TV3 laidoje „Visi mes žmonės“ kalbinti patyčių sulaukiantys žmonės teigė, kad tai nėra nekaltas žaidimas, į kurį galima nekreipti dėmesio. Įžeidimas, pažeminimas turi poveikį sveikatai ir neretai labai didelį – vieni tyliai kenčia, kiti kreipiasi į medikus, o būna – ir nusižudo, rašoma televizijos pranešime spaudai.
„Prisiminsiu Andriaus Mamontovo žodžius, kas erzina Lietuvoje – tai dirglumas, irzlumas ir įžeidumas“, – sakė žurnalistas, publicistas Andrius Užkalnis, kas keletą mėnesių nuo to pabėgantis į užsienį.
Jis iš savo patirties ir žinomų savo kolegų bei draugų teigia supratęs daręs klaidą anksčiau: manė, kad pikti komentarai, žodinė agresija tėra juokas, kuris lengvai atšoka. Nieko panašaus – nuosėdos kaupiasi, pats pradedi darytis piktas ir agresyvus.
„Mes visi esame jautrūs aplinkai, kurioje esame – ji turi poveikį. „Nekreipk dėmesio“ arba „Duok durniui kelią“ – kvaila taip raminti. Kaip tai skambėtų, jei tave užpuolė gatvėje ir suspardė? Nekreipti dėmesio? Vienas kito ėdimas yra emocinis smurtas, žmonės nuo to suserga ir žudosi“, – kalbėjo Andrius laidoje, kurią žiūrovai išvys sekmadienio vakarą.
Jis neslepia, kad patiriamas emocinis smurtas – viena iš priežasčių, kodėl jis pradėjo lankytis pas psichoterapeutą.
Bet juk ir jis pats kaltinamas pradėjęs patyčių kultūrą?
„Provokavimo elementas mano tekstuose pasidarė nebe dominuojantis, bet tai žanro pobūdis, ir mano provokavimas nėra nutaikytas į individualius asmenis. Tai žanro tradicija, juk boksininkui nesakome, kad jis ringe smurtauja. Patogu sakyti, kad neigiamą reakciją savo adresu iššaukiau pasisakymais, bet pažiūrėkite, ko sulaukia žmonės, kurie net musės nėra nuskriaudę“, – atkreipė dėmesį Andrius.
Kita laidos „Visi mes žmonės“ dalyvė – į Lietuvą po aštuonerių metų gyvenimo užsienyje grįžusi dainininkė Donata Virbilaitė – dar nesijaučia galinti pasakyti, kad grįžo namo – palaikymo nesitiki, bet patyčių tikrai nesijaučia nusipelniusi, o to sulaukia.
„Yra asmenų, kurie jaučiasi niekam tikę ir geriau pasijunta paniekindami kitą. Nuvertindamas kitą, žmogus išlaiko savo savigarbą“, – vieną patyčių priežasčių įvardijo psichologas-psichoterapeutas Justinas Burokas.
„Vaikų linija“
„Jaunimo linija“
Tel.: 8 800 28 888
Atsako per 24 val.:
Pagalba laiškais
I-VI 18-22val.:
Pagalba pokalbiais internetu
„Vilties linija“
„Pagalbos moterims linija“
„Linija Doverija“
Tel.: 8 800 77 277
I-V (8 - 20 val.):
Tel.: 8 800 800 20
www.sidabrinelinija.lt
pasikalbekime@sidabrinelinija.lt