Gausybė renginių sutraukia tūkstančius smagiai nusiteikusių festivalininkų, čia kasmet koncertuoja ryškiausios Lietuvos ir užsienio muzikos žvaigždės.
Tačiau kuo pačių festivalių daugiau, tuo daugiau ir nuotykių, o ir ne vieną jų aptemdė tamsūs debesys: vienus – visa niokojančios ugnies, kitus – narkotikų, trečius – apgavystės. Tačiau organizuojant didžiulio masto renginius, išvengti nelaimių kartais tiesiog nepavyksta.
Apie nemalonumus festivaliuose priminė ir naktį iš šeštadienio į sekmadienį Rumšiškėse įsiplieskęs gaisras, kuomet muzikos festivalio „Granatos Live“ metu užsiliepsnoję du Liaudies buities muziejaus pastatai sudegė iki pamatų. Muziejaus atstovai tikino – tai paskutinis kartas, kai čia buvo organizuojami panašaus pobūdžio renginiai.
TAIP PAT SKAITYKITE: Po gaisro Rumšiškėse muziejaus teritorijoje festivalių nebebus
Ir nors festivalio organizatoriai žada padengti skaičiuojamą 73 tūkst. eurų žalą, dar 1974 metais statytų pastatų istorijos atgaivinti nebepavyks, žala padaryta ne tik finansinė.
„Tokio gaisro čia nėra buvę per pusšimtį metų“, – tikino Lietuvos liaudies buities muziejaus atstovai spėliodami, kad ugnis įsiplieksti galėjo ir dėl tyčinio padegimo, ir nuo festivalį vainikavusių fejerverkų, kai dangų nušvietė pirotechnikos šou.
Ir nors čia buvo laikomasi saugumo reikalavimų, akivaizdu, kad kažkur įvyko klaida – du istoriniai, nendrėmis dengti medinių rąstų pastatai akimirksniu supleškėjo, liko tik pamatai.
Jau dabar kalbama, kad penkerius metus čia rengtas „Granatos Live“ kitąmet turės ieškotis kitos vietos.
Šis incidentas neabejotinai tapo vienu skaudžiausių festivalių Lietuvoje istorijoje, kadangi jis palietė ne tik pačius organizatorius, bet ir visą šalies kultūrinį istorinį paveldą.
Tačiau per pastaruosius keletą metų garsiai skambėjo ir kitų žinomų festivalių vardai. 15min prisiminė ryškiausius jų, kuriuos dėl įvairių priežasčių aptemdė nesėkmių šešėlis.
Štai prieš kelias savaites komiškai liūdnai baigėsi Zarasuose organizuotas muzikos festivalis „Retro Beach Fest“. Už dviejų dienų bilietus nepagailėję beveik trijų dešimčių eurų, jo lankytojai šią sugadintą šventę prisimins dar ilgai. Tuomet beveik 5 tūkst. festivalininkų buvo kaip reikiant apgauti: čia ne tik nepasirodė žadėtos muzikos žvaigždės, bet į sceną lipo ir jas bandantys pamėgdžioti apsimetėliai.
TAIP PAT SKAITYKITE: „Retro Beach Fest“ detektyvas: Zarasuose organizatoriui teko sprukti nuo įniršusių festivalininkų
Liepos 14–15 dienomis Zarasuose vykusiame renginyje tąkart turėjo pasirodyti ne viena legendinė senosios diskotekos grupių, tarp kurių – tokios 9-ojo ir 10-ojo dešimtmečių žvaigždės kaip „Ace Of Base“, „Bad Boys Blue“, „Snap!“, „Culture Beat“, Fancy, „La Bounche“, „Virus!“.
Tačiau jau pirmąją festivalio dieną koncertavo tik dalis atlikėjų, antrąją, deja, neatvyko nė vienas, scenoje taip niekas ir nepasirodė. Kelias valandas laukę savo dievukų susirinkusieji ėmė vis labiau piktintis, atmosfera kaito, į tuščią sceną ėmė skristi įvairūs daiktai, įtūžusi minia reikalavo išvysti tai, už ką sumokėjo.
Čia net „koncertavo“ tariamas Verka Serdiučka su grupe, apgauti publiką savo tapatybe bandę neva grupė „Bad Boys Blue“.
Kaip vėliau paaiškėjo, mulkinami čia buvo ne tik bilietus nusipirkę žmonės, bet ir patys organizatoriai Lietuvoje VšĮ „Nerk į muziką“ bei UAB „Čilus“ – už renginį buvo atsakinga Latvijoje įkurta estų įmonė „Sugar Media“. Šiuo metu, Zarasų prokuratūra, sprendžia, ar kelti jai bylą.
Apkalbų šleifas apgaubė ir Ramūno Karbauskio sumanytą festivalį „Naisių vasara“. Šiaulių rajone vykusioje kasmetinėje šventėje šiemet dėmesio centre atsidūrė „valstiečių ir žaliųjų“ sugalvotas sprendimas apriboti prekybą alkoholiu masiniuose susibūrimuose.
Dėl jo dalis čia turėjusių dalyvauti grupių pakeitė sprendimą ir atsisakė dainuoti šio renginio scenoje, esą festivalis – politinis, čia akcentuojama blaivybė per prievartą, o muzikantų buvo prašoma susilaikyti nuo komentarų ir idėjoms prieštaraujančio šūkio „Laisvė rokenrolui!“ skandavimo.
Sulaukusi spaudimo čia atsisakė koncertuoti grupė BIX, tuo tarpu scenoje pasirodęs Jurgis Dižiulis nepabijojo garsiai pasisakyti prieš prievartinę blaivinimo politiką.
„Naisių vasaros“ festivalis sukėlė audras ir socialiniuose tinkluose, prievartinėms idėjoms priešinosi daugybė žinomų žmonių, muzikantų.
TAIP PAT SKAITYKITE: Planuojami prekybos alkoholiu ribojimai pribloškė muzikos festivalių organizatorius: „Tai sąmoningas verslo žlugdymas“
Nesusipratimų neišvengė ir praėjusiais metais neįvykęs festivalis „Karklė Live Music Beach“. Tuomet, kai poilsiautojai jau pakavosi kuprines kelių dienų fiestai, likus vos kelioms dienoms iki renginio pradžios paaiškėjo, kad niekas neskuba ruošti teritorijos ir festivalis apskritai šiemet neįvyks.
Organizatoriai prisipažino apie juos ištikusią finansinę krizę ir renginį „Karklė Live Music Beach“ atidėjo kitiems metams. Tiesa, pinigų už sumokėtus bilietus organizatoriai nenorėjo grąžinti, tačiau pažadėjo, kad jie galios į šiemet rugpjūčio 18–20 dienomis vyksiantį festivalį.
Anot organizatorių, tokios situacijos priežasčių reikia ieškoti dar 2014-aisiais, kai Karklės festivalis patyrė rimtų išbandymų gamtos stichijomis. Tąsyk Lietuvos pajūrį merkęs lietus ir talžęs vėjas sugadino muzikos šventę bei išgąsdino festivalio dalyvius.
Bene labiausiai sukrėtęs įvykis festivaliuose įvyko 2015 metų birželį, kai Švenčionių rajone surengtoje elektroninės muzikos fiestoje „Sūpynės“ kvaišalais apsinuodijusi mergina nugrimzdo į komą, o po poros savaičių mirė.
Tuomet ji apsinuodijo neaiškios kilmės medžiagomis, įtariama, narkotikais. Kvaišalai smogė taip stipriai, kad netrukus jos smegenys žuvo.
Po šios tragedijos festivalis metus nebuvo rengiamas, ir vėl sugrįžo tik šiemet. Šiemet festivalyje iškilo ir speciali palapinė, kurioje buvo moderniai pasakojama apie saugų psichoaktyvių medžiagų vartojimą.
„Sūpynėse“ vienoje iš palapinių budėjo Vilniaus priklausomybės ligų centro psichiatrai, psichologai, taip pat socialiniai darbuotojai. Jie bendravo su žmonėmis, kurie ieškojo pagalbos.
Kvaišalų problema – galvos skausmas ne vienam festivaliui. Kone po kiekvieno jų organizuojami reidai, kuriuose policijos pareigūnai sučiumpa bent po kelis įsismaginusius jaunuolius.
Dėl narkotinių medžiagų yra kliuvę ir „Revolution Festival“, ir „Radistai Village“. Šį sąrašą veikiausiai būtų galima smarkiai plėsti, o ir pats festivalis čia ne kaltas, žmonės atsako patys už save.
Kalbant apie nesėkmes festivaliuose – jų būna pačių įvairiausių. Kartais dėl to organizatoriams tenka kaip reikiant pasukti galvą, kaip išpildyti reiklių užsienio žvaigždžių reikalavimus.
Panašiai nutiko ir 2016 metais „Loftas Fest“. Tuomet labiausiai laukta festivalio žvaigždė – prancūzas Gesaffelstein – scenoje užsibuvo vos kelias minutes: nepaisant to, kad programa gerokai vėlavo, jis pradėjęs groti pirmąjį kūrinį jį netrukus nutildė ir pats pasitraukė nuo scenos.
Pasaulinio pripažinimo sulaukusiam techno muzikos dievukui tuomet neįtiko netinkamas garsas, organizatoriams teko keisti programą, situacija gelbėti ėmėsi DJ Manfredas.
Festivalis ir ankstesniais metais neapsiėjo be nesklandumų. Tuomet vakaro programą pakoregavo policijos vizitas ir uždraudė „Young Fathers“ koncertą po atviru dangumi – esą nebuvo gautas policijos leidimas vėlyvam koncertui viešoje erdvėje, nors organizatoriai tvirtino priešingai.