„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

A.Verygos žodžiai papiktino žinomus žmones: pasirašė peticiją, įžvelgia panašumų į „Tarnaitės istoriją“

Per internetą nuvilnijo nemaža pasipiktinimo banga dėl sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pasisakymų apie nėštumą, kurio per karantiną negali nutraukti moterys. Ministras teigė, kad gal tai tinkamas momentas persvarstyti tokį pasirinkimą. Vis dėlto šie žodžiai iššaukė ne tik pyktį, bet ir paskatino kitam žingsniui – peticijai, kuri jau sulaukė virš 10 tūkst. parašų, prie kurių prisidėjo bei kitus skatina pasirašyti ir dalis žinomų žmonių.
Elžbieta Latėnaitė ir Rimas Valeikis
Elžbieta Latėnaitė ir Rimas Valeikis / 15min nuotr.

Trečiadienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga internautus nustebino netikėtu komentaru apie nėštumą, kurio dėl karantino negali nutraukti moterys. „Gal tai būtų tinkamas momentas persvarstyti tokį apsisprendimą“, – sakė Aurelijus Veryga ir akimirksniu sulaukė ne vieno aršaus komentaro.

Vis dėlto šie žodžiai sulaukė nepalankaus dėmesio iš Lietuvos žmogaus teisių centro ir Lygių galimybių plėtros centro, kurie nusprendė visko taip paprastai nepalikti ir inicijavo sukurti peticiją, kurioje smerkiami ministro pasisakymai. Peticijoje reikalaujama užtikrinti, kad moterys nedelsiant galėtų saugiai nutraukti nėštumą ir karantino laikotarpiu.

„Griežtai smerkiame tokį ministro pasisakymą. Karantinas – ne priežastis riboti moterų reprodukcines teises – tiek neleidžiant gimdyti, dalyvaujant moters pasirinktam asmeniui, tiek ribojant galimybę nutraukti nepageidaujamą nėštumą.

Šiuo sudėtingu laikotarpiu amoralu krautis politinį kapitalą ir moterų teisių apribojimus vertinti kaip pozityvius pokyčius.

123RF.com nuotr./Kontraceptinės tabletės
123RF.com nuotr./Kontraceptinės tabletės

Nėštumo nutraukimas – sprendimas, kurį moteris priima įvertinusi individualias gyvenimo aplinkybes: ar santykiai, kuriuose gimtų vaikas, būtų saugūs tiek jai, tiek kūdikiui, ar turimi emociniai ir ekonominiai resursai leistų užtikrinti tinkamą aplinką vaikui augti ir kita.

Tik moteris, priėmusi sprendimą nutraukti nėštumą, gali tinkamai įvertinti aplinkybes ir priimti sprendimus apie savo privatų gyvenimą – tai ne ministro reikalas.

Neturėdamos kitos išeities, moterys ieško galimybių nutraukti nėštumą nelegaliai, taip dažnai keldamos pavojų savo sveikatai.

Todėl raginame nedelsiant užtikrinti moterims galimybes saugiai nutraukti nėštumą ir karantino laikotarpiu.

Reikalaujame užtikrinti, kad sveikatos priežiūros įstaigos, teikusios nėštumo nutraukimo paslaugą iki karantino, teiktų ją ir toliau, kaip neatidėliotiną paslaugą, kurios atlikimas apribotas laike“, – rašoma peticijoje.

Prie šios peticijos prisijungė ir ne vienas žinomas žmogus, kurie socialiniuose tinkluose taip pat išreiškė pasipiktinimą Sveikatos apsaugos ministro išsakytais žodžiais. 15min kalbinta aktorė Elžbieta Latėnaitė negalėjo patikėti, kad ministras tokiais pasisakymais svaidosi civilizuotoje Europos Sąjungos šalyje.

„Manau, kad teisė į saugų ir legalų abortą turėtų būti užtikrinta civilizuotoje šalyje ir dėl to neturėtų kilti jokių abejonių. Pasidomėjus šalimis, kuriose buvo uždraustas abortas, galima matyti, kaip išauga nelegalių abortų skaičiai, moterų žalojimasis, nukraujavimas, mirtys, atsiranda pavojingos ir nelegalios praktikos. Todėl abortų draudimas ir jų toks reguliavimas, uždraudimas nėra išeitis“, – įsitikinusi aktorė.

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Elžbieta Latėnaitė
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Elžbieta Latėnaitė

E.Latėnaitė mano, kad jau kurį laiką Lietuvoje bandoma kišti pagalius į įvairius jautrius žmogaus teisių klausimus. Ir ji pabrėžia, kad tokį Sveikatos apsaugos ministro elgesį laiko smerktinu.

„Manau, kad tik reakcijomis atkreipsime dėmesį. O jeigu tylėsime, tai iš esmės parodome, kad abejojame arba įtariame, jog jis gali būti teisus. Todėl labai gerbiu, kai vieši žmonės į tokias situacijas reaguoja. Tada esantys valdžioje išgirsta ir gauna žinutę, kad žmonės nesutinka“, – svarsto Elžbieta.

Aktorė pastebėjo, kad kai kurie žmonės dvejoja šių peticijų nauda, mano, jog jos nieko nekeičia, tačiau Elžbietos asmeninė patirtis rodo visai ką kita: „Pilietinis aktyvumas tikrai daro poveikį ir svarbu, kad mūsų būtų daug, jog reaguotume. Ir taip smurtas prieš moteris dabar yra išaugęs. Oficialiais duomenimis, paskelbus karantiną, nusikaltimai artimoje aplinkoje išaugo net 20 proc. Baisu įsivaizduoti, kokiu košmaru saviizoliacija tampa daliai žmonių. Manau, kad šiuo metu Sveikatos apsaugos ministras turėtų kaip niekad ginti ir saugoti žmogaus (moterų) teises ir laisves, o ne jas riboti.“

Panašią nuomonę apie A.Verygos pasisakymą išreiškė ir dailininkas bei buvęs televizijos laidų veidas Rimas Valeikis. Vyras nevynioja žodžių į vatą ir teigia, kad ministras yra tiesiog seksistas.

„Pasirodo, jis moters lytį apibrėžia kaip funkciją. Žino geriau, ko moteriai reikia, nei ji pati. Kam reikalingas jos kūnas, ką su juo daryti. Yra baisu XXI amžiuje, Vakarų Europos valstybėje turėti tokį Sveikatos apsaugos ministrą“, – 15min sakė Rimas ir pridūrė, kad pasisakymas panašus į žymųjį serialą „Tarnaitės pasakojimas“, kuriame, anot jo, moteris skirta reprodukcijai.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Rimas Valeikis ir Agnė Gintalaitė
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Rimas Valeikis ir Agnė Gintalaitė

Be to, jis mano, kad tokia visuomenės reakcija į politiko pasisakymus yra vienas iš demokratijoje egzistuojančių būdų formuoti politiko nuomonę: „Didžiausias politikų geidulys – būti valdžioje. O kad ten atsidurtų, turi už jį balsuoti. O kad už jį balsuotų, jis turi turėti teigiamą įvaizdį. Todėl sukurta peticija rodo labai aiškią visuomenės reakciją. Tai yra stiprus ir labai geras instrumentas. Tačiau kol tai yra demokratija ir nesėdi kažkoks diktatorius. O dabar irgi būtų galima bijoti po suvaržymų.“

Vis dėlto Rimas labiausiai lietuviams linki tokiu laikotarpiu išlikti pilietiškiems. Jis pastebi, kad tam tikrus poreikius turintys žmonės neretai savo nuomonę išreiškia tyliai, nes, pasak jo, paprasčiausiai bijo sulaukti atsako.

„Tačiau čia toks labiau pasaulietinis šešėlis. Tokio bandymo įtikti sistemai, kur tu nežinai, kas gali nutikti. Todėl aš labai palaikyčiau apskritai žmonių nuomonės reiškimą, susibūrimus į grupes, išsakančias savo nuomonę. Deja, bet paprastai, net ir aš toks esu, žmonės linkę išlaukti, gal nutylėti. Todėl apskritai Lietuvai, bręstančiai valstybei, palinkėčiau tokio pilietinio aktyvumo. Jis yra vienas normalių ir sveikų priemonių kurti tokią šalį, kokia mums patinka“, – sakė menininkas.

Reikalauja aborto prieinamumo ir ministro atsiprašymo

Nevyriausybinių moterų organizacijų tinklas „ReGina“ balandžio 16 dieną, ketvirtadienį, dėl minėtų A.Verygos pasisakymų ir jo reiškiamos pozicijos oficialiai kreipėsi į jį, raštą gavo ir premjeras Saulius Skvernelis, prezidentas Gitanas Nausėda.

Kreipimesi prašoma, kad būtų užtikrinta galimybė nutraukti moterims nėštumą ir karantino laikotarpiu. Be to, ministras skatinamas atsiprašyti moterų už savo žodžius.

„Nevyriausybinės moterų ir žmogaus teises ginančios organizacijos susirūpinusios Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos viešai išsakyta pozicija dėl nėštumo nutraukimo paslaugos teikimo moterims per karantiną, kviečiant moteris gerai apgalvoti operacijos reikalingumą ar net atsisakyti nėštumo nutraukimo.

Esame įsitikinę, kad sveikatos ministras turi užtikrinti skubių sveikatos paslaugų, įskaitant ir nėštumo nutraukimo operaciją, teikimą sveikatos priežiūros įstaigose per karantiną ir neagituoti moterų nenutraukti nėštumo, remdamasis savo asmeniniais įsitikinimais.

Nėštumo nutraukimo paslauga neturi būti priskirta planinėms operacijoms ir atidedama, nes nėštumo nutraukimo poreikis yra dažniausiai skubus, operaciją galima atlikti tik ribotą laiką, todėl jos atidėjimas ar neatlikimas pažeistų moters teisę gauti jai būtiną sveikatos paslaugą laiku.

Nėštumo nutraukimo pasirinkimas yra gerbtina moters teisė, kurios negalima atimti ar apriboti. Lietuva, būdama Pasaulio sveikatos organizacijos bei Jungtinių tautų organizacijos narė, privalo vykdyti įsipareigojimus, gerbti moters reprodukcines teises bei užtikrinti savalaikes reprodukcinės sveikatos paslaugas bei jų kokybę.

Tikimės, kad Sveikatos ministras Aurelijus Veryga atsiprašys moterų ir nepriklausomai nuo savo asmeninių įsitikinimų užtikrins nėštumo nutraukimo paslaugos prieinamumą bei informaciją, kur ir kokioms sąlygoms esant, galima gauti šią paslaugą karantino metu“, – rašoma kreipimesi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“