Paauglė vardu Lena ilgą Vokietijos nesėkmių šiame visos Europos konkurse virtinę nutraukė neįtikėtinu triumfu per tiesiogiai iš Oslo transliuotą programą, kurią matė daugiau kaip 100 mln. televizijos žiūrovų.
„Europa tikrai mus myli!“ – pirmajame puslapyje rašo populiariausias Vokietijos sekmadieninis laikraštis „Bild am Sonntag“.
Lena, įveikusi 24 kitus finalininkus, Eurovizijos nugalėtoja buvo paskelbta netrukus po vidurnakčio. Tada Berlyno, Hamburgo, kur Euroviziją centrinėje aikštėje įrengtuose didžiuliuose ekranuose stebėjo 70 tūkst. žmonių, ir Lenos gimtojo miesto Hanoverio dangų nušvietė fejerverkai.
Hanoveryje pirmąją Vokietijos pergalę nuo 1982 metų po atviru dangumi šventė 20 tūkst. žmonių. Sekmadienį po pietų šis miestas surengs moksleivės Lenos Meyer–Landrut sutikimo mitingą, kurį televizija transliuos visai šaliai.
„Euroviziją“ kai kurios šalys gal ir laiko neskoninga, bet Vokietijoje šis konkursas vertinamas rimtai. Anksčiau Vokietija neslėpdama kartėlio skundėsi, kad net tokie populiarūs jos atlikėjai kaip „No Angels“ Eurovizijoje dažnai lieka kone paskutiniai. 2005 metais Vokietija „Eurovizijoje“ užėmė 24 vietą, 2006–aisiais – 15–ąją, 2007–aisiais – 19–ąją, 2008–aisiais – 23 („No Angels“), o 2009–aisiais – 20–ąją.
Tai privertė vokiečius sunerimti dėl to, kad Europoje jie yra nemėgstami. Vokiečiai jautėsi asmeniškai kaltinami dėl dviejų pasaulinių karų ar šiurkštaus vokiečių turistų elgesio ir manė, jog jiems yra pavydima jų gerovės.
„Kodėl niekas mūsų nemėgsta? – 2008 metais, kai 40 iš 42 valstybių nedavė „No Angels“ nė vieno balso, klausė „Bild“.
Nežinoma mėgėja
„To tikrai nebuvo galima tikėtis“, – 10–čiai mln. žiūrovų Vokietijoje sakė energingoji 19–metė Lena, turėdama omenyje ilgą Vokietijos pralaimėjimų virtinę po praėjusios pergalės 1982–aisiais, kai Eurovizijoje nugalėjo Nicole antikarinė baladė „Mažytė taika“.
„Aš tiesiog priblokšta. Negaliu tuo patikėti. Tiesiog velniškai negaliu tuo patikėti“, – pridūrė ji. Nors anksčiau Vokietija Eurovizijoje iš daugelio kitų šalių negaudavo nė vieno balo, Lena gavo balų iš daugumos valstybių. Ji sakė, kad tokia visuotinė parama jai ypač maloni: „Esu tikrai, tikrai laiminga dėl to aspekto“.Aš tiesiog priblokšta. Negaliu tuo patikėti. Tiesiog velniškai negaliu tuo patikėti.
Iki pergalės Vokietijos nacionaliniame atrankos etape Lena buvo niekam nežinoma. Tačiau po jos ji su savo įsimintina meilės daina „Satellite“ („Palydovas“), užkrečiamu entuziazmu ir trumpomis juodomis suknelėmis tapo nacionaline įžymybe.
Šios dainininkės mėgėjos pergalė prieš daugybę Europos profesionalų daugeliui vokiečių buvo dar labiau netikėta. Iki šių metų Lena mokėsi tik šokti ir buvo kelis kartus bandžiusi dainuoti su mokyklos grupe.
„Visa tai taip neįtikėtina, – sakė televizijos ARD komentatorius Peteris Urbanas, kuris yra matęs ištisų vokiečių atlikėjų kartų apgailėtinus pralaimėjimus „Eurovizijoje“. – Mes žinojome, kad ji gera, bet visuomet būna problema paversti tai balais“.
Vokietija, jautusi pažeminimą dėl ankstesnių balsavimų rezultatų, kuriuos vadindavo politiškai ir geografiškai motyvuotais, labai stengėsi reformuoti Eurovizijos balsavimo sistemą ir susilpninti telefonu balsuojančių žiūrovų įtaką.
Šiemet tik pusę konkurso dalyvių taškų sudarė tradiciniai telefonu atiduoti balsai – kitą pusę skyrė profesionali vertintojų komisija.