – Kroatija
23:00
Po Portugalijos vienuoliktu numeriu į „Eurovizijos“ sceną žengė Kroatijos atstovė Mia Dimšić su daina „Guilty Pleasure“, kurią dainininkė atliko su gitara rankose. Kūrinys pasakoja apie tai, kai esi su vienu žmogumi, bet sapnuoji kitą.
Atlikėjos M.Dimšić muzikinė karjera prasidėjo, kai kroatų roko grupė „Džentelmeni“ pakvietė Mią prisijungti prie jų turo JAV ir Kanadoje. Vėliau mergina pradėjo kurti dainas, o didžiausią įtaką atlikėjai darė JAV muzikos žvaigždės Norah Jones, Kacey Musgraves bei Taylor Swift.
Portugalijos atstovės kūrinys – mirusio senelio atminimui
22:53
Dešimtu numeriu Turino „PalaOlimpico“ arenoje pasirodė 28-erių metų dainininkė ir kompozitorė, Portugalijos atstovė Maro ir jai pritariančios vokalistės su jautria daina „Saudade, Saudade“, skirta senelio atminimui.
Dainos „Saudade, Saudade“ dominuojantis žodis „saudade“ yra specifinis terminas, neturintis tikslaus vertimo. Šiuo žodžiu yra apibūdinama gilios nostalgijos ir melancholijos būsena, kai žmogus stipriai kažko ilgisi.
Moldovos atstovai užkūrė linksmą nuotaiką
22:50
Po Nyderlandų su ritminga daina į sceną devinti žengė Moldovos atstovai „Zdob şi Zdub & Advahov Brothers“. Jie atliko dainą „Trenulețul“.
Grupė „Zdob și Zdub“ „Eurovizijos“ konkurse pasirodo jau trečią kartą, tačiau šįkart jiems talkina smuiko ir akordeono virtuozai broliai Advahovai. 2005 metais folkrokenrolo grupė „Zdob și Zdub“ iškovojo šeštą vietą, o 2011 metais – dvyliktą.
Aštunta – jautrioji Nyderlandų atlikėja
22:46
Aštuntu numeriu „Eurovizijos“ scenoje pasirodė Nyderlandų atstovė „S10“ su daina „De Diepte“. „S10“ (tikrasis vardas – Stien den Hollander) yra kilusi iš Šiaurės Nyderlandų Hoorn miesto, o muzikos pasaulyje buvo pastebėta 2016 metais. Ji save pristato kaip reperę, dainų autorę.
Atlikėjos Stien dainose svarbią vietą užima dainos apie psichinę sveikatą. Pasirodymo metu Nyderlandų atstovė taip pat nesuvaldė jautrių emocijų.
Bulgarai į sceną įnešė roko
22:41
Žiūrovus bandė sužavėti ir septintu numeriu dainavę dalyviai – Bulgarijai atstovaujantys „Intelligent Music Project“. Didelę muzikinę patirtį turinti grupė laikosi atvirų durų politikos, kai reikia pagyvinti sudėtį kitais talentingais muzikantais. Bendradarbiaudama grupė dirba, įrašinėja ir koncertuoja su tokiais atlikėjais kaip TOTO, „Black Sabbath“, Stevie Wonderis, Philas Collinsas ir daugelis kitų.
„Eurovizijoje“ muzikantai dalyvauja praėjus 10 metų nuo „Intelligent Music Project“ debiutinio albumo išleidimo ir tam pasirinko kūrinį „Intention“. Progresyviojo roko grupės teigimu, ši energinga daina yra apie tai, ką daryti susidūrus su gyvenimo iššūkiais. Ji baigiama žinia, kad norint pabėgti nuo praeities demonų, svarbu žvelgti į ateitį.
Šešti – lažybininkų favoritais laikomi ukrainiečiai
22:34
Nors Ukrainą šiuo metu siaubia karas, šalis savo kandidatūros konkurse neatsisakė – juk muzika sudėtingose situacijose taip pat gali būti stiprus ginklas. Ukrainos atstovai „Kalush Orchestra“ ant scenos antradienio vakarą lipo šešti. Ši hiphopo grupė, kurioje etniniai motyvai derinami su moderniais garsais, naudojant įvairius liaudies instrumentus, pavadinta Ukrainos miesto Kalušo vardu.
Jų eurovizinis kūrinys „Stefania“ – tai duoklė grupės nario Olego Psiuko motinai. Dainą pasirodymo metu papildo ir vizualiniai sprendimai – ekranuose rodomos akys, rankos. Ukrainiečiams „Eurovizijoje“ šiuo metu prognozuojama pergalė. Ar taip ir bus? Beje, grupės narys Ihoris Didenčiukas jau turi eurovizinės patirties – pernai kartu su grupe „Go_A“ keliavo į Roterdamą.
Slovėnų dainoje – tikra istorija apie diskotekoje merginos paliktą grupės narį
22:30
Penkta pusfinalyje pasirodė Slovėnijos deleguota grupė „LPS“, kurios pavadinimas yra frazės „Last Pizza Slice“ („Paskutinis picos gabalėlis“ trumpinys. Grupė susikūrė prieš trejus metus, kai susitiko savo mokyklos muzikos klasėje. Muzikantai groja fanką, bliuzą, roką, džiazą ir per gana trumpą laiką spėjo surengti daugybę pasirodymų festivaliuose ir koncertuose.
„LPS“ konkurso scenoje atliko kūrinį slovėnų kalba „Disko“, o scenoje panaudojo jo simbolį – disko kamuolį. Iš dainos pavadinimo kai kas galbūt pamanys, kad tai pasakojimas apie nerūpestingas linksmybes. Tačiau iš tiesų kūrinyje pasakojama tikra istorija apie grupės vokalistą Filipą, kurį jo mergina paliko... diskotekoje.
Šveicarijos atstovas daina pasiuntė žinutę – vyrai irgi verkia
22:25
Iš mūsų šalies atstovės sceną perėmė ketvirtasis pusfinalio dalyvis – Šveicarijos atstovas Marius Bear. Atlikėjas kadaise planavo tapti mechaniku, tačiau šio plano atsisakė, kad galėtų keliauti po Vokietiją ir Šveicariją kaip gatvės muzikantas. Viename festivalyje susipažinęs su garsiu prodiuseriu, jis buvo pakviestas į Niujorką, o vėliau prestižiniame BIMM institute Londone studijavo muzikos prodiusavimą.
„Eurovizijoje“ Marius Bear laimę bando su jautriu kūriniu „Boys Do Cry“. Dainoje kalbama apie tai, kad visi žmonės, įskaitant vyrus, jaučia skausmą, o jausmų ignoruoti ar gėdytis nereikėtų. Tai Šveicarijos atstovas sako išmokęs anksti ir tikina, kad nors yra vyras, nebijo verkti ir parodyti savo silpnybių.
Monikos Liu „Sentimentai“ į „Euroviziją“ sugrąžino lietuvių kalbą
22:21
Iškart po kaimynų atėjo eilė mūsų šaliai – Lietuvos eurovizinei vilčiai Monikai Liu! Šis kartas „Eurovizijoje“ išskirtinis, mat po dviejų dešimtmečių konkurso scenoje vėl suskambo daina lietuvių kalba. Būtent toks ir buvo Monikos tikslas – priminti Europai, kokią gražią kalbą turime, ir išsivaduoti nuo stereotipo, kad eurovizinės dainos būtinai turi būti angliškos.
Monika Liu „Eurovizijos“ žiūrovams padovanojo elegantišką pasirodymą su savo pačios sukurtu kūriniu „Sentimentai“, kuris buvo įrašytas studijoje Londone. Daina pasakoja apie moterį, pasiilgusią praeities, joje minimi ir lietuviški motyvai – Nida, jūra, žuvėdros. Be šokėjų ar didelių efektų apsiėjusi Lietuvos atstovė konkurso scenoje sužibėjo viena, vilkėdama talismanu tapusią „Más 924“ suknelę, kurios blizgesį papildė pasirodymo metu mirgėjusios lemputės.
Po Monikos pasirodymo nuaidėjo gausūs aplodismentai, žiūrovai stojo atsistoję!
Latvių daina – su žinute apie veganizmą
22:18
Šįkart burtai lėmė, kad antri į sceną žengė mūsų kaimynai – Latvijai atstovaujantys „Citi Zēni“. Prieš porą metų susikūrusi šešių muzikantų grupė jau yra spėjusi pelnyti ne vieną apdovanojimą, save vadina „repo princais“ ir garsėja energingais pasirodymais bei ekscentrišku stiliumi.
Ryškių spalvų kostiumais pasidabinę latviai „Eurovizijos“ pusfinalyje linksmai atliko neįprastą dainą „Eat Your Salad“, kurioje kalbama apie veganizmo patrauklumą ir ekologišką gyvenimo būdą. Grupės teigimu, šis kūrinys gimė tam, kad pasitelkiant smagią melodiją būtų perteikta sudėtinga tema.
Pusfinalį pradėjo drąsioji Albanija
22:13
Atidaryti 2022-ųjų „Euroviziją“ su savos kūrybos daina teko Albanijos atstovei Ronelai Hajati, kuri scenoje sukūrė šou su pusnuogiais šokėjais. Atlikėja jau yra dalyvavusi daugybėje festivalių ir televizijos projektų, o dabar išpildė ir svajonę pasirodyti didžiausiame Europos dainų konkurse.
„Sekret“ yra tradicinius ir modernius elementus derinantis nuotaikingas kūrinys albanų ir anglų kalbomis, kuriame, kaip teigia atlikėja, kiekvienas galime atrasti save – juk bene visi turime paslapčių. Ronela siunčia žinutę, kad galime mylėti, ką trokštame, o jei norime tai laikyti paslaptyje – tai irgi mūsų reikalas.