Kaip įveikti radikulitą?

Vieni į sodus traukia pailsėti, pakvėpuoti grynu oru, kiti — dirbti. Ir „aria“ akių nepakeldami: tampo sunkius kibirus, lentas, akmenis... Kurį laiką būna lyg ir viskas gerai, sveikata nebloga, bet vėliau tereikia neatsargiai pasisukti ar staigiai pasilenkti, ir nugarą perveria skausmas...
Stuburas
Stuburas

Iš akių pasipila ašaros, o skauda taip, kad nors balsu rėk. Negali nei susilenkti, nei išsitiesti. Neveltui radikulitą dažnai vadina sodininkų liga. Kalbama, kad radikulito priepuoliai sugriebia kas antrą planetos gyventoją. Be to, gydytojai sako, kad radikulitas, kaip ir dauguma kitų ligų, pastaruoju metu sugriebia vis jaunesnius žmones. Ypač nuo jo kenčia buvę sportininkai, protinį darbą dirbantys žmonės, kurie didžiąją dienos dalį praleidžia sėdomis prie kompiuterio.

 
Kas yra radikulitas?
 
Tai periferinės nervų sistemos liga; susirgus radikulitu pažeidžiamos nugaros smegenų nervų šaknelės.
 
Priežasčių, dėl kurių ištinka radikulito priepuolis, — daug. Dažnai tai nutinka dėl stuburo traumos, medžiagų apykaitos sutrikimų, stuburo išvaržos, osteochondrozės (jos metu stuburo tarpslanksteliniai diskai praranda savo elastingumą, plokštėja, tarpai tarp slankstelių mažėja).
 
Dažniausiai pasitaiko juosmens-kryžmens srities radikulitas. Jo požymis — stiprus juosmens skausmas, persiduodantis į klubą, kelį, pėdą, kulną. Skausmas sustiprėja judant. Juosmens-kryžmens srities radikulitas, kai pažeidžiamas sėdmens nervas, vadinamas išiju.
 
Jei radikulitas pažeidžia kaklinę stuburo dalį, tai skausmas jaučiamas pakaušyje, sprande, mentėje ir petyje. Tereikia nusičiaudėti ar palenkti galvą, ir skausmas tampa nepakeliamas. Gali skaudėti ir svaigti galva, pablogėti klausa ir regėjimas.
 
Rečiau pasitaiko krūtinės radikulitas, kuris pasireiškia tarpšonkauliniu skausmu. Visos radikulito rūšys labai skausmingos, kartais pereina į lėtines formas, tai aprimsta, tai vėl paūmėja.
Yra daug liaudiškų priemonių radikulitui gydyti, bet prieš naudojantis tais receptais pirmiausia reikia patikslinti diagnozę, nes skausmą gali kelti ne radikulitas, o kitos ligos, kurioms gydyti vieni ar kiti vaistai gali būti draudžiami.
 
Paprastos, bet veiksmingos priemonės
 
Radikulitui gydyti labai tinka trynimai. Jei tai iš tiesų radikulitas, tai skaudamą vietą reikia trinti rankomis iš apačios į viršų 10-20 minučių, o esant stipriam skausmui — 5 minutes. Rankos turi būti šiltos, delnus reikėtų ištepti trynimams skirtais tepalais. Skaudamos vietos nereikėtų liesti sausa ranka, po trynimų skaudamą vietą reikia šiltai susukti ar apkloti. Tam tinka šilti šalikai. Jokiu būdu negalima sušalti.
 
Dabar vaistinėse galima rasti įvairiausių tepalų, deja, visi jie gelbsti tik trumpą laiką. Garstyčių lapelis, uždėtas ant skaudamos vietos, taip pat malšina skausmą. Viena iš pačių prieinamiausių ir efektyviausių priemonių — paprasčiausios varnalėšos lapas. Lapą reikia nuplauti ir šlapią ryškiau sidabriška puse dėti ant skaudamos vietos, tuomet susukti į šiltą šaliką. Ypač geras šuns vilnos šalikas. Jo nebūtina užsisakinėti parduotuvėje už nesuvokiamai didelę kainą, galima nusimegzti pačiam. Tai visiškai nesunku padaryti. Jei nesugebate, bet kuri kaimo senolė išmokys.
 
Gydyti radikulitą labai padeda kompresai iš šviežių alyvos lapų. Ant skaudamos vietos dedamas ir kopūsto lapas, o iš viršaus šiltai užklojama vilnoniu audiniu.
 
Kompresus galima daryti ir iš melisų, mėtų. Šių augalų nesunku rasti daugelyje sodų. Vaistinėje galima nusipirkti sausų šalavijo lapų, juos išmirkyti šaltame vandenyje ir taip pat naudoti kompresams.
 
Kad stuburas nepavargtų
 
Patiems atkakliausiems sodininkams reikėtų priminti, kad nederėtų ilgesnį laiką būti vienoje pozoje. Kasti ir ravėti reikėtų prisėdus ant žemo suoliuko. Kuo dažniau darykite pertraukėles arba keiskite veiklos rūšį. Pavyzdžiui, purenkite ir ravėkite pramaišiui su buities darbais. Tiesiog leiskite stuburui pailsėti. Galima pareiti namo, pakloti ant grindų kilimėlį ar antklodę ir ramiai, niekuo neužsiimant ir nejudant pagulėti ant kieto pagrindo apie 20 minučių. Tuo metu stuburas maksimaliai atsipalaiduoja.
 
Griežčiausiai draudžiama rankomis tempti maišus ir kitus sunkius daiktus. Dabar galima nusipirkti vežimėlių ar krepšių su ratukais. Nevenkite ir paprašyti, kad kas nors jums padėtų. Jei sode darbuojatės vienas, pagalbos galite paprašyti kaimynų. Kitą kartą pagelbėsite jūs.
 
Ligoniams, kenčiantiems nuo radikulito, gydytojai pataria dėvėti specialius įtvarus. Taip pat draudžia staigiai sukiotis, trūkčioti, lankstytis. Siūlo viską daryti pamažu, lyg vaidintumėte sulėtintame kine. Sunkumus specialistai rekomenduoja nešioti ne ištiestomis rankomis, o spausti jas prie pilvo. Reikia vengti skersvėjo, nevilkėti drėgnų drabužių. Peršalimas pagreitina radikulito paūmėjimą.
 
Geriausia radikulito profilaktika — kabojimas ant skersinio. Pasidarykite sode skersinį ir nuolat pakabokite ant jo. Gydytojai rekomenduoja ištempti pilvą ir išlaikyti jį tokioje pozoje 4-5 sekundes.
Iš pratimų labai naudingas „dviratis“ ir „žirklės“. Specialistai pataria susisukti į kamuoliuką kaip katei, pritraukiant kelius prie stuburo. Ir dar labai padeda... rikiuotės žingsnis. Sode būtinai turi būti įrengti patogūs suolai poilsiui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis