Trečiadienį į laidojimo namus „Nutrūkusi styga“ atsisveikinti su teatro ir kino aktoriumi atvyko artimieji, garsūs aktoriai, jo meno gerbėjai. Šiandien R.Karvelis išlydėtas į paskutinę kelionę – velionis atguls Antakalnio kapinėse esančiame Menininkų kalnelyje.
Ketvirtadienį atsisveikinti su aktoriumi atvyko Kristina Kazlauskaitė, Gražina Baikštytė su Algimantu Mikutėnu, Aistė Stonytė-Budzinauskienė, Kostas Smoriginas ir daugelis kitų.
Visą gyvenimą ovacijas už ryškius vaidmenis girdėjęs aktorius ir šį kartą buvo išlydėtas plojimais. Gausiai susirinkę žmonės R.Karvelį amžinojo poilsio išlydėjo paskutinį kartą jam padėkodami už didelį indėlį mene, nepaprastai gerą širdį ir humorą, kuris neliks pamirštas.
Rimgaudas Karvelis atgulė šalia sūnaus, dailininko Naglio Karvelio, kuris 2014-aisias buvo nužudytas. Už nusikaltimą nuteistas kino režisierius ir geras Naglio draugas Algimantas Maceina.
Sūnaus netektis, kaip 15min pasakojo buvusi aktoriaus žmona Aldona, buvo sunkiausias išbandymas gyvenime. Jiedu buvo geriausi draugai, o po sūnaus mirties atsigauti buvo labai sunku. Kai sūnus dar ėjo į mokyklą, jam ir pietus pašildydavo, ir visaip kaip kitaip pasirūpindavo.
Skausmą savyje užgniaužusiam Rimgaudui dar tą pačią dieną, kai sužinojo liūdnas žinias, teko lipti ant scenos Nacionaliniame dramos teatre. M.Katiliškio „Paskendusioje vasaroje“ susirinkę žiūrovai nė neįtarė, su kokiu skausmu kovoja aktorius.
Aldona šį įvykį taip pat prisimena kaip skaudžiausią Rimgaudo gyvenime. „Jam buvo taip sunku, kad net į jį buvo sunku žiūrėti. Jis taip kentėjo, nes jie su Nagliu buvo labai geri draugai“, – kalba moteris.
Aktoriaus Rimgaudo Karvelio laidotuvės:
Ji užsimena, kad tuo metu jie jau buvo išsiskyrę, o ji buvo sukūrusi kitą šeimą, tad Naglio netektis buvo milžiniška. Jis buvo vienas brangiausių aktoriui žmonių.
Už viso gyvenimo nuopelnus „Auksiniu scenos kryžiumi“ apdovanotas aktorius šį pasaulį paliko 86-erių. Skaudžią žinią 15min patvirtino Lietuvos teatro sąjungos pirmininkas Ramutis Rimeikis.
Mirties patale svajojo pabaigti filmų ciklą
Nuo 1965 m. Jaunimo teatre vaidinantis R.Karvelis sukūrė per šimtą įsimintinų vaidmenų teatre, kine ir televizijoje. Daug metų vaidino žinomame lietuvių seriale „Giminės“, kur įkūnijo Marijano Sigizmundo vaidmenį. Pastaruosius keletą metų, sulaukęs garbaus amžiaus, aktorius jau nebevaidino, tačiau neslėpė, kad scena buvo didžiausia jo aistra.
Šių metų pradžioje aktorius gulėjo slaugos ligoninėje, tačiau pasveikęs turėjo planų kurti dokumentinių filmų ciklą apie Valstybinį jaunimo teatrą. Net ir sveikatos problemų kamuojamas R.Karvelis nuolat svečiuodavosi pas Lietuvos teatro sąjungos kolegas, nepraleisdavo čia vykstančių renginių. Jo paroda iki šiol puošia vieną iš pastato kambarių.
Atsisveikinimo su Rimgaudu Karveliu akimirkos – galerijoje:
„Kiekviena valstybė turi savo durnių, kiekvienas miestas turi savo durnių, kiekvienas teatras turi savo durnių. Tai jaunimo teatro durnius esu aš, nes tik durnius tokiais dalykais užsiima“, – LRT 2011-aisiais kalbėjo R.Karvelis. Esą, tokia veikla nėra niekaip naudinga finansiškai, tačiau tuo užsiimti smagu.
„Labai įsijautė į veiklą, – antrina 15min interviu davusi buvusi aktoriaus žmona Aldona. – Jis ir sirgdamas paskutinėmis dienom taip rūpinosi, taip gailėjosi, tikėjosi, kad grįš į namus ir vis tiek tą juostą užbaigs, nes ji – beveik baigta.“
Vis dėlto tokiai aktoriaus svajonei iki galo nebuvo lemta išsipildyti – nors didžiąją dalį projekto jis spėjo įgyvendinti, onkologinė liga pasiglemžė jo gyvybę, o likusi ciklo dalis išvys dienos šviesą nebent pabaigta kitų.
TAIP PAT SKAITYKITE: Buvusi R.Karvelio žmona Aldona – apie aktorių sukrėtusią sūnaus mirtį, jo menišką prigimtį ir svajones
Prisimena kaip labai šviesią asmenybę
„Labai sunku kalbėti apie draugus, kurie išeina. Rimgaudą aš pažįstu nuo tada, kai atėjau dirbti į teatrą. Jis buvo nepaprastai šiltas, mielas, labai jautrus, širdingas žmogus. Jam neturiu nė vieno priekaišto. Man jis buvo humoristas ir parodijų meistras, to iš jo tikrai neatimsi, tiesiog kaip vulkanas. O pasakotojas – nuostabiausias. Jo mums tikrai labai trūks, mes visi išgyvename labai didelę netektį“, – pasakojo aktorė Janina Matekonytė.
Ji teigė, kad visada prisimins, kaip Rimgaudas pasakodavo istorijas, įspūdžius. Anot žinomos aktorės, jis buvo aktorius iš prigimties, tikras menininkas visomis prasmėmis.
„Aš pamenu, kaip mūsų mokytojas Vytautas Čibiras ateidavo į paskaitas ir pasakodavo. Tada jie statė legendinį spektaklį „Drakonas“ ir sakydavo – šiandien Rimgaudas sukūrė tokią sceną, kad ją galima įrašyti į enciklopediją. Jis buvo tikrai labai atsidavęs darbui“, – pasakojo J.Matekonytė.
Aktorė 15min sakė paskutinį kartą su juo susitikusi teatro dienoje, kai vyko veteranų susibūrimas.
Jokūbas Bareikis pasakojo su R.Karveliu susipažinęs tada, kai buvo dar mažas vaikas. Aktorius dažnai dienas praleisdavo teatre, ten pirmą kartą ir sutiko Rimgaudą.
„Prisimenu jį kaip labai smagų žmogų, labai pozityvų, teigiamą, kartu yra tekę vaidinti Mažajame teatre. Tokie atsiminimai“, – kalbėjo J.Bareikis.
Paklaustas, koks šilčiausias prisiminimas išliko jo atmintyje, J.Bareikis paminėjo Sigito Račkio režisuojamą spektaklį „Svifto namai“: „Tada iš jo scenoje sklido tokia ramybė, šefavimas, aiškumas. Buvo gera susitikti, o paskutinį kartą mačiau jį seniai, jau geras penkmetis praėjo.“
Aktorystei atsidavusį R.Karvelį Vytautas Rumšas taip pat prisimena kaip jautrų, vidumi nekomišką, puikų aktorių. Anot aktoriaus, Rimgaudas visą savo gyvenimą skyrė teatrui, scenai.
„Pažinojau jį tiek, kiek mes vaidinome kartu. Nacionaliniame dramos teatre buvo rodoma Juliaus Dautarto „Paskendusi vasara“, ir jis buvo vienas, nepakeičiamas. Tik pasakysiu, kad teatras, didžiąja prasme atsisveikino su grand artistu, grand komiku teatre.
Priminsiu kitiems, jaunesniems, kad ateina diena, kada užklumpa senatvė ir ji pasiūlo vienatvės rolę. Ta vienatvės rolė nėra puiki, todėl reikia suprasti tuos artistus, kurie lieka. Reikia pabūti su jais, tai yra labai svarbu. Kad ir kaip būtų keista, tokia yra artistų dalia, tokios gyvenimo pabaigos nėra labai linksma“, – jautriai kalbėjo V.Rumšas.