Po „Eurovizijos“ atrankos skandalo – A.Gatavecko pasiūlymas LRT: „Taip būtų grąžinta moralinė skola“

Šiųmetės „Eurovizijos“ atrankos – su skandalo prieskoniu. Nepasitenkinimas kilo tiek į finalą nepatekus grupei „Black Biceps“, tiek už borto likus atlikėjai Liepai Norkevičienei, mat abu dalyviai buvo vieni iš žiūrovų favoritų. Dabar savo nuomonę išdėstė žinomas menininkas Algirdas Gataveckas – jis pateikė pasiūlymą, kaip tokioje situacijoje turėtų elgtis LRT.
Liepa, „Black Biceps“, Algirdas Gataveckas
Liepa, „Black Biceps“, Algirdas Gataveckas / Skirmanto Lisausko (BNS) ir asmeninio albumo nuotr.

„Black Biceps“ su daina „Visaip man reik“ pasirodė trečiame „Eurovizijos“ atrankos pusfinalyje ir pagal žiūrovus buvo pirmi. Tuo metu komisija jiems skyrė trečią vietą. Susumavus komisijos narių ir žiūrovų eurovizinius balus, „Black Biceps“ jų surinko tiek pat, kiek dar du atlikėjai (GØYA ir Gebrasy). Tačiau nepaisant to, kad iš žiūrovų gavo daugiausia, į finalą nepateko.

Skirmantas Lisauskas/ BNS nuotr./BLACK BICEPS „Visaip man reik“
Skirmantas Lisauskas/ BNS nuotr./BLACK BICEPS „Visaip man reik“

Panaši situacija susiklostė dėl Liepos, dalyvavusios ketvirtame pusfinalyje su daina „Ar mylėtum“. Žiūrovai jai skyrė antrą vietą, komisija tik ketvirtą, tačiau nepaisant to, kad bendrų balų surinko tiek pat, kiek atlikėja Amoralu, į finalą pateko pastaroji, o ne Liepa.

Skirmanto Lisausko/BNS nuotr./Liepa – „Ar mylėtum“
Skirmanto Lisausko/BNS nuotr./Liepa – „Ar mylėtum“

Tiek vienu, tiek kitu atveju kilo pasipiktinimas dėl to, kad žiūrovų favoritai lieka be vietų finale, imtos kurti peticijos.

Dabar į skandalą sureagavo menininkas, profesionalus breiko šokėjas Algirdas Gataveckas. Žinomas vyras svarsto, kad ateityje daugiau galios „Eurovizijos“ atrankoje derėtų suteikti žiūrovams. Jis taip pat turi pasiūlymą, kaip spręsti šiųmetę situacijos dėl Liepos ir „Black Biceps“.

Savo įrašu A.Gataveckas sutiko pasidalyti su portalo Žmonės.lt skaitytojais.

„Tada prasideda balsavimas: žiūrovai siunčia pinigus už mėgstamiausius atlikėjus, komisija priima savo sprendimą, ir vėl kažkas lieka nepatenkintas. Čia nieko naujo – šis scenarijus kartojasi kasmet.

Komisija nėra pastovi – ją renka organizatoriai. Visi komisijos nariai yra savo srities profesionalai, tačiau kiekvienas jų natūraliai labiau pajaučia tai, kas jam artimiausia: vienas labiau vertina vokalą, kitas – sceninę charizmą, trečias – dainos struktūrą ar emocinį poveikį. Kadangi skirtingi vertintojai turi skirtingus prioritetus, komisijos sudėties pokyčiai gali lemti visiškai kitokį rezultatą.

Tuo tarpu žiūrovų balsai yra stabilūs – jų pakeisti neįmanoma. Jie balsuoja už tai, kas jiems patinka, ir šis balsavimas atspindi bendrą tautos muzikinį skonį. Tai – realus Lietuvos muzikinis veidas, kuriame susilieja įvairiausi skoniai.

Žiūrovai ne tik balsuoja, bet ir finansuoja. Kiekvieną kartą, kai jie siunčia balsą, jų pinigai keliauja į sistemą, kuri galiausiai padeda laimėtojui pasiruošti „Eurovizijai“. Kitaip tariant, jie ne tik išreiškia savo nuomonę, bet ir tiesiogiai investuoja į Lietuvos atstovą. Tai sukuria paradoksą: Lietuvos žmonės finansiškai remia, tačiau jų balsas nėra lemiamas (suprantate, apie ką aš).

Suprantu, kad „Eurovizija“ yra ne tik populiarumo, bet ir muzikinių gebėjimų konkursas. Komisijos nariai, turintys patirties muzikos industrijoje, gali objektyviau įvertinti atlikėjų vokalą, sceninę išraišką, dainos kokybę. Kartais žiūrovai balsuoja už labiau žinomą ar charizmatišką atlikėją, bet tai nebūtinai reiškia, kad jo daina tinkama didžiajai „Eurovizijai“. Taip pat verta prisiminti, kad „Eurovizijoje“ balsuoja ne tik Lietuvos žmonės. Tai, kas patinka mūsų klausytojams, nebūtinai sužavės europiečius. Komisijos nariai gali įvertinti, kurie atlikėjai turi didžiausią potencialą sulaukti palaikymo užsienyje, nes jie remiasi ne tik asmeniniu skoniu, bet ir patirtimi bei muzikos rinkos supratimu.

Tačiau čia būtų sąžininga pabrėžti, kad kalbame tik apie geriausius – tuos, kuriuos aukštai įvertino tiek žiūrovai, tiek komisija. Ši diskusija kyla tik lygiųjų atveju – juk komisija paprastai skiria gana aukštus balus tiems, kuriuos žiūrovai išrenka į pirmąją ar antrąją vietą. Jei būtų kitaip, šie dalyviai bendroje sumoje nebūtų treti – jie liktų kur kas žemiau. Tai dar kartą įrodo, kad kalbame apie stipriausius pretendentus, kurie bet kuriuo atveju nusipelnė kovoti finale.

Dabar „Eurovizijos“ atranka atrodo kaip lifto mygtukas, kuris jau paspaustas – spaudi, bet niekas nepasikeičia. Jei nacionalinė atranka nori išlikti ne tik muzikine švente, bet ir tikru žiūrovų balsu pagrįstu renginiu, pokyčiai būtini. Manau, būtų logiška padidinti žiūrovų balsų svorį – padaryti juos lemiamus esant balų lygybei. Taip pat manau, jog komisija turėtų turėti pastovią sudėtį per visus atrankos etapus.

Galbūt būtų gražus ir visiems naudingas sprendimas į finalą sugrąžinti „Black Biceps“ ir Liepą Norkevičienę – ne todėl, kad buvo pažeistos taisyklės (nes jos tikrai nebuvo pažeistos), o todėl, kad taip būtų atlieptas žiūrovų lūkestis. Šių atlikėjų nepatekimas buvo nulemtas dabartinės balsavimo sistemos, kuri, nors ir formaliai teisinga, ne visada atspindi žiūrovų balsų svorį. Toks sprendimas būtų tarsi grąžinta moralinė skola, suteikianti šventei dar daugiau teigiamų emocijų.

Ką manote apie tai jūs? Aš manau, kad tai tikrai nesumenkintų jau į finalą patekusių atlikėjų – jie stiprūs dalyviai, gali įrodyti savo pranašumą scenoje. Kuo daugiau gerų pasirodymų, tuo įdomesnė kova, o laimėti vis tiek turės geriausias. Manau, kad taip ir žiūrovai jaustųsi išgirsti, organizatoriai sustiprintų ryšį su publika, o finalas taptų tikra muzikos švente, kurioje svarbiausia – ne techniniai skaičiavimai, o tikros emocijos ir stipriausias pasirodymas“, – feisbuke mintis dėstė A.Gataveckas.

Tada prasideda balsavimas: žiūrovai siunčia pinigus už mėgstamiausius atlikėjus, komisija priima savo sprendimą, ir vėl...

Posted by Algirdas Gataveckas on 2025 m. vasario 5 d., trečiadienis

Portalui Žmonės.lt šią situaciją komentavusi LRT televizijos atstovė ryšiams su visuomene Augustė Mikulėnaitė atkreipė dėmesį, kad tuo atveju, jei susumavus žiūrovų ir komisijos balus keli dalyviai surenka po vienodą bendrų balų skaičių, didesnę galią turi komisijos balai.

Ji taip pat teigė, kad bent jau šiemet taisyklių keisti neplanuojama.

„Vadovaujamės nacionalinės EUROVIZIJA.LT atrankos taisyklėmis – negalime jų pakeisti jau įpusėjusiame atrankų procese, tai nebūtų sąžininga žiūrovų ir kitų dalyvių atžvilgiu. Kaip ir ankstesniuose atrankos pusfinaliuose, dalyviams surinkus vienodą „eurovizinių“ balų skaičių, aukštesnę vietą bendrų balų lentelėje užima atlikėjas, surinkęs daugiau komisijos balų“, – aiškino A.Mikulėnaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Augalinė mityba gali būti įvairi ir skani: kviečia išbandyti nuo užkandžių iki desertų
Reklama
Tris kartus daugiau nei visa rinka: naujas „Darnu Group“ projektas fiksuoja neregėtus butų pardavimus
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias