„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kaip suprasti savo sapnus?

Nors knygynai užversti pačiais įvairiausiais sapnininkais, sapnas, kaip ir miegas, vis dar lieka mokslui (ir, aišku, mums) nepažinta teritorija. Ar sapnai numato ateitį? Ar jie pildosi? Ką jie reiškia? Kokią informaciją mums neša? Ir ar neša?..
Sapnas
Senoi gentyje teigiama, kad sapną visada reikia susapnuoti iki teigiamos pabaigos ar tikslo. Neigiamo turinio sapną – jei įmanoma, paversti teigiamu, nes įveikus blogio jėgas atbunda džiaugsmas ir pasitikėjimas savimi. / 123rf.com nuotr.

Psichologijoje yra begalė teorijų apie sapnus ir dauguma jų nepanašios. Vieni specialistai teigia, kad sapnai tėra fiziologinė funkcija: chaotiški vaizdiniai mūsų galvose kyla todėl, kad miegant smegenys tvarko per dieną sukauptą informaciją. Kiti sako, kad jie yra mūsų asmenybės, gyvenimo būdo, neišsipildžiusių troškimų, vidinių konfliktų išraiška. Kuriais tikėti?.. Matyt, pastaraisiais. Juk ne veltui sapnų analizė daugiau kaip šimtmetį yra psichoterapijos proceso dalis. Kiekviena iš mūsų, išmokusi skaityti sapno nešamą žinią, geriau pažins save ir šiek tiek kitaip vertins kasdienybę.

Ką mes sapnuojame

Moterų sapnai jausmingesni ir intymesni nei vyrų. Vyrai daugiausia regi kitus vyrus, agresiją, nelaimes ar garbės troškimą. Mūsų sapnai dažnai (44 proc.) siejasi su šeima: paprastai sapnuojame dabartinę, rečiau – tėvų. 29 proc. sapnų – apie suluošintus artimuosius: regime arba sužeistus, arba kad jiems kas nors gresia, arba kad jie negyvi. 8 proc. susiję su persekiojimu ar užpuolimu, 6 proc. – su profesija, 5 proc. – su griuvimu, kritimu, 1 proc. – su valgiu, iki 6 proc. – su seksu.

33 proc. sapnų veiksmo vieta – namai (dažniausiai svetainė), 15 proc. – transporto priemonės, 10 proc. – gatvės ar aikštės, kitų 10 proc. – paplūdimiai, pramogų vietos. Sapnuose žmonės vaikšto ir kalba. Nelaimė (46 proc.) čia kur kas dažnesnė nei sėkmė (17 proc.). Paprastai baimę sapne jaučia 14 proc. asmenų, įniršį ir nuostabą – po 10 proc., džiaugsmą – 7 proc., liūdesį – 5 proc., gėdą – 1 proc.

Sapnų temos, veikėjai, veiksmo vieta ir įvykiai dažnai kyla iš kasdienybės. Žinoma, jų realybė kiek kitokia, nes čia nepaisoma nei laiko, nei erdvės taisyklių. Pasąmonėje regimi vaizdiniai mums byloja sava simbolių kalba. Jei sapnuojame ugnį, tai nėra ugnis tiesiogine prasme: gal ji – grėsmė, gal – nuotykis, aistra, namų židinys... Galimos įvairios reikšmės – priklauso nuo požiūrio ir jausmų, susijusių su ugnimi, konteksto ir situacijos, kada ji regėta. Todėl sapnų aiškinimas – daug sudėtingesnis procesas, nei tiesiog atsiversti sapnininką ir perskaityti, ką reiškia sapnuoti artoją. Jų simbolių kalba – vienintelė užsienio kalba, kurią turėtume mokėti visi. Juk sapnai yra ne apie ką kita, o apie mus. Ignoruodami juos, ignoruosime dalį savo psichinio gyvenimo.

Kaip suprasti sapnus

Pirmiausia atkreipkite dėmesį į sapno vietą ir laiką. Pavyzdžiui, jei sapnuojama vaikystė, tai gali būti noras grįžti į ją. Jei reginys susijęs su darboviete, namais – jo prasmės reikia ieškoti būtent šiame kontekste. Namas, kuriame gyvenate sapne, dažniausiai įkūnija jūsų pačios asmenybę. Jei atrasite jame naują kambarį, slaptą palėpę, tai reikštų iki šiol nepažintų savo galių ar asmenybės aspektų atvėrimą.

Sapnai – mūsų pasąmonės žinia, kuri šiek tiek užsimaskavusi prasiskverbia į sąmonę. Kišimasis į savo sapnų eigą labai svarbus, nes, keičiantis elgesiui sapne, ima keistis elgesys ir tikrovėje. 

Taip pat svarbu, ką ir kaip veikiate. Kokių jausmų kyla sapne – teigiamų ar neigiamų? Gal stovite aukščiau už kitus, gal jaučiatės menkesnė už esančius šalia? Koks jūsų amžius, lytis? Ar jūs sveika? Gal ką nors skriaudžiate, o gal pati esate skriaudžiama? Kaip jaučiatės sapne ir atsibudusi? Pavyzdžiui, jei regimame vaizdinyje būnate mažesnė už aplinkinius, stovite žemiau ar pan., tai gali reikšti, kad iš tiesų taip ir yra (išryškinama savijauta); kad elgiatės taip, tarsi būtumėte aukščiau už kitus (tai atskleidžiama priešingu simboliu). Tikroji reikšmė išryškės, kai išanalizuosite sapną ir įvertinsite savo gyvenimo realybę.

Atkreipkite dėmesį į sapnuojamus kitus žmones – jie dažniausiai reiškia menkai pažįstamą asmenybės dalį, kuri nepatinka ar kurios tiesiog nerealizuojate. Jei esate santūri, rimta ir regite bare ant stalo šokančią žavią čigonę, tai reikštų, kad aistringoji jūsų asmenybės dalis negali pasirodyti. Gal kartais verta leisti sau šiek tiek daugiau?..

Be abejo, svarbus ir sapno turinys. Jei regite, kad netekote kokios kūno dalies, svarbaus ir brangaus daikto, – būkite atidi: pasąmonė įspėja apie grėsmę, pavyzdžiui, kokį nors praradimą, netektį (tai gali būti ir daiktai, ir santykiai, ir fizinė, ir dvasinė sveikata). Sapnai patvirtina arba paneigia reikšmingus sprendimus ar gyvenimo pokyčius, taip parodydami, ar jie į gera. Jei pamiegojusi jaučiatės blogai, išsigandusi, sutrikusi, – verta iš naujo apsvarstyti savo pasirinkimą. Ir, priešingai, gera, pakili nuotaika, džiaugsmas tik patvirtina, kad einate teisingu keliu.

Tipiški sapnai ir jų reikšmės

Kelionių sapnai. Tokius bent kartą esame sapnavusios visos – kelionės gali būti ir realios, ir fantastinės. Jose dažnai kyla kliūčių, išbandymų – kartais juos įveikiame, o kartais neišvengiamai įstringame. Kelionės išgyvenimą gali lydėti stipresnis nei įprasta tikėjimas likimu, nuostabos, baimės ar nerimo epizodai. Jos simbolika siejasi su savo galių ieškojimu, naujo pasaulio atradimu, brendimu, savarankiškumu. Regėjimas, kad kur nors vykstame, gali reikšti per didelę priklausomybę nuo ko nors (tėvų, darbo, kuris ima varginti ir slėgti, ar sprendimo, iš kurio „išaugame“) ir pasąmonės troškimą išsilaisvinti. Beje, laiminga pabaiga ne visada simbolizuoja, kad realus išsilaisvinimo procesas vyks sklandžiai. Sapnas tik parodo, kaip gali būti, tačiau tai nebūtinai įvyks.

Skridimo sapnai. Skridimas – tai nežemiškų galių įgijimas. Regėdamos, kad skrendame, dažnai patiriame labai malonių pojūčių. Judėti ore kur kas lengviau nei žemėje: atsiveria perspektyvinis pasaulio vaizdas, į problemas žvelgiame „iš aukščiau“ – ir viskas rodosi ne taip sudėtinga. Skrydis siejamas su erdve ir šviesa, psichologiškai tai – minties ir vaizduotės simbolis. Tačiau skridimo sapnai gali perspėti, kad būtume atsargios aukštai – tiek realia prasme, tiek simboline (pavyzdžiui, aukštame poste). Šios rūšies vaizdiniai gali informuoti apie per didelį energijos koncentravimą į skraidymą padebesiais – reikėtų daugiau dėmesio skirti kasdienybei. Su skridimu neišvengiamai siejasi ir kritimo grėsmė.

