Kalėdų žaisliukai: nuo natūralių iki prasmingų
Kalėdinę paramos Ukrainai akciją paskelbė organizacija „Maži, bet stiprūs“. Jos metu šalies gyventojai, verslo įmonės ar kitos organizacijos iki pat švenčių gali įsigyti drono formos Kalėdų eglutės žaisliuką bei taip prisidėti prie Ukrainos žmonių pergalės. Visos surinktos aukos bus skirtos FPV atakos dronams, saugantiems karių gyvybes, įsigyti.
„Mums svarbu, kad nuo šiol šventinę eglutę puoš neįprastas, pirmą kartą pasaulyje sukurtas pergalės simbolis. Jį ant šakelės pakabinsime Kūčių vakarą – būtent jo metu ne tik gaminame tradicinius valgius, bet ir dabiname žaliaskarę“, – pasakoja M.Falcon.
Jos prosenelė išmokė, jog gyvą medelį reikia puošti natūraliai, pavyzdžiui, vata ar saldainiais.
Tokių tradicijų tiek Monika, tiek jos mama, dainininkė Giulija laikosi iki šiol.
„Todėl eglutės puošmenų, kuriuos būtume išsaugoję nuo senų laikų, tikrai neturime“, – pasakoja pašnekovė.
Pergalės žaisliukas, kviečiantis visus, galinčius prisidėti prie dronų, skirtų Ukrainos kariams, akcijos, šįmet papuoš ir atlikėjo Giedriaus Balčiūno Jumbo namus.
„Kadangi gyvename buvusiame žmonos senelių bute, gavome jį su visu jame buvusiu turtu, įskaitant sovietinius servizus, lempų gaubtus ir kalėdinius eglutės žaisliukus. Man jie gražiausi, nes nostalgiškai primena vaikystę, kad ir kokia ji nespalvota, o kartais ir sunki buvo. Ko gero, gavęs šeimos sampratą iš savo tėvų, perkėliau tradiciją, jog žvaigždės žaisliuką ant eglės viršūnės turi uždėti jauniausias šeimos asmuo. Mane tėtis keldavo ant rankų, kad užmaučiau stiklinį žaislą ant eglės viršūnės, o dabar tai darydavo mano dukra Saulė“, – sako G.Balčiūnas Jumbo.
Tiesa, paskutinius metus jo namai puošiami eglišakiais, sukaišytais pakabinamame svetainės šviestuve.
„Nes turime labai smalsų katinėlį!, – šypsosi atlikėjas, – Prieš tai 10 metų gyvenusi katytė į kalėdinę eglutę nekreipdavo dėmesio, tačiau Hario Poterio namų elfo vardu pramintas mūsų Dobis, lyg iš TikTok filmukų rodomos pakvaišusios katės, šokinėja ant eglutės žaisliukų ir bando ją išversti“.
„Pergalės žaisliuko“ iniciatyvą palaiko ir dainininkė Aušrinė Gerikienė. Ji pasakojo iš vaikystės išsaugojusi tik vieną švenčių akcentą – nedidelę Kalėdų Senelio skulptūrėlę, kuri visada statoma po žaliaskare.
„Dabar turėsiu ir prasmingą eglutės akcentą, primenantį patį svarbiausią dalyką gyvenime – branginti gyvybę“, – sako atlikėja.
Grupė „Boom“, ne pirmą kartą prisijungianti prie paramos Ukrainai akcijų, kalėdinę „Maži, bet stiprūs“ misiją taip pat palaiko.
Merginos namuose eglutes šįmet puoš ir pergalės žaisliukais.
„Žaisliukai kiekvienais metais pas mus šeimoje skirtingi. Vaikystėje prieš kiekvienas Kalėdas žaisliukus gamindavome savo, vis kitokius. Jau metus laiko gyvenu atskirai nuo tėvų su draugu – tradicija išliko. Tik dabar ne tik sau gaminu žaisliukus, bet ir savo šeimai. Praeitais metais žaisliukus darėme iš džiovintų vaisių, lininių skiaučių, o kažkada kabėjo mūsų kepti kalėdiniai sausainiai. Šiemet tema dar nenumatyta, bet tikiu, kad bus kažkas jaukaus – visada geriausios idėjos gimsta netikėtai. Labai svarbu pats procesas, jis šildo ir suartina, leidžia neskubėti, pajausti tikrąją kalėdinę dvasią“, – sako „Bloom“ narė Gustė Survilaitė.
