„Kai visas miestas taps didele žalia pieva, kai draugas spaus draugui ranką, kai kvepės laužo žarijomis, kviečiame būti kartu“, – taip skambėjo „Borjomi Grill pikniko“ organizatorių raginimas ateiti prie Baltojo tilto, pasitiesti paklotą ant žolės, išsidėlioti vaišes, paragauti kepsnių, paklausyti Jurgio Didžiulio muzikos ir pasimėgauti grynu oru prie upės.
„Visas mano gyvenimas yra vienas didelis piknikas, – juokavo vaikų numylėtinis Gustavas – televizijos laidų vedėjas ir kulinarinių knygų autorius Audrius Rakauskas. – Gyvenu prie miško, sode, tai iškylauju nuolat, mums patinka lauke valgyti. Kartais tai darome netgi žiemą, užkuriu ugnį, apsivelku kailinius ir išeinu iškylauti į kiemą“.
Prie Baltojo tilto ant grilio Audrius čirškino pagal savo receptą marinuotus vištos sparnelius. „Iš skanumo pirštelius apsilaižysite“, – žadėjo.
„Grilinti labai mėgstu, tačiau darau tai, kai kyla ūpas, o tai neatsitinka itin dažnai, – prisipažino Giedrius Masalskis, piknike pristatęs savo gamintus biurgerius „Nok Nok“.
Labiausiai Giedriui patinka ant grotelių dėti gerą mėsos kepsnį ir daržoves, tačiau vaikų pageidavimas iškylose dažniausiai būna vienas – biurgeriai. Draugų kompanijoje jis stengiasi kepėjo pareigas perduoti kitiems. „Apie maistą ir darbe prisikalbu, – sako, tačiau pripažįsta – jei atsiranda koks nemokša, tuomet veiklą perima į savo rankas.
Keliautojas, knygos „Pasaulio puodai“ autorius Vytaras Radzevičius be savo puodų į pikniką nevyksta. „Kodėl mes įsivaizduojame, kad piknike turi būti kepamos tik mėsos ir dešrelės? Ant laužo puikiausiai galime pasigaminti ir kitokių patiekalų. Aš itin mėgstu troškinius“, – sako Vytaras, iškylautojams jį ir pasiūlęs.
Vytaras sako, kad troškinio gamyba yra idealus bendravimo būdas. „Kai puodą užstatai ant laužo, nieko daryti nereikia, tik prižiūrėti, kad troškinys iš pradžių neišbėgtų, o gale neprisviltų. Kol puodas kunkuliuoja, gali kalbėtis į valias“, – patyrė ne kartą.
Greitam piknikui savo pasiūlymą turėjo ir Lietuvos BBQ kepėjų asociacijos prezidentas Juozas Kaminskas, svečius vaišinęs pagal prancūzišką „Sous-vide“ mėsos ruošimo technologiją iškeptu tradiciniu kepsniu.
„Ši technologija padeda išlaikyti mėsos sultingumą, maistingąsias medžiagas ir šviežumą“, – sakė J.Kaminskas, pikniko dalyviams pateikęs minkštutėlį kepsnį.
Menininkė Nomeda Marčėnaitė ant žolės išdėliojo savo spalvingas lėkštes. „Piknikas turi būti estetiškas“, – įsitikinusi menininkė.
Iškylos gamtoje Nomedai primena vaikystę. „Rudenį su tėvais važiuodavome grybauti. Miške gerdavome nepaprasto skanumo arbatą iš termoso. Ji turėjo tokį kavos ir plastmasės prieskonį, bet būdavo žiauriai skani. Ant žolės išsidėliodavome sumuštinius su juoda duona, aptirpusiu sviestu, dešra arba sūriu ir pavandenijusiu agurku. Tačiau jie buvo nuostabūs!”
Tobulas piknikas Nomedai – spontaniškas. Ji įsitikinusi, kad pasiruošti piknikui galima iš bet ko, ką gali rasti šaldytuve.
Nomeda neabejoja, kad piknikas turi stiprų romantikos prieskonį. Ne veltui pikniko scenas tapyti taip mėgdavo impresionistai.
Nomedos Marčėnaitės užkandis vegetarams
- Lašišos lavašai
- Sūdyta lašiša – 300 g
- Liesa varškė – 200 g
- 2 valgomieji šaukštai majonezo
- Pora saujų rukolos salotų lapų
- Ryšelis petražolių
- Ryšelis krapų
- 1-2 avokadai
- 1 pomidoras (sėklos turi būti išimtos, kad lavašas nepermirktų)
- 1 agurkas
- 1 čili pipiras
- Druskos
- Juodųjų pipirų
Lašišą, daržoves supjaustyti, sumaišyti su varške ir majonezu, paskaninti druska, pipirais. Mišinį tampriai suvynioti į lavašą, apsukti maistine plėvele ir padėti į šaldytuvą. prieš valgį supjaustyti mažais gabalėliais .
Giedriaus Masalskio burgeris „Nok nok“
- Mėsainių bandelė
- Susmulkintas jautienos žandas
- Majonezinis čiplotės padažas
- Salotos
- Čederio sūris
- Kalendra
Jautieną sumaišyti su druska ir pipirais, paskrudinti ant įkaitintų riebalų penkias minutes, nuolat maišant. Mėsainių bandelę paskrudinti ant kepimo grilio – iš abiejų pusių – po 1 minutę. Formuoti mėsainį: ant apatinės bandelės dalies tepti padažo, dėti jautienos, sūrio, salotų, pabarstyti kalendra, vėl užlieti padažu ir dėti viršutinę bandelės dalį. Mėsainį palaikyti ant grilio 1 minutę.
Draugus aplink ugnį suburiantis kaukazietiškas Vytaro Radzevičiaus troškinys
- 500 g jautienos su kaulu
- 8 riekelėmis supjaustyti pomidorai
- 4 riekelėmis supjaustyti ankštiniai pipirai
- 5-6 žiedais supjaustyti svogūnai
- Pusė šaukštelio maltų juodųjų pipirų
- 2 lauro lapai
- 3-4 stambiai pjaustytos bulvės
- Druskos
- Ryšelis petražolių
- Ryšelis kalendros
Puodo dugną iškloti svogūnai, pomidorais ir ankštiniais pipirais. Ant jų užkloti sluoksnį mėsos. Apibarstyti druska ir pipirais. Tada – dar vieną sluoksnį daržovių ir mėsos, galiausiai ant viršaus – bulvių. Viską užpilti vandeniu, kad apsemtų, įmesti lauro lapus. Užvirti. Jei reikia, nugraibyti putas. Uždengus virti 3-4 valandas virš silpnos ugnies. Kuo ugnis silpnesnė, tuo troškinys skanesnis. Prieš patiekiant į stalą, užbarstyti žalumynų.
Audriaus Rakausko Gustavo kepti vištų sparneliai
- 1 kg vištos sparnelių
- 5 šaukštai medaus
- 7 šaukštai sojos padažo
- 6 šaukštai citrinos sulčių
- 4 šaukštai aliejaus
- 6 skiltelės česnako
- 1 arbatinis šaukštelis paprikos miltelių
- Pipirų
- Druskos
Sparnelius ištrinti druska bei pipirais. Medų marinatui šiek tiek pakaitinti, kad suskystėtų, tuomet sumaišyti su sojos padažu, citrinos sultimis, aliejumi, išspaustu česnaku, paprikos milteliais. Sparnelius šiame padaže marinuoti per naktį. Laikyti šaldytuve. Kepti ant grotelių virš žarijų.