„Ar nebus tik truputėlį nukopijuotas mano karalius Mindaugas?“ – į Žmonės.lt po pasirodžiusio teksto laišku kreipėsi G.Balkevičius.
Pasak jo, J.Vaitkutės performansas yra analogiškas jo 2009 metais Lietuvos tūkstantmečio proga sukurtam darbui. Tuomet menininkas Kauno senamiestyje iš duonos trupinių sudėliojo karaliaus Mindaugo portretą, vėliau gatvėje jį sulesė balandžiai.
„Duoną pasirinkau ne šiaip sau. Tai labai tautiškas, tradicinis simbolis. O paukščiai... tas lesimas – tai darbo jėgos pavogimas, kuri nuteka į kitas šalis. Savo duonos piešiniu norėjau pabrėžti emigracijos problemą“, – mintimis dalijosi G.Balkevičius.
G.Balkevičiaus performansas 2009 metais:
J.Vaitkutės performansas:
Žmonės.lt pakalbinus J.Vaitkutę, ši sakė nemačiusi G.Balkevičiaus performanso su karaliumi Mindaugu ir anaiptol nieko nekopijavusi.
„Esu labai laiminga, kad Lietuvoje daugėja menininkų ir kad menas pats savaime tampa svarbesnis, ką puikiai iliustruoja situacija į kurią patekau. Apie G.Balkevičių iki šiol neteko girdėti, bet po gauto komentaro suradau ir peržiūrėjau jo darbą „Youtube“, kuris turi tiek pat panašumų į mano kūrinį, kiek Kandinskis yra panašus į Van Gogą – tai yra, kad abu kūrėjai tapė paveikslus.
Tačiau aš meno niekada nevertinu per techninę prizmę. Man meno rolė pirmiausiai yra skirta perteikti žiūrovui tam tikrą menininko idėją ar sumanymą, o kokia forma tai padaryta – iš esmės ne taip jau svarbu. Mūsų idėja gimė kolaboracijoje su „Restoranų dienos iniciatore“ Erika Purauskyte, ir kartu tai mano asmeninė pozicija. Mūsų kūrinys – tai tylus meninis protestas, įmanomas tik tokioje laisvoje šalyje kaip Lietuva, kur menininkas gali turėti labai daug erdvės savo pozicijoms.
Džiaugiuosi, kad mano darbas rezonavo su G.Balkevičiaus kūrybiniu pasauliu. Tikiu, kad šis mažas įvykis mus tiks suartins ir įkvėps vienas kitą savo ateities darbams. Iš duonos tai mano jau koks penktas darbas. Bet kas bet ką daro iš duonos“, – situaciją Žmonės.lt komentavo J.Vaitkutė.
Toks atsakymas nustebino G.Balkevičių. „Visuomet prieš ką nors darydamas pasidomiu, ar iki manęs buvo kitų menininkų, kurie tai darė. O kiti kažkodėl nepasidomi“, – sakė jis.
Menininkas save laiko savamoksliu, nors savu laiku baigė ir Kauno Antano Martinaičio dailės mokyklą, Kaune įgijo menų bakalauro ir magistro diplomą, jo darbai buvo eksponuojami Londono meno mugėje.
„Suprantu, kad jaunai merginai norisi įdomių idėjų. Bet man tiesiog liūdna, kad Jolita kvėpuoja man į nugarą, kad mane kopijuoja ir užsirašo savo pavardę“, – sakė jis.
Šis G.Balkevičiaus duonos performansas anaiptol ne vienintelis. Prieš kelerius metus jo pavardė garsiai nuskambėjo, kai jis Velykų dieną Kauno Rotušės aikštėje vietoje kiaušinių rideno molines politikų galvas.
Paskutinis menininko projektas – šiemet Vėlinių proga pristatyta originali, jau Anapilin išėjusių žinomų žmonių portretų paroda, kurie nupiešti sena, nelabai išpopuliarinta enkaustikos technika – ant medžio liejant spalvotą vašką.
O jūsų nuomone, Jolitos kūrinys – išties Gytauto idėjos plagiatas?
TAIP PAT SKAITYKITE: Jolita Vaitkutė iš duonos trupinių „nupiešė“ Vladimiro Putino portretą ir sulesino jį vištoms