„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2013 05 18 /2013 05 19

Žurnalistinis tyrimas: balsų pirkėjai konkurse „Eurovizija 2013“ ant stalo žeria pluoštus eurų ir sako, kad tai vienintelis kelias laimėti

Konkursą „Eurovizija 2013“ galima laimėti tik nupirktais balsais, įsitikinę du rusakalbiai vyriškiai, drąsiai siūlantys lietuviams už pinigus balsuoti už jų remiamą konkurso dalyvį. Į susitikimą jie atvyko baltu BMW, po penkių minučių pokalbio ant stalo pažėrė pluoštą eurų ir nieko nesibaimindami pripažino: mes tai darome penkiolikoje šalių. Po finalo paaiškėjo, kad Lietuva šaliai, už kurią agitavo balsų pirkėjai, skyrė 12 balų.
Eurovizijos balsų pirkėjai atsivežė lagaminėlį eurų
„Eurovizijos“ balsų pirkėjai atsivežė lagaminėlį eurų / 15min.lt nuotr,

Šeštadienį dieną į 15min.lt redakciją kreipęsis studentas Juozas pranešė, kad balsai perkami už Rusijos atlikėją, tačiau susitikime su pirkėjais paaiškėjo, kad pergalę jie perka Azerbaidžanui. Vyriškiai visą penktadienį skambino prie Baltojo tilto užkalbintiems jaunuoliams, o vakare kartu su studentais į susitikimą su balsų pirkėjais nuėjo ir žurnalistai.

Sutartoje kavinėje balsų pirkėjai pasirodė laiku. Per dešimties minučių pokalbį jie spėjo iškloti visą savo veikimo schemą, papasakoti, kiek šalių vyksta balsų pirkimas ir pademonstruoti, kuo susimokės už atiduotus balsus.

Pateikiame pokalbio išklotinę, kuri atskleidžia, kaip laimėti „Eurovizijos“ konkursą ir kiek tai kainuoja.

Pokalbyje dalyvauja du rusakalbiai vyrai – Sergejus ir kitas asmuo, kuris savo vardo neatskleidė, vienas studentas ir žurnalistai. 

– (Sergejus) Sąlygos tokios: mes surenkame grupes po dešimt žmonių, dabar važiuosim po jūsų į universitetą, paskui į alėją kažkokią. Žodžiu, jei žmonės visi vienoje vietoje, tai mes perpildysime tinklą operatoriaus ir jis užblokuos mūsų balsavimą. Pagal technologiją, turi būti grupelės po dešimt žmonių. Jei jūs „Panoramos“ prekybos centre, tai kilometro atstumu nieko negali būti. Dešimt žmonių turi turėti po penkis telefonus. Bet kokius. Vienas telefonas su jūsų kortele, mes tik duodame papildymą, o kitas keturias ten „Labas“, Pildyk“, „Tele Maxima“, „Ežys“ mes duosim kartu su papildymais. Jums reikia 22 val. sėdėti kažkur vienoje vietoje grupelei kartu, kur būtų televizorius. Praėjusį kartą „Panoramoje“ buvo grupelė, kurios 23 val. paprašė išeiti, tai ši vieta nelabai tinkama. Galima iš namų. Su jūsų grupe bus vienas mūsiškis kontrolei, nes mes mokame pinigus už tai. Prasideda balsavimas apie 23.30 val. – 24 val. Dabar bus mūsų motelyje viena grupė, kita bendrabučiuose, kiti kavinėje. Pagalvokite, kur jums geriau bus.

– O kiek išvis tokių grupių?

– (Sergejus) Kiek mes turime grupių? Aštuonias – dešimt. Jūs viena iš mūsų grupių. Pagalvokite, kur jums geriau.

(Kitas asmuo) Svarbiausia, kad būtų televizorius. Bute dar geriau, nes niekas neišvarys, bus ramiau. Kartu susėsime, pažiūrėsime „Euroviziją“.

– (Sergejus) Taigi susitinkame toje vietoje, išduodame jums korteles. Galiu ir dabar jums jas išduoti, bet jūsų nėra dešimties. Jums reikės aktyvuoti naujas korteles ir papildyti savo sąskaitą. Sėdim, žiūrime televizorių, pasirodymus. Kai prasideda balsavimas, jis trunka tik penkiolika minučių. Iš kiekvieno telefono reikia nubalsuoti po 5–10 kartų.

– Bet juk galima 20 kartų iš vieno telefono balsuoti.

(Sergejus) Galima 20, tačiau tai nepasiteisina. Tik iš „Tele Maximos“ galima 20 kartų balsuoti.

– 20 kartų negalima dėl to, kad per brangu, ar nespėtume?

Mes tai jau ne kartą darėme skirtingose valstybėse. Tokia technologija. Juk galima būtų surinkti 20 žmonių ir jiems įduoti po dešimt telefonų ir liepti išsiųsti po 20 SMS, bet būtų perkrova ir rezultato nebūtų.

(Sergejus) Sukeltų įtarimą operatoriams. Perkrova būtų tinkle. Mes tai jau ne kartą darėme skirtingose valstybėse. Tokia technologija. Juk galima būtų surinkti 20 žmonių ir jiems įduoti po dešimt telefonų ir liepti išsiųsti po 20 SMS, bet būtų perkrova ir rezultato nebūtų. Supratote? Numeris bus televizoriaus ekrane, kuriuo reiks skambinti. Tas numeris 1479, reikės siųsti tekstą su skaičiumi 20, nes tai – mūsų atlikėjo numeris. SMS kainuoja 2 litus. Kai tik baigiame balsavimą iškart surenkame korteles, pažiūrėsime, kiek SMS išsiuntėte ir sumokėsime kiekvienam asmeniškai.

