Amžius ne riba: humoristo M.Bartuševičiaus senelis influenceriu tapo sulaukęs 92-ejų

Sportiški, aktyvūs, inteligentiški, stilingi ar puikūs kulinarai – toks pirmasis įspūdis susidaro žvelgiant į populiariausių pasaulyje granfluencer‘ių – vyresnio amžiaus nuomonės formuotojų – socialinių tinklų paskyras. Lietuvoje socialiniuose tinkluose savo pomėgiais, žiniomis ir kasdienybe taip pat dalijasi vis daugiau senjorų. Tiesa, daugumai jų į populiariausius socialinius tinklus ateiti vis dar padeda vaikai ar anūkai.
Mantas ir senelis Vincas
Mantas ir senelis Vincas / Asmeninio albumo nuotr.

Savo 92-ejų metų amžiaus senelį Vincą Justinavičių į „Instagram“ vos prieš keletą savaičių atvedęs humoristas Mantas Bartuševičius sako, kad tokie vartotojai yra socialinių tinklų ateitis.

7 tūkst. gerbėjų vos per dvi savaites

M.Bartuševičiaus teigimu, paskata padėti seneliui prisijungti prie socialinių tinklų buvo projekto „Prisijungusi Lietuva“ mestas iššūkis tapti e.skautu: savanoriu, kuris gali išmokyti vyresnio amžiaus žmogų naudotis skaitmeninėmis technologijomis ir internetu.

„E.skautu tapau ir prie iššūkio prisijungiau norėdamas išbandyti save ir padrąsinti sekėjus į socialinius tinklus pakviesti savo tėvus bei senelius. Esu įsitikinęs, kad ateityje seneliai influenceriai taps nauja socialinių tinklų vartotojų banga. Jau šiandien socialiniuose tinkluose yra tiek daug atsibodusių šablonų... Žmonės dalijasi klišinėmis nuotraukomis, frazėmis bei pasisakymais ar pamąstymais. Visa tai turės keistis. Todėl būtų labai smalsu pamatyti, kokių vėjų į socialinius tinklus įneštų vyresnio amžiaus žmonės“, – svarsto M.Bartuševičius.

Jo senelis, 92-iejų Vincas, visą gyvenimą dirbo siuvėju, o šiandien dienas leidžia prižiūrėdamas sodą. Su anūko pagalba jis susikūrė paskyrą socialiniame tinkle „Instagram“, kur dažniausiai dalijasi smagiais kasdienybės nutikimais. Manto teigimu, senelį labiausiai nustebino užplūdęs populiarumas, kai vos per kelias valandas sulaukė 600 sekėjų, o per dvi savaites – net 7 tūkst.

„Ironiška, bet jaučiuosi kaip tie tėvai influenceriai, kurie socialiniuose tinkluose „išnaudoja“ savo vaikus. Tik kad aš „išnaudoju“ senelį. Kai dabar aiškinu jam, kaip naudotis internetu ir socialiniais tinklais, atrodo, kad mokau savo vaiką vaikščioti ir kalbėti. Neslėpsiu, labai geras jausmas, kai matai, kaip senelis kasdien išmoksta naujų dalykų ir, svarbiausia, jam pačiam tai teikia didžiulį džiaugsmą“, – pasakoja žinomas humoristas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Komikas Mantas Bartuševičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Komikas Mantas Bartuševičius

Pasak jo, sunkiausia buvo seneliui paaiškinti, kad „Instagram“ tai dar toli gražu ne visas internetas, o tik viena iš jo teikiamų galimybių.

„Apskritai, jam sudėtinga suprasti teorinius dalykus. Tai normalu, nes jis niekada nėra su tuo susidūręs. Tikiuosi, kad projekto pabaigoje jis jau savarankiškai galės pats parašyti ir paskelbti įrašą“, – pasakoja Mantas.

Jis įsitikinęs, kad technologijos tikrai gali padėti kartoms rasti bendrą kalbą, tačiau dėl to reikia šiek tiek padirbėti.

„Technologinis atotrūkis tarp skirtingų kartų – milžiniškas ir akivaizdus. Jas suprasti senyvo amžiaus žmonėms, kurie turi silpnesnį regėjimą ar klausą, turėtų būti ypač sunku, todėl jiems reikalinga geranoriška pagalba. Ir mes esame tie, kurie ne tik galime, bet ir turėtume tai padaryti. Aš pats jau ir anksčiau esu savo seneliui padėjęs naudotis internetine bankininkyste ir elektroniniu paštu parašyti laišką“, – dalijasi M. Bartuševičius.

Lietuvoje – pusė tūkstančio e.skautų

Projekto „Prisijungusi Lietuva“ e.skautų programos koordinatorius Arvydas Ruseckis sako, kad šiandien visoje Lietuvoje tapti e. skautais ir padėti vyresnio amžiaus žmonėms išmokti naudotis internetu, išmaniaisiais telefonais bei kompiuteriu panoro jau beveik 500 jaunuolių.

„Kartų tarpusavio bendradarbiavimą ir bendravimą, asmeninį tobulėjimą ir išmaniųjų technologijų pažinimą skatinantis e. skautų projektas kviečia 14–29 metų jaunimą prisijungti prie e.skauto būrio ir dalyvauti konkurse „Mano seneliai – influenceriai“.

Asmeninio albumo nuotr. /Vincas
Asmeninio albumo nuotr. /Vincas

Galbūt jūsų senelis ar močiutė taps dar viena „Instagram“ žvaigžde? Reikia tik padėti sukurti savo seneliui, močiutei ar kitam pažįstamam vyresnio amžiaus žmogui paskyrą socialiniame tinkle „Instagram“.

Viso konkurso metu kviečiame į paskyrą kelti nuotraukas, vaizdo įrašus, „story“, kaip jaunuolis ir senjoras kartu mokosi pažinti interneto teikiamas naudas, išmoksta naudotis išmaniuoju telefonu, kompiuteriu ar planšete“, – sako A.Ruseckis.

Pradėjo bendrauti su draugais iš JAV

Radijo ir televizijos laidų kūrėja Simona Albavičiūtė-Bandita sako jaučianti atsakomybę vyresnius žmones supažindinti su naujovėmis, kurios jaunajai kartai šiandien galbūt atrodo kaip elementarūs dalykai. Simona išmaniųjų technologijų naudojimo subtilybių moko 80-metę Vidą.

Ponia Vida prieš ketverius metus iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) grįžo gyventi į gimtąjį Vilnių ir parsivežė užrašų knygelę su bičiulių elektroninio pašto adresais, tačiau nemokėjo išsiųsti jiems elektroninio laiško. Radijo ir televizijos laidų kūrėja Simona priėmė iššūkį tapti e.skaute ir išmokė ją naudotis išmaniuoju telefonu, paaiškino, kas yra internetas, socialiniai tinklai ir, svarbiausia, padėjo susisiekti su draugais, likusiais užsienyje.

Asmeninio albumo nuotr. /Simona ir močiutė Vida
Asmeninio albumo nuotr. /Simona ir močiutė Vida

„Vida, nors ir garbaus amžiaus, tačiau išties labai šiuolaikiška moteris visomis prasmėmis – gyvenusi JAV, mėgstanti aktyviai keliauti. Visgi apie išmaniąsias technologijas ji turėjo klaidingą įsitikinimą: manė, kad išmokti jomis naudotis yra per sunku ir jos amžiuje tai jau neįmanoma. Paėmusi į rankas išmanųjį telefoną labai apsidžiaugė ir įgavo naują kvėpavimą. Iš pradžių „Instagram“ ji labai norėjo pradėti sekti Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą, paskui parodžiau kaip įsijungti audio knygą, kaip parašyti elektroninį laišką“, – dalijasi S.Albavičiūtė.

Šiandien Vida socialiniame tinkle „Instagram“ jau turi beveik 500 gerbėjų, o jos vaizdo įrašus peržiūri vidutiniškai 1000 žmonių.

„Labai smagu ir įdomu dalytis savo žiniomis bei matyti, kaip žmogų gali nustebinti tokie paprasti dalykai kaip elektroninio pašto susikūrimas ar laiško išsiuntimas. Pasirodo, kažkam tai gali atverti naują gyvenimo etapą, padėti suartėti su kitais žmonėmis, gyvenančiais už jūrų marių ir pažinti dabartinį pasaulį. Jauni žmonės tikrai turi ir kantrybės, ir gebėjimų, ir motyvacijos savo žiniomis dalintis, tad tapimas e.skautu gali būti puiki pradžia“, – sako Simona.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų