Atlikėja Ingrida Martinkėnaitė Žmonės.lt pasakojo, kad dukrai Marijai stengiasi gaminti kuo įvairesnį sveiką maistą, nors pati Ingrida jau kurį laiką nevalgo mėsos.
„Labiausiai Marija iš ryto mėgsta blynus, įvairias košes. Valgo ir jūros gėrybes: midijas, kalmarus, žuvį – jų mūsų namuose yra apstu, nes neseniai atsisakiau mėsos. Tačiau dukra mėsą valgo – tikrai neriboju jos mitybos ir stengiuosi gaminti įvairius patiekalus“, – pasakojo I.Martinkėnaitė.
I.Martinkėnaitė teigė, kad mokyklos valgyklose tiekiamu maistu pasitiki: „Manau, kad ten dirba specialistai ir meniu subalansuoja, siūlo sveiką maistą. Bandėme anksčiau įdėti namų maisto, tačiau nėra labai patogu, nes maistą mokykloje reikia šildyti“, – Žmonės.lt pasakojo I.Martinkėnaitė.
Aktorė ir renginių vedėja Kristina Savickytė-Damanskienė pasakojo, kad namuose stengiasi gaminti sveiką maistą, tačiau vyresnėlės dukros Gabija ir Justina dažnai mėgaujasi ir ne tokiais sveikais maisto produktais.
„Auginant vaikus mitybos klausimu esu tokiose sūpynėse. Kaip mama, savo vaikams noriu kuo sveikesnio maisto, bet vaikams patinka ir cukrus, ir traškučiai. Vaikai dabar jau patys gali nusipirkti šių dalykų, todėl kovoti su tuo sunku, o gal net ir nereiktų. Vis dėlto stengiuosi galvoti ir diegti sveikos mitybos įpročius. Namuose gamintas maistas būna su daržovėmis, skaidulinėmis medžiagomis“, – pasakojo ji.
Kartu eksperimentuoti virtuvėje K.Savickytės-Damanskienės dukros nėra linkusios, tačiau 4 metų sūnus Motiejus kartu su mama jau sukasi virtuvėje: „Su dukromis maisto vaikystėje negamindavau, todėl dabar šiek tiek tai jaučiasi. Jaunėlis sūnus Motiejus atvirkščiai: į maisto gaminimą įsitraukia ir mėgaujasi procesu.“
Į trečią klasę mokykloje eisianti atlikėjos ir renginių organizatorės Elenos Puidokaitės-Atlantos dukra Saulė eksperimentuoti nelinkusi: valgo naminį maistą, o naujovėms sako „ne“.
„Reikia diskutuoti apie sveiką mitybą, nes kai kurioms mamoms ir man yra sunku įtikinti vaiką valgyti sveiką maistą. Vaikai retai mėgsta tai, kas yra naudingiausia. O mano dukra yra konservatyvi: valgo kelis naminius patiekalus ir viskas, kažko naujo išbandyti nenori, todėl būna sunku įsiūlyti ką nors kito. Vis dėlto reikia stengtis, kad vaikai maitintųsi kuo sveikiau“, – Žmonės.lt pasakojo E.Puidokaitė-Atlanta.
Sveiki ir visaverčiai vaikų priešpiečiai Lietuvoje – retenybė
Statistika rodo, kad tik trečdalis Lietuvos tėvų savo vaikams ruošia priešpiečius, dažniausiai – sumuštinius.
Svarbiausias nepagrindinių dienos valgymų kriterijus atžalas auginantiems lietuviams – kad vaikas užkąstų savo mėgstamų, kad ir ne pačių sveikiausių produktų, o priešpiečių palankumas sveikatai rūpi tik penktadaliui tėvelių, rodo bendrovės „Lidl Lietuva“ užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta apklausa. Kaip atrodo sveiki priešpiečiai bei kaip skatinti vaikus nuo mažens valgyti sveikai?
Dauguma respondentų, net 73 proc., priešpiečiams ruošia sumuštinius. Kiti įdeda javainių batonėlį (29 proc.) arba pieno produktų, pavyzdžiui, varškės sūrelių, jogurto, varškės (28 proc.). Tik ketvirtadalis tėvų (25 proc.) pasirūpina, jog vaikai suvalgytų vaisių ir daržovių. Populiariausių priešpiečių sąraše toliau rikiuojasi saldainiai bei sausainiai (21 proc.), vandens buteliukas (15 proc.), sultys (13 proc.) ir žuvis arba mėsa (7 proc.). Net 45 proc. respondentų į priešpiečių dėžutę įdeda tai, ką mėgsta valgyti jų vaikas.
„Apklausos rezultatuose galima įžvelgti paradoksą: tėvams svarbu, kad maistas būtų gaminamas namuose, tačiau savo vaikams jie dažniausiai gamina sumuštinius, kurie ne visada yra reikiamo vertingų maistinių medžiagų kiekio šaltinis, – komentavo maisto technologė, sveikatai palankios mitybos ir sveiko gyvenimo būdo propaguotoja Raminta Bogušienė. – Žinoma, sumuštinis su duona, turinčia daug skaidulinių medžiagų, mažiau pridėtinio cukraus ir druskos, su šviežiomis daržovėmis, žalumynais, ankštinių kultūrų ar avokado užtepėlėmis, bus labai palankus vaiko organizmui.“
Anot ekspertės, augančiam organizmui svarbūs ne tik trys pagrindiniai dienos valgymai, bet ir pilnaverčiai priešpiečiai bei pavakariai. Puikus pasirinkimas užkandžiaujant yra grūdų ar daržovių paplotėliai, praturtinti maltais riešutais; šviežios daržovės, užkandžiai iš ankštinių kultūrų, riešutai bei sėklos, švieži bei kokybiški džiovinti vaisai ir uogos, šviežiai spaustos sultys, vaisių kokteiliai ir tyrelės. Troškuliui numalšinti vaikas turi nešiotis geriamojo vandens – specialistė siūlo nepratinti vaikų prie saldžių gėrimų.
Sveikos mitybos principus primins ir užkandžių receptus, įkandamus net jauniausiems virėjams, pasiūlys kartu su „Virtuvės mitų griovėjais“ ir Alfu Ivanausku išleista kulinarinė knygelė „Skonių aikštelė“.