– Ar tikrai sumokėsite?

– (Sergejus išsitraukia kelių centimetrų pluoštą 500 eurų kupiūrų).

– Tikri pinigai?

– (Sergejus) Gali pauostyti, pačiupinėti. Galiu atsiskaityti ir litais. (Ištraukia pluoštą kupiūrų litais)

– Mes tarėmės eurais.

– (Sergejus) Kai kurie kolegos prašė litais. O mums tas pats. Grupėje dešimt žmonių po dvidešimt eurų yra 200 eurų, gal jūs tarpusavyje pasidalinsite.

– (Kitas asmuo) Pas jus bute bus vienas žmogus mūsiškis. Pavyzdžiui, aš. Juk jūs manęs neišleisite tol, kol nebus jums sumokėti pinigai, tiesa?

– (Sergejus) Mes jau daug pinigų investavome į korteles ir papildymus. Šimtui žmonių po penkias korteles, paskui papildymai po dešimt litų. 2000 eurų jau drąsiai išleidome.

– (Kitas asmuo) Tai dideli pinigai.

VIDEO: Eurovizijos 2013 balsų pirkėjai atvyko su BMW

– Bet juk jūsų gera daina, galėtų ir taip laimėti.

– (Sergejus) Suprantama, galėtų.

2000 eurų jau drąsiai išleidome.

– (Kitas asmuo) Na, mūsų tokia palaikymo grupė.

– (Sergejus) Visos šalys taip daro, kurios nori laimėti. Mūsiškiai Latvijoje, Estijoje dirba. Mes paėmėme visą Pabaltijį, suprantate?

– O Baltarusijoje, Ukrainoje, ne?

(Sergejus) Mums dirba Ukraina, Kroatija, Šveicarija. Mes išsiuntėme savo žmones į penkiolika valstybių maždaug.

– Ir visi balsuoja už pinigus?

(Sergejus) Žinoma, kad už pinigus.

– (Kitas asmuo) Per pusfinalius irgi balsavo už pinigus. Pusfinalius paėmėme treniruotei. Studentai balsavo. Dabar tie studentai, kurie dirbo pusfinalyje, iš vienos grupės jau sukūrė dvi.

– (Sergejus) Mes juk žmonėms pinigus sumokėjome, kaip pažadėjome, jiems patiko, jie daugiau žmonių pakvietė. Geriausia, kai naudojatės pigiais telefonais, nereikia iPhone (išsitraukė savo telefoną parodyti). Galima dviem valandoms pasiskolinti iš draugų, mamos, tėčio.

– (Kitas asmuo) Manau, kad viskas, mūsų laukia kitur merginos.

(Sergejus) Kur jūs būsite?

– Mes dar nesusitarėme.

(Sergejus) Tai pasiskambinsime, palaikysime su jumis ryšį, nes jūs gerai rusiškai kalbate. Reikia netrukus jau aktyvuoti korteles, nes prieš pat balsavimą aktyvavus irgi gali jas operatoriai blokuoti. Mes jums paskambinsime ir susitarsime, ar čia, ar kur nors bute. Atvešime korteles, papildymus ir žmogų, kuris bus su jumis visą laiką. Supratote? Va taip. Jei galite, surašykite savo vardus ant lapelio: pirmas Vasia, antras Kolia ir panašiai, nes aš duosiu pinigus, o manęs irgi paklaus, kam juos daviau.

Laimėti kainuoja milijonus. Tai juk politika.

– Čia neoficialiai taip?

(Sergejus) Visai neoficialiai. Čia mūsų užsakovui. Jie irgi oficialiai nenori, kad nekalbėtų, jog mes pasamdėme čia kažką. Galite ir netikras pavardes rašyti, mums tas pats. Vardus tik savo. Paskui aš mokėsiu pinigus ir kvitus atiduosiu užsakovui, man reikia, kad jis matytų, kad žmonės gavo pinigus.

– O galiu paklausti, kiek kainuoja kainuoja laimėti „Euroviziją“?

(Sergejus) Sunku pasakyti. Kol kas atsakau tik už Lietuvą. O išvis – tikriausiai daug. Milijonus. Tai juk politika.

– O kaip mums padaryti, kad Lietuva laimėtų?

(Kitas asmuo) Patys už save balsuoti negalite. Jums reikia samdyti kitas šalis. Taip, kaip mes negalime iš Baltarusijos už Baltarusiją balsuoti.

VIDEO: Eurovizijos 2013 balsų pirkėjai atvyko su BMW

Primename, kad 2011 m. Azerbaidžanas laimėjo „Eurovizijos“ konkursą, vykusį Diuseldorfe.

Papildyta po finalo. Pasibaigus „Eurovizijos 2013“ balsų skaičiavimui paaiškėjo, kad Lietuva Azerbaidžano atlikėjams skyrė maksimalų balų skaičių – 12. Taip pat balsavo Austrija, Bulgarija, Gruzija, Graikija, Vengrija, Izraelis, Malta, Juodkalnija, Rusija. Įdomu, kad mūsų kaimynai latviai balsų papirkinėjimu įtariamos šalies atstovui skyrė tik 3 balus, nors baltarusių irgi buvo minimi kaip potencialūs balsuotojai už pinigus. Kitos balsų pirkėjų minėtos šalys už Azerbaidžaną balsavo taip: Kroatija – 7, Šveicarija – 6, Ukraina – 10 balų, Estija - 0.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų