„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Birutę Navickaitę persekioja mistiški įvykiai: automobilio neturi, bet baudas gauna

Seimo nario Petro Gražulio vaiko mama Palangos verslininkė Birutė Navickaitė pastaruoju metu susiduria su kiek netradicine problema. Nors mergina nei automobilio, nei vairuotojo pažymėjimo neturi, tačiau nuolat gauna administracines baudas – tai baudą už automobilio statymą ne vietoje, tai už vairavimą be teisių, tai už greičio viršijimą. Galų gale mergina neapsikentė ir, ieškodama teisybės, kreipėsi į socialinių tinklų vartotojus.
Birutė Navickaitė
Birutė Navickaitė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Viskas būtų kaip ir gerai, išskyrus tai, kad teisių neturiu, vairuoti nemoku, mašiną nupirkau ir beveik prieš metus pardaviau. „Regitroje“ sutvarkėme formalumus ir jau nebe pirmas kartas gaunu baudas“, – mįslingą istoriją socialiniuose tinkluose papasakojo mergina.

Ir iš tiesų – B.Navickaitės pasidalytuose dokumentuose aiškiai rašoma, jog ir vėl merginai teks pakloti pinigų sumą už „Subaru Legacy“ vairuotojo daromą žalą, nors šio Birutė jau metus akyse nėra regėjusi.

Kaip portalui pasakojo B.Navickaitė, sumokėti jai teks net už vairavimą be teisių, nes „Subaru“ automobilį vairavęs jo pirkėjas viršijo greitį, o pats automobilis yra registruotas teisių neturinčios Birutės vardu.

Asmeninio albumo nuotr./Birutė Navickaitė
Asmeninio albumo nuotr./Birutė Navickaitė

15min susisiekus su Lietuvos policija, ši teigė, jog, pagal duomenis iš VĮ „Regitra“, paskutinis automobilio pirkėjas yra būtent B.Navickaitė. Kadangi šis automobilis dalyvavo viešajame eisme, jo savininkei buvo surašytas protokolas už tai, kad jis neapdraustas, o ne dėl to, kad jį vairavo mergina.

Kiek kitokią versiją turi pati nukentėjusioji B.Navickaitė. Anot jos, registruota automobilio pardavimo sutartis „Regitroje“ tiesiog dingo, nors prieš tai tikrai buvo pasirašyta.

„Mums sako, kad tokios sutarties nebuvo. Esame pasimetę, matėme, kaip duomenis sutvarkė, mane patikino, kad su automobiliu daugiau nebūsiu susijusi“, – piktinosi B.Navickaitė.

Kaip teigė mergina, jai netgi teko sumokėti pinigus už registravimą. „Tai šitaip dirba „Regitra“? Stebuklai, negali būti“, – nusivylimo neslėpė B.Navickaitė. Tiesa, popierinę pirkimo–pardavimo sutartį Birutė turi ir dėl to greitu metu žada kreiptis į „Regitrą“ arba į policiją.

Asmeninio albumo nuotr./Birutė Navickaitė
Asmeninio albumo nuotr./Birutė Navickaitė

„Regitra“: galimai buvo praleistas vienas pardavimo etapas

15min susisiekus su „Regitros“ atstove žiniasklaidai, ši teigė negalinti komentuoti konkretaus atvejo dėl asmens duomenų apsaugos. Vis dėlto, anot jos, galimai buvo praleistas vienas automobilio pirkimo–pardavimo etapų, labiausiai tikėtina, jog naujasis automobilio savininkas jo neįregistravo savo vardu „Regitroje“.

„Šioje situacijoje automobilio pardavėjui rekomenduotume pateikti policijai minėtą sutartį kaip įrodymą, jog automobilį įsigijo ir už jį atsakingas yra kitas asmuo“, – patarimą B.Navickaitei davė „Regitra“.

Pateikiame „Regitros“ komentarą, kaip apsidrausti nuo tokio nemalonaus incidento.

Pardavėjo ir pirkėjo interesus saugo pirkimo–pardavimo sutartis

Visais atvejais nusprendus parduoti ar pirkti automobilį pirmas žingsnis, kurį turi atlikti abi suinteresuotosios pusės, tai teisingai sudaryti pirkimo–pardavimo sutartį.

„Regitra“ visada pataria tam skirti išskirtinį savo dėmesį, kadangi šis dokumentas bus pagrindinis įrodymas apie transporto priemonės nuosavybės pasikeitimą. Svarbu pastebėti, kad pirkėjo ir pardavėjo interesus gina ne tik ši sutartis, bet ir kiti automobilio įsigijimą patvirtinantys dokumentai. Pavyzdžiui: pinigų perdavimo–priėmimo aktas ar bankinių pavedimų išrašai. Taigi, tik turint teisingai užpildytus dokumentus ateityje bus išvengta nesusipratimų, o kilus ginčui teisme, tiek automobilio pardavėjas, tiek jo pirkėjas galės pateikti teisėtus įrodymus.

Pasirašius sutartį, kitas svarbus žingsnis – transporto priemonės savininko pasikeitimo deklaravimas „Regitroje“. Taigi, žemiau apie kiekvieną iš šių žingsnių plačiau.

Pirmas žingsnis – pirkimo–pardavimo sutarties sudarymas

„Regitra“ savo klientams rekomenduoja naudoti įmonės teisininkų parengtą rekomendacinę pirkimo–pardavimo sutarties formą, kurią galima rasti „Regitros“ interneto svetainėje.

Būtina įsitikinti, ar sutartis tikrai pasirašoma su tikruoju asmeniu, kad prireikus ateityje būtų žinoma, kas šiuo metu atsakingas už transporto priemonę ir jos eksploataciją. Paprasčiau tariant, galima pirkėjo ar pardavėjo paprašyti parodyti savo asmens dokumentą ir sutikrinti dokumente nurodytus duomenis su esančiais sutartyje. Sutartyje svarbu pažymėti ir kitą informaciją: tikrą automobilio kainą, ridą, defektus bei kt.

Ne mažiau svarbu užfiksuoti ir pinigų perdavimo faktą raštu. Jei už automobilį atsiskaitoma sutarties pasirašymo metu, į ją galima įtraukti punktą, jog pinigai už transporto priemonę gauti ar sumokėti. Tuo tarpu jei atsiskaitymas planuojamas vėliau, į sutartį galima įtraukti eilutę su informacija, kaip ir kokiais terminais bus atsiskaitoma. Tuomet jei už automobilį bus sumokama grynaisiais, būtina tai užfiksuoti raštu, t. y. perdavimo–priėmimo aktu, kuris būtų patvirtintas abiejų šalių parašais.

Antras žingsnis – pasikeitusių duomenų deklaravimas

Per 15 kalendorinių dienų nuo pirkimo–pardavimo sutarties pasirašymo dienos, asmuo, kuris pardavė Lietuvoje registruotą automobilį, „Regitroje“ turi deklaruoti pasikeitusius duomenis. Tai galima padaryti tiesiog internetu.

Tuomet, pardavėjui deklaravus apie parduotą automobilį, jo pirkėjas jį savo vardu „Regitroje“ turi įregistruoti per 10 kalendorinių dienų. Svarbu atkreipti dėmesį, kad jei per numatytą terminą to nepadaroma, automobilis yra automatiškai išregistruojamas ir su juo draudžiama važinėti viešajame eisme.

Pastebėtina, kad automobilio pardavėjui yra automatiškai suformuojama speciali „Regitros“ pažyma, kuri deklaruoja, jog įvyko automobilio savininko pasikeitimas. Šis dokumentas taip pat gali tapti svarbiu įrodymu teisėsaugos institucijoms, kad pirkėjas apie parduotą automobilį pranešė „Regitraiׅ“, t. y. atliko savo pareigą, ir už automobilį jis nebėra atsakingas. Atkreiptinas dėmesys, kad jei deklaravimo procedūra buvo atliekama internetu, tokia pažyma yra saugoma neribotai, o asmuo ją gali rasti tiesiog prisijungęs prie Transporto priemonių registracijos sistemos (eKETRIS).

Svarbu suprasti, jog transporto priemonė yra nuolatinė jos savininko / valdytojo atsakomybė. Vis dėlto, kaip galima suprasti iš aprašytos situacijos, automobilio naujasis savininkas nevykdė savo prievolių. Kitaip tariant, per nustatytą laiką nesikreipė į „Regitrą“ su prašymu įregistruoti jį jo vardu. Tačiau svarbu pastebėti, kad jei tarp pardavėjo ir pirkėjo buvo sudaryta pirkimo–pardavimo sutartis su teisingai nurodytais duomenimis, automobilio pardavėjas turi teisinį dokumentą, kuris įrodo, jog jis niekaip nebesusijęs su parduota transporto priemone.

Primename, kad jei dėl kažkokių priežasčių asmuo nebeturi pirkimo–pardavimo sutarties ir ji buvo pateikta „Regitrai“, asmuo gali kreiptis į įmonę ir gauti šios sutarties kopiją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“