„Fotografija mano gyvenime yra nuo pat gimimo. Pirmiausia mačiau, kaip fotografuoja mano tėvas. Vaikystėje dažnai su juo naktimis spausdindavome nuotraukas. Išmokau pats išryškinti juostelę, pasigaminti tirpalus ir spausdinti nuotraukas. Fotografas buvau anksčiau nei muzikantas, o ir mokiausi fotografijos turbūt daugiau nei muzikos,” – prisimena A.Mamontovas.
Parodoje „Sluoksniai“ eksponuojami darbai sukurti 2014–2015 metais, o kadrai juose – daryti 1983–2015.
„Turėjau lengvą depresiją ir norėjau užimti save kokiu nors kūrybiniu procesu. Pradėjau eksperimentuoti su emulsijos perkėlimu, ir tai mane įtraukė. Kūryba visada yra tam tikra terapija,” – sako autorius, sukaupęs per 200 darbų iš to laikotarpio.
Vienas iš jų tapo šios parodos simboliu – tai „Raudonoji gulbė”. „Jis man labiausiai atspindi tai, ką norėjau pasiekti ruošdamas parodą. Man patinka, kai yra kažkokia nedidelė mįslė, kurią reikia įminti. Arba mažas atradimas, kurį gali aptikti nuotraukoje ar muzikos kūrinyje,” – slėpingai kalba fotomenininkas.
Pasak galerininkės Vilmos Jankienės, A.Mamontovo fotografijos parodoje būtų galima tikėtis muzikanto gyvenimo vaizdų retrospektyvos ar pasidarymų po pasaulį keliautojo akimis, tačiau pakliūname į abstrakcijų pasaulį, kuriame vaizdas ir yra, ir jo nėra.
„Tikras pasaulis yra nutolinamas, ataidi tik spalvomis, netvarkingai plevenančiomis balto popieriaus erdvėje. Šiuose eksperimentuose (sluoksniuose) menininkas pasidalina ir tuo, kad dar ankstyvoje vaikystėje išmoko pats išryškinti juostelę, pasigaminti tirpalus ir spausdinti nuotraukas, o vėlesnės pamokos Vilniaus universiteto fotolaboratorijoje tuos įgūdžius tik užtvirtino. Tai svarbu.
Visgi reikėjo daugiau laiko, kad apsijungtų fotografijos režisūros pajėgos ir subręstų paroda kaip... užbaigtas muzikinis kūrinys, į kurį šį paroda yra panaši ne tik spalvų vibracijomis, bet ir ritmiškumo ir pasikartojimo elementais, tvarkos ir chaoso, pauzių detalumu,” – mintimis dalinasi V. Jankienė.
Paroda „Sluoksniai“ AP galerijoje (Užupio g. 24, Jono Meko skersvėjis, Vilnius) bus eksponuojama nuo gruodžio 11 d. iki 2025 m. sausio 5 dienos.