Akciją palaiko ne tik atlikėjai, bet ir kiti žinomi žmonės. Ja pasidalino ir plaukų stilistas Karolis Murauskas neabejojantis, jog svarbiu metu neturėtume pamiršti, jog kažkas, kai mes renkame dovanas ir nuo šalčio slepiamės šiltuose namuose, yra žmonių, kurie nepavydėtinomis bei gyvybei grėsmingomis sąlygomis kovoja už taiką.
Aukos – svarbiai misijai
„Kalėdas jau visai netrukus pasitiksime ne tik mes, bet ir Ukraina bei jos kariai, laukiantys mūsų dovanų – gyvybes saugančių dronų“, – sako Raimundas Aleknavičius, „Maži, bet stiprūs“ įkūrėjas, vadovas ir dronų ekspertas.
Šiuo metu FPV dronai – vos 500 eurų kainuojančios skraidyklės – dominuoja Ukrainos danguje ir patekusios į profesionalių pilotų rankas gali padaryti milžinišką žalą priešo technikai ar net pakeisti mūšių eigą.
„Artėjant Kalėdoms, nusprendėme dar kartą sutelkti Lietuvos žmones, verslo įmones ar kitas organizacijas ir nuo jų nusiųsti reikšmingą dovaną ukrainiečiams, kovojantiems ir už savo, ir už mūsų laisvę“, – priduria R. Aleknavičius.
Visi, norintys prisijungti prie paramos akcijos, gali įsigyti mažą Kalėdų eglės žaisliuką, miniatiūrinę FPV drono kopiją, pagamintą iš tos pačios medžiagos bei tais pačiais 3D spausdintuvais, kurie Lietuvoje ir Ukrainoje spausdina FPV atakos dronų detales. Taip pat aukoti galima tiesiogiai ir Ukrainos kariams nupirkti visą FPV droną ar atskirų jo dalių. Tai padaryti galima oficialiame fondo tinklalapyje www.mazibetstiprus.lt.
Dronai gelbsti ukrainiečių gyvybes
Pasak dronus į Ukrainą siunčiančios organizacijos vadovo R. Aleknavičiaus, karas Ukrainoje istoriniu taps ir dėl sparčiai besivystančių dronų technologijų, kurių panaudojimas įgauna vis didesnę reikšmę. Jo teigimu, būtent todėl Ukrainos kariuomenė pastaruoju metu savo dėmesį yra sutelkusi į itin platų spektrą panaudojimo būdų turinčius FPV dronus.
„Jie gali ne tik naikinti priešo šarvuotą techniką, bet ir atlikti daugybę kitų užduočių – stabdyti šturmus, paremtus gyvąja jėga, naikinti vadavietes, žvalgybinę ir ryšių įrangą, stebėjimo sistemas ir radarus bei vykdyti kitas kovines užduotis, padedančias apsaugoti Ukrainos karių gyvybės. Dronus naudojantys mūsų remiami kariai sako, kad jie yra pranašesnės už artileriją. Svarbu ir tai, jog kartu su partneriais iš Ukrainos gaminami FPV dronai TORO yra vertinami kaip vieni geriausių dronų-kamikadzių savo klasėje – matome net iki 80 proc. pataikymo į taikinį sėkmės atvejų“, – teigia „Maži, bet stiprūs“ vadovas.
Anot jo, tai lemia, jog vien šiemet Ukrainoje yra paruošta tūkstančiai naujų pilotų, gebančių skraidinti FPV dronus: „Vis dėlto, ne paslaptis, kad Rusija stengiasi neatsilikti. Jau seniai tapo aišku, kad su paprastais kulkosvaidžiais šio karo laimėti neįmanoma, o sukūrus pranašumą ore, sėkmė persikelia ir ant žemės.“