Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

D.Dargis – apie kriminalinę 90-ųjų Lietuvą: kokie faktai sutampa su realybe?

Apie tuos laikus, kai visą Lietuvą purtė skirtingos kriminalinės nusikaltėlių grupuotės, daugelis kalba nenoriai ir su siaubu, o ypatingai todėl, kad daugelio prisiminimai vis dar labai švieži ir be jokios nostalgijos. Vienos nusikaltėlių grupuotės buvo žinomos labiau, kitos – mažiau, tačiau biržiečiai niekuomet nepamirš kiekvieną dieną juos šiurpinusių „Pašto karvelių“.
Dailius Dargis
Dailius Dargis / Asmeninio albumo nuotr.

Ir nors personažai čia išgalvoti, akylesnis žiūrovas nustebs – nemažai detalių sutampa ir su realybe.

Tikriausiai daugiausiai apie Lietuvos kriminalinį pasaulį nusimanantis knygų autorius Dailius Dargis pasakoja, kad 90-aisias Biržuose iš tiesų siautėjo nusikalstama grupuotė skambiu pavadinimu „Pašto karveliai“, kilusiu nuo jų pamėgtos susitikimų vietos. Tuo seriale galės įsitikinti ir žiūrovas.

„Teko girdėti, kad ši grupuotė taip būdavo vadinama vien dėl to, jog mėgo rinktis prie Biržų pašto, kur „nekaltai“ gliaudydavo „siemkas“. Tiesa, nuomonės nevienodos – kai kurie yra minėję, jog būtent ten jie kaskart užgauliodavo ir praeinančius“, – sakė rašytojas.

Serialas nėra biografinis, tačiau sutapimų su realybe čia išties nemažai. Mat kaip realiame gyvenime, taip ir seriale „Pašto karvelius“ daugiausiai sudaro vaikystės laikų draugai. „Patys „Pašto karveliai“ yra pasakoję, kad mėgo kartu linksmintis, o kai reikia – duoti ir į galvą“, – pasakojo D.Dargis.

Seriale gaujos lyderį įkūnys aktorius Justas Tertelis, pramintas „Likeriu“, o realiame gyvenime „Pašto karvelių“ autoritetas, anot rašytojo, buvo Bareika.

„Tikrai rimtas anų laikų gangsteris turėjo tvirtų ryšių su kitomis kriminalinėmis struktūromis Panevėžyje ar Šiauliuose, o taip pat bendravo netgi su Vokietijos ar Rusijos nusikaltėliais. Tai – išties rimtas veikėjas…“ – užsimina D.Dargis, o serialo gerbėjai trečiojoje serialo dalyje išvys jau ir anksčiau sutiktus herojus, vaidinusius kitų miestų nusikalstamų grupuočių ryškiausius veikėjus.

TV3 nuotr./„Gaujų karai. Karveliai“
TV3 nuotr./„Gaujų karai. Karveliai“

Anot rašytojo, netgi Bareikos laidotuvės tų laikų Biržuose buvo velniškai traukiančios akį – nusikaltėliai iš įvairių Lietuvos ir užsienio kampelių čia plūdo prabangiais automobiliais. Tačiau būtent pastarojo mirtis reiškė ir grupuotės pabaigą. O ką pamatysime seriale? Ar grupuotės lyderis išgyvens? O gal būtent jis atims gyvybę kitiems?

„Bareika buvo nušautas Biržuose, prie savo namų, tačiau kaip tai įvyko, nėra aišku iki šiol. Jo mirtis, kaip ir daugelis to meto nusikaltimų, neatskleista net ir po šiai dienai. Tačiau po 1994 metų, kai Bareika buvo nušautas, ėmė irti ir visa likusi „Pašto karvelių“ grupuotė“, – pasakoja D.Dargis.

Turto prievartavimas – dar vienas ano meto nusikalstamų gaujų bruožas, kurį puikiai atskleis ir serialas. Ar herojai bus pajėgūs atsilaikyti spaudimui? „Biržuose, istoriškai, pasitaikė pirmasis turto prievartavimo atvejis po 90-ųjų, tad „Pašto karvelius“ neatsitiktinai būtų galima laikyti to meto turto prievartavimo pioneriais. Vagystės, kontrabandos… Jiems buvo nesvetimi visi to laikmečio nusikaltimai, kurie nešė didžiausią pelną“, – pridėjo D.Dargis.

Ir vis dėlto… Jei grupuotė šitaip sukrėtė Biržus, kodėl apie juos, palyginus su kitomis Lietuvos nusikalstamomis grupuotėmis, žinoma nedaug?

Anot D.Dargio, viskas dėl to, jog tai – mažesnio Lietuvos regiono gauja.

„Žmonės specialiai nesidomėjo ar domėtis bijojo – vietiniai žurnalistai tam pernelyg didelio dėmesio irgi neskyrė. Tikriausiai, nebuvo drąsu – juk patiems vietiniams „Pašto karveliai“ kėlė šoką. O kiti žmonės iki šiol tuos laikus prisimena nenoriai ar paprasčiausiai nenori nešioti etiketės. Juk jei kažkas kažką papasakotų, mažame mieste kalbos pasklistų be galo greitai. Kai kam, galbūt, tai net pakeistų gyvenimą…“ – sako rašytojas.

TV3 nuotr./„Gaujų karai. Karveliai“
TV3 nuotr./„Gaujų karai. Karveliai“

O štai atsakymas, kodėl Biržuose, po Bareikos mirties, nebesusiformavo jokia į „Pašto karvelius“ panaši grupuotė, anot D.Dargio, yra labai aiškus.

„Anksčiau panašią grupuotę kurti yra bandę keli jaunuoliai, tačiau nesėkmingai. Šiais laikais nusikaltėliai, o ypač – jaunimas, iš tokių vietų kaip Biržai, kuo skubiau iškeliauja į užsienį ir vagiliauja Prancūzijoje, Vokietijoje, Airijoje, Norvegijoje ir kitur. Lietuvoje, o ypatingai, mažuose miesteliuose, jiems nėra ką veikti – juk netrukus bus identifikuoti, teks sėsti į kalėjimą“, – įsitikinęs D.Dargis.

TV3 nuotr./„Gaujų karai. Karveliai“
TV3 nuotr./„Gaujų karai. Karveliai“

Trečiasis serialo „Gaujų karai“ sezonas atskleis vieną tamsiausių nepriklausomos Lietuvos istorijos etapų ir jo metu vykusias negailestingas kovas tarp nusikaltėlių grupuočių visoje šalyje. Pagrindinis istorijos veikėjas – Andrius Bimba (akt. Karolis Kasperavičius), po 7 metų, praleistų Daugpilio kalėjime už jaunystėje padarytą nusikaltimą, grįžta į gimtuosius Biržus. Vaikinas iškart atsiduria absoliučiai pasikeitusiame pasaulyje, kuriame kiekviena diena – kruvina kova už būvį, o jo šeima nuolat patiria reketą.

Nors Andrius ir nenori susieti savo gyvenimo su kriminaliniu pasauliu, jam nepavyksta to išvengti. O kur dar skaudžios netektys ar su „karvelių“ lyderiu susidėjusi buvusi mylimoji…

O jau visai netrukus, kaip 90-aisiais atrodė šios nusikaltėlių grupuotės purtomi Biržai, pamatys ir visi TV3 žiūrovai, seriale „Gaujų karai. Karveliai“, nuo lapkričio 10 d., 20.30 val.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais