Pasak jos, nesvarbu, ar tai maitinimo įstaiga, ar grožio salonas – JAV normali praktika palikti arbatpinigių, ne mažiau kaip 20 proc. nuo bendros sumos.
„Nemalonu, kad visur pabrėžtinai prašoma arbatpinigių, ir ne tiek, kiek norisi, ne savo nuožiūra, bet reikalaujama konkreti suma – dažniausiai 20 proc. Net tada, kai negalvoji, kad tų arbatpinigių reikia palikti“, – Žmonės.lt pasakojo Eglija.
Įkyrų reikalavimą mokėti daugiau, nei priklauso, ji sako pajutusi masažo salone. Tuomet jos dar prieš atliekant paslaugą buvo paprašyta sumokėti penktadaliu daugiau, nei nurodyta kainyne. Panašioje situacijoje Eglija atsidūrė ir važiuodama taksi – vairuotojas neliko patenkintas jam skirta arbatpinigių suma ir griežtai pareikalavo daugiau.
„Toks paslaugų teikimas yra nemalonus, visur laukiama dolerių. Visuomenė labai susikoncentravusi į materialius dalykus, į pinigus, o ne į tai, kaip kokybiškai atlikti paslaugas. Juk jei būtų malonu, žmonės ir taip paliktų arbatpinigių. O dabar mane tiesiog kiekviename žingsnyje persekiojo tokie paprašalkos. Atostogoms einant į pabaigą iš manęs ne tik išsiurbė dolerius, pavargau nuo to jausmo, kad esu nuolat persekiojama reikalavimo. Net sapnavosi paprašalkos, nemalonu“, – pasakojo Eglija.
Pasak jos, galutinį tašką, išsekinusį jos kantrybę, padėjo apsipirkimas oro uoste esančiame spaudos kioske. Tuomet Eglija pirko žurnalus, o sąskaitoje buvo nurodytas plius 1 doleris už aptarnavimą.
„Man atrodo nekorektiška sakyti „arbatpinigiai“ – juk nereikia paslaugų tiekėjams arbatos, jiems reikia procentų nuo aptarnavimo sumos, taip jie padidina darbuotojų finansines įplaukas. Arbatpinigiai čia duodami visur.
Aukštos klasės restoranuose Europoje yra iš anksto numatyta procentų suma, bet ji siekia iki 15 proc., kitur procentas didesnis nei 20. Ir tas procentas nėra nurodytas iš anksto“, – kalbėjo ji.
Eglija sako, jog toks požiūris į klientą jai svetimas. „Čia doleris yra dievas. Taip norisi pasakyt – eikit jūs po velnių! Man netinka ir nėra artima. Esu iki kaulų smegenų europietė. Ir, atleiskit už nepolitkorektiškumą, suprantu arbatpinigių svarbą, bet ne kiekviename žingsnyje. Tai vargina, neleidžia mėgautis paslauga ir jausti, kad tai daroma nuoširdžiai, su meile darbui, o ne vien dėl dolerio“, – sakė ji.
Pašnekovė sako pati sunkiai įsivaizduojanti, kaip ji, dirbdama paslaugų sferoje Anglijoje, galėtų taip įžūliai kitų prašyti palikti jai arbatpinigių. „Jei klientė palieka kelis svarus, visada maloniai padėkoju, bet sakau, kad nebūtina. Man smagiau tai, kad ji išeina su puikia nuotaika ir patenkinta mano darbu“, – mintimis dalijosi Eglija.
Ji – ne vienintelė, kuriai užkliuvo primygtinai reikalaujami arbatpinigiai viešint JAV. Neseniai įspūdžiais apie viešnagę Floridoje su Žmonės.lt pasidalijęs „G&G Sindikato“ narys Kastytis Sarnickas-Kastetas taip pat minėjo, kad jį šalyje labiausiai nustebino kainos.
„Kainos ir aptarnavimo įpročiai. Visgi JAV yra labai brangi šalis, kainos dažniausiai rašomos neįtraukus mokesčių, o dar ir arbatpinigių čia prašo iki 20 procentų ir ganėtinai įkyriai. Visa kita tikrai maloniai stebina: įvairovė, spalvos, kvapai“, – Žmonės.lt tikino Kastytis.