G.Bendžius tikina, jog labiausiai jam „Eurovizijos“ atrankoje nepatinka šalies atstovo rinkimo sistema, konkrečiai tai, kad nacionalinės atrankos finale Lietuvos atstovą didžiajame konkurse renka komisija. „Tai – subjektyvumo požymis, o juk didžiajame konkurse nugalėtoją renka ir žiūrovas, ir komisija. Norėčiau, kad ir mūsų šalyje vyrautų tokia sistema. Nacionalinės atrankos organizatorių argumentas, jog finalo dalyviai gali prisipirkti telefono kortelių ir balsuoti už save taip klastodami rezultatus, manęs netenkina – neabejoju, kad šiuo atveju nupirkti penkis komisijos narius yra dar lengviau. Tai mano kontrargumentas Giržadui (Audrius Giržadas – nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos prodiuseris, – aut. past.) – pasiūlius tam tikrą sumą kiekvienam iš komisijos narių, galima būti tikram, jog atrankos finalo metu jie atlikėjui pakels aukščiausius balus“, – svarsto G.Bendžius.
Apie „Euroviziją“ – gandų lygmenyje
Filipo Butkino nuotr./„Pikaso“ |
Prodiuserio netenkina ir nacionalinės atrankos organizatorių svarstymai Lietuvos atstovą „Eurovizijoje“ rinkti be žiūrovų pagalbos. „Žinau, jog svarstoma galimybė apskritai rinkti Lietuvos atstovą už uždarų durų – tą ateityje darytų Lietuvos televizija, nacionalinis transliuotojas. Tai manęs dar labiau netenkina – juk reikia atsiklausti, ko nori žiūrovas: išrinkti pats ar patikėti viską komisijai. Esame mokesčių mokėtojai, kurie išlaiko visuomeninį transliuotoją iš savo pinigų. Aš noriu, kad manęs paklaustų, ko noriu, pasakytų, kur eina mano pinigai ir kodėl mano šalį atstovauja vienas ar kitas dainininkas“, – piktinasi G.Bendžius.
Vyras atkreipia dėmesį, jog „Eurovizijos“ konkursas apskritai rodosi neitin objektyvus, o siekiant nugalėti didžiajame konkurse reikia įdėti nenusakomą kiekį pastangų. „Galima ir savotiškai pajuokauti – juk tas, kas turi pinigų ir prisiperka kortelių, o vėliau balsuoja už save, turi lėšų ir gerai aranžuotei, pasiruošimams „Eurovizijai“. Tokie žmonės puikiai žino, kokia yra konkurso kaina. Į „Euroviziją“ vykstantis atlikėjas turi turėti arba labai puikius vadybininkus, gebančius rasti stambius remėjus, arba spręsti situaciją kitaip – žinoma, tokius dalykus esu girdėjęs tik gandų lygmenyje, tačiau vyrauja kalbos, jog Azerbaidžano pergalė buvo pasiekta itin intriguojančiu būdu. Girdėjau, kad jie siuntė žmonių grupes į skirtingas šalis, iš kurių buvo balsuojama už Azerbaidžaną. Panašius gandus apie analogiškas delegacijas girdėjau ir dėl Rusijos. Tačiau juk tai natūralu – kiekvienas kovoja už save, o toks būdas nėra nelegalus“, – sako G.Bendžius.
Problema – komisija
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Komisijos nariai |
Kritišką nuomonę G.Bendžius turi ir apie nacionalinės atrankos komisijoje atsidūrusius vertintojus. Pasak prodiuserio, tokioje mažoje šalyje kaip Lietuva didelę įtaką turi pažintys, ko išvengti sudėtinga ir renkant šalies atstovą. „Dalį komisijos narių pažįstu asmeniškai – kaip atlikėją labai gerbiu Merūną, Raigardą Tautkų – kaip muzikos prodiuserį. Tai pakankamai jauni žmonės, galintys įvertinti šiuolaikinės muzikos tendencijas. Kalbant apie kitus narius – tai jau pasirinkimo reikalai. Vis dėlto esu tikras, kad teisingiausia komisiją būtų sudaryti iš kitų valstybių atstovų, kas visai nebūtų sudėtinga. Juk ir Latvijoje, ir Lenkijoje turime pažinčių, kurios galėtų tinkamai įvertinti mūsų dalyvius. Tokie komisijos nariai nebūtų susiję su mūsų muzikantais jokiais ryšiais – vis dėlto, juk mūsų šalis išties yra „švogerių“ kraštas: galbūt dabar komisijoje sėdintys prodiuseriai yra kažkam rašę dainą, atlikėjai gali būti draugai ar priešingai – nesutarti, galop, komisijos nariai gali atstovauti visai kitokį muzikos stilių, nei demonstruojamas scenoje. Jie gali galvoti „ne, nerašysiu jam blogesnio balo, nepakritikuosiu“, nes yra bendravę. Žinoma, galiu ir klysti, gal jie ir objektyvūs, tačiau esu tikras, kad mano žodžiuose yra tiesos. Jei komisijoje sėdėtų užsieniečiai, išvengtume tokių ryšių įtakos ir vertinimas būtų gerokai objektyvesnis“, – svarstymais dalijasi prodiuseris.
Vytautas Matuzas deklaruotų Lietuvos toleranciją
Paklaustas, ar turi savo favoritą šių metų nacionalinėje atrankoje, G.Bendžius pripažįsta – kol kas jam didžiausią įspūdį paliko Vytauto Matuzo pasirodymas. „Nors nuo pradžių iki galo atrankų neseku, manau, jog didžiajame „Eurovizijos“ konkurse būtų labai įdomu pamatyti Vytautą Matuzą.
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Vytautas Matuzas – „Take it Back“ |
Iki šiol šiame konkurse pasirodė tik viena neįgalioji – prieš kelerius metus Gruzijai atstovavo neregė. Vytauto negalia kitokia – ji galėtų padėti mums parodyti, jog turime žmonių, kurie kuria ir geba džiaugtis gyvenimu nepaisant sunkios padėties. Esu tikras, kad balsų sulauktų ir daina, ir pasirodymas, o Lietuva įrodytų, jog yra tolerantiška, nenumoja ranka į negalią turinčius žmones. Neįgaliuosius reikia suprasti – kiekvienam iš mūsų gali nutikti nelaimė. Vytautas turi ką pasakyti, jis paruošė gerą kūrinį. Jis gali pasirodyti Europai ir paraginti žmones džiaugtis“, – svarsto G.Bendžius.
Šiandien prodiuseris tiki: mes galime nugalėti „Eurovizijoje“, o ir surengti ją esame pajėgūs. „Lietuvos pergalę „Eurovizijoje“ Lietuvos televizija ir šalies vyriausybė turbūt sapnuoja košmaruose – juk žinome, kiek tai kainuoja. Tačiau esu tikras, kad šiandien mes galime ir nugalėti konkurse, ir jį surengti. Tai puikiai galėtų vykti „Žalgirio Arenoje“ – kodėl gi ne? Man atrodo, kad lietuviai linkę save nuvertinti – sakome, kokie geri latviai, estai… Mes juk irgi turime pakankamai talentingų dainininkų. Tačiau vargu, ar dalyvaujant „Eurovizijoje“ pagrindinis tikslas yra nugalėti – svarbiausia juk dalyvauti, o laimėti nebūtina. Visgi esu įsitikinęs – anksčiau ar vėliau, šitą konkursą mes laimėsime. Jei šįmet dalyvaus Matuzas, drįstu spėti, jog atsidursime pirmajame dešimtuke. Jis turi potencialą, tačiau dar reikia daug ką nuveikti – kalbu apie klipą, scenografiją, dainos pateikimą“, – mintimis dalijasi G.Bendžius.
15min.lt primena skaitytojams, jog didysis nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos finalas per Lietuvos televiziją bus tiesiogiai transliuojamas jau kovo 3-ąją dieną. Lietuvos atstovas didžiajame „Eurovizijos“ konkurse pasirodys antrojo pusfinalio metu, gegužės 24-ąją dieną.