Prieš 48-erius metus gimus Julijai, jos mamą užplūdo draugų ir kolegų sveikinimai. Įteikę gėlių puokštę, jie rašė: „Sveikiname gimus laisvę“. Tiesa, tėvai, kaip dabar juokiasi Julija, proga nepasinaudojo – nusprendė mergytę pavadinti močiutės garbei.
Ir tai – tik vienas gražus prisiminimas, nuo mažens Juliją siejęs su laisve ir jos troškimu.
„Esu labai dėkinga tėvams, kad užaugino mane su tokiomis vertybėmis, kokias turiu dabar, ir su didele meile Lietuvai“, – tarsteli Julija.
Ji iki šiol puikiai prisimena, kaip smagiai savo gimtadienį minėdavo mokykloje. Kaip pati sako, tuomet gimtadieniai buvo tikrai išskirtiniai.
„Gimtadienio proga draugai ir pažįstami man dovanodavo daugybę geltonų balionų“, – prisimena dizainerė.
Ši tradicija prasidėjo, kai jai buvo dešimt metų, ir tęsėsi septynerius metus. Tik kiekvienais metais geltonų balionų vis daugėjo.
„Kodėl geltonus? Nes nepriklausomos Lietuvos vėliavoje tai buvo spalva, kuri ją skyrė nuo sovietinės Lietuvos vėliavos. Tai buvo tarsi protesto ženklas prieš sistemą“, – prisimena dizainerė.
Kasmetinė draugų dovana tikrai patraukdavo akį.
„Kiekvienoje mokykloje būdavo KGB agentai, mano taip pat. Paprastai juo tapdavo direktoriaus pavaduotojas švietimo reikalams. Ir būdavo labai juokinga, kad kiekvienais metais, pamiršęs apie mano gimtadienį, išvysdavo geltonus balionus ir labai susinervindavo, bėgiodavo koridoriais ir šaukdavo, kas čia per šventė. Pasakius, kad mano gimtadienis, visų pirma bėgdavo patikrinti, o tada pliaukšteldavo sau per kaktą, kad pamiršo. Pykdavo, betgi gimtadienio švęsti neuždrausi“, – prisiminusi juokiasi Julija Janus.
Paklausta, ar išskirtinė data verčia kaip nors ypatingai įprasminti gimtadienio dieną, Julija nusišypso: „Ne, ir taip jaučiuosi privilegijuota.“
Tiesa, šiais metais Julija Janus nusprendė išskirtinai paminėti Vasario 16-ąją. Dizainerė ant drobės nutapė Lietuvos trispalvę, o jos kūrinys puošia vieną iš jos vardo parduotuvių Vilniuje.
O ką Julija palinkėtų gimtadienį mininčiai Lietuvai?
„Linkiu laisvės idėjų palaikymo. Labai svarbu, kad ji, būdama maža šalimi, neužsidarytų. Vertingiausi dalykai, kuriuos gali sukurti Lietuva, yra idėjų, kūrybiniame lygmenyje. Mes negalime būti nei didelė pramonė, nei žemės ūkis, bet galime būti didelių protų kalvė, sukurti ką nors naujo pasauliui per savo kūrybines galimybes. Tikiu, kad lietuviai statistiškai yra žymiai kūrybingesni žmonės negu daugelis kitų. Tad aš linkiu saugoti ir puoselėti savo kūrybingumą ir laisvės jausmą.“