Su migrantais ir karo pabėgėliais dirbančios Tarptautinės migracijos organizacijos (angl. k. International Organization for Migration, IOM), padalinio Lietuvoje (toliau – IOM Lietuva) vadovas Eitvydas Bingelis sako, kad „galbūt ne visuomet įvertiname savo pastangas. Bendraudamas su karo pabėgėliais ukrainiečiais ir kolegomis iš kitų šalių, girdžiu labai daug teigiamų atsiliepimų apie Lietuvos gyventojų susitelkimą ir norą padėti, kiek daug reiškia pagalba jos gavėjams. Tad norisi garsiai padėkoti Lietuvos žmonėms ir įkvėpti juos nesustoti“.
Gerų darbų dabar reikia labiausiai
Advento laikotarpis yra intensyviausias stebuklų ir gerų darbų metas. Sutapo, kad Ukrainos žmonėms gerų darbų taip pat dabar ypatingai reikia. Į Lietuvą atvykusiems ukrainiečiams kasdienius rūpesčius spręsti padedanti IOM Lietuva skatina šalies gyventojus išlaikyti susitelkimą ir tęsti pagalbą ukrainiečiams šiuo itin sudėtingu metu bei šiuo tikslu pristato kampaniją „Dar vienu geru darbu arčiau taikos“.
„Šiuo metu, kai mes ruošiamės šventėms, Ukrainoje toliau sprogdinama šalies energetikos infrastruktūra. Gyvenimą dar labiau apsunkina šildymo sistemų, elektros, vandens tiekimo sutrikimai. Labai realu, kad norėdami išgyventi šią žiemą, Ukrainą paliks dar daugiau žmonių, ypač tie, kurie augina mažus vaikus. Dalis jų, tikėtina, atvyks į Lietuvą. Ir vieniems, ir kitiems reikės mūsų pagalbos“, – sako E. Bingelis.
IOM Lietuva kampanijai sukūrė vaizdo klipą, kuriuo siekia parodyti, kokia svarbi buvo ir yra Lietuvos gyventojų pagalba ukrainiečiams bei ką ji reiškia jos gavėjui – konkrečiam žmogui.
„Kiekviena mūsų auka ar pagalba daiktais naudojasi konkretūs žmonės, kurie ją vertina ir yra dėkingi savo geradariams. Juk tai, ką aukojame, dovanojame palengvina ukrainiečių buitį, gyvenimo sąlygas ar net gelbėja gyvybes. Iš ukrainiečių sulaukiame išties daug padėkų už palaikymą ir pagalbą. Todėl pirma šūkio dalis yra „Ačiū, Lietuva, kad padedi“. O kadangi pagalbos reikia ir toliau, sakome „būkime dar vienu geru darbu arčiau taikos“. Tikime, kad mūsų visų pagalba ir susitelkimas padės sulaukti taikos“, – sako Eglė Staškūnaitė, IOM Lietuva Pagalbos migrantams ir krizių valdymo skyriaus vadovė.
Kampanijos herojai – ukrainiečiai
IOM Lietuva kampanijos vaizdo klipo herojais tapo iš Ukrainos į Lietuvą balandžio mėnesį atvykę Aliona ir jos sūnus Artemas. Lietuvą jie pasirinko neatsitikinai, čia dar iki karo dirbo jos vyras. Svečioje šalyje Aliona su kartu atvykusia seserimi dirba nuotoliniu būdu vienoje Ukrainos kompanijoje, kurioje dirbo dar gyvendamos tėvynėje.
Nors į Lietuvą kartu atvyko nemažai šeimos narių, Aliona ilgisi ankstesnio gyvenimo Ukrainoje. Moteris pasakoja, kad, nepaisant patriotiškumo ir atsidavimo savo kraštui, nemaža dalis jos pažįstamų po pastarojo meto intensyvių atakų Ukrainoje taip pat svarsto artimiausiu metu išvykti svetur.
„Be elektros, be šildymo žiemą yra labai sunku, ypač tėvams, auginantiems mažus vaikus“, – sako Aliona.
Moteris palaiko ryšį su Lietuvoje esančiais tautiečiais – visus vienija bendra patirtis ir pastangos adaptuotis naujoje šalyje: „Lietuviai yra labai geranoriški žmonės, atjaučiantys. Jie labai gerai supranta, kas vyksta Ukrainoje ir stengiasi padėti, kuo gali. Už tai esu labai dėkinga“.
Kaip ir daugelis tautiečių, Aliona laukia karo pabaigos ir tikisi grįžti į tėvynę, kai bus galimybė. Apie taiką ir grįžimą namo labiausiai svajoja ir klipo herojumi tapęs Artemas.
Kvies prisijungti
Kampanijos „Dar vienu geru darbu arčiau taikos“ metu, IOM Lietuva kvies Lietuvos gyventojus prisijungti prie iniciatyvos socialiniuose tinkluose. Norintys prisidėti gyventojai turėtų pasidalinti įrašu apie paties atliktą gerą darbą, pridedant raktažodį #darbaisarčiautaikos. Tikimasi, kad vieni geri darbai įkvėps kitus.
„Pagalbos būdų yra įvairiausių. Kiekvienas žmogus gali prisidėti taip, kaip jam atrodo tinkama, galbūt – tai savanorystė, galbūt priėmimas į savo namus, gal kelių eurų auka. Lietuvos gyventojai jau labai daug padėjo, tačiau situacija, deja, išlieka įtempta, tad gerų darbų vis dar labai reikia“, – kalba E.Bingelis.
Padėti kiekvienam priimtinu būdu ir netapti abejingais skatinanti IOM Lietuva pati organizuoja įvairias veiklas Lietuvoje esantiems ukrainiečiams: įkūrė emocinės pagalbos liniją, organizuoja nemokamus anglų kalbos kursus, nuotolinius seminarus, kuriuose atsako į aktualius klausimus, susijusius su socialinėmis paslaugomis ar įsidarbinimu Lietuvoje, be to skiria vienkartines išmokas. Gavę lėšas ukrainiečių šeimos esančios Lietuvoje galės padengti būtiniausius poreikius.
Be to, organizacija padeda spręsti ir trumpalaikio apgyvendinimo klausimą – kartu su apgyvendinimo platforma „Airbnb“ siūlo trumpalaikio (nuo 7 iki 30 parų) apgyvendinimo galimybę, kol ieškoma nuolatinio būsto. Organizacija taip pat prisideda prie kolektyvinių apgyvendinimo vietų įrengimo ruošiantis priimti daugiau pabėgėlių iš Ukrainos artėjant žiemai.
Tarptautinė migracijos organizacija Jungtinių Tautų sistemos narė, yra didžiausia tarptautinė tarpvyriausybinė organizacija lyderiaujanti migracijos srityje. Lietuvoje veikia nuo 1998 m.