Kritimo sapnai. Kritimas miegant dažnai išgyvenamas su siaubu, mirtinos grėsmės nuojauta. Atsibudus po tokio sapno vis dar daužosi širdis ar pila šaltas prakaitas. Kritimas gali reikšti ne tik fizinį veiksmą, bet ir psichinį nuopuolį. Šie sapnai aiškinami labai įvairiai: impulsas vengti pastangų ir atsakomybės; baimė prarasti prestižą, nukristi iš aukštybių; būtinybė vėl atsidurti ant žemės. Juos gali sapnuoti tie, kurie linkę kontroliuoti įvykius, žmones, santykius. Kritimas – tam tikra perdėtos kontrolės realiame gyvenime kompensacija: paleidi viską iš rankų, prarandi bet kokį pagrindą ir... vis tiek išlieki. Jei tinkamai perskaitysite sapną, jis gali padėti kitaip vertinti šeimą, darbą, draugus. Pirmykščiai žmonės kritimo sapnus suvokdavo kaip kvietimą keistis. Aiškinant juos siūloma pasitelkti vaizduotę, kad „pamatytumėte“, kur nukritote. „Kur tu kritai ir ką radai?..“ – paklaustų senoi genties išminčiai. Ir patartų nebijoti, nes „kritimas – greičiausias kelias pasiekti dvasių pasaulio galias“.

Mirties sapnai. Gana dažnai sapnuojama sava ir artimųjų mirtys, žmonės, kurie jau seniai pasitraukė iš gyvenimo. Paprastai šiuos regėtus vaizdinius prisimename labai ryškiai ir kalbame apie juos pagarbiai, su baime ir nerimu. Daugelyje kultūrų mirtis yra prisikėlimo sąlyga, galimybė vieną būtį pakeisti kita. Gamtoje ji kuria gyvenimą, padėdama užsiverti amžinai besisukančiam gyvybės ratui (jei neateitų žiema, nebūtų ir pavasario, jei nudžiūtų žolė, negyventų ir stirna). S. Freudas manė, kad mirtis sapne yra pasąmonės mirties troškimo ir agresijos išraiška. Kartais artimo žmogaus netektis susapnuojama pranašiškai – šitai gali būti susiję su jo liga, mirties nuojauta. Ypač dažnai tai nutinka pagyvenusiems žmonėms. Mirties sapnai – svarbi gedėjimo dalis. Regimos laidotuvės, dar gyvas mirusysis, jo prisikėlimas. Mūsų psichika stengiasi susitaikyti su netektimi. Visa tai – objektyvusis mirties sapnų lygmuo. Psichologiškai juos galima aiškinti kaip atsiskyrimą, ryšio nutraukimą. Kartais sapnuojama artimųjų mirtis reiškia išsilaisvinimą iš slegiančių saitų ir kompleksų. Tai svarbi brandos sąlyga. Sapnuojama sava mirtis reikštų asmenybės pokyčius, atsinaujinimą, kitokį savęs matymą ir supratimą. Apskritai aiškinti mirties sapnus sunku – reikia atidžiai tirti reginio kontekstą ir savo sielos gelmes.

Nerimo sapnai. Jų yra labai įvairių: skubame ir nespėjame, laikome egzaminus nepasirengusios, mus persekioja... Nerimas – reakcija ir į vidinius (pavyzdžiui, grėsmė asmenybei), ir į išorinius (baimė, kad kažkas gali atsitikti) pokyčius. C. G. Jungo šalininkai mano, kad persekiojimo sapnai reiškia arba objektyvią baimę, arba tai, kad kažkas iš pasąmonės aktyviai siekia prasimušti į sąmonę. Nerimo sapnai gali atspindėti ne tik objektyvią realybę, bet ir nevisišką vidinio pasaulio darną, kvietimą ką nors keisti.

Aš moku kurti gražius sapnus!..“

Kol kas tikrai reta kuri iš mūsų gali tuo pasigirti. Tačiau tiek senųjų genčių patirtis, tiek šiuolaikiniai psichologų eksperimentai įrodo, kad tai ne tik įmanoma, bet ir naudinga.

Sapnai – mūsų pasąmonės žinia, kuri šiek tiek užsimaskavusi prasiskverbia į sąmonę. Kišimasis į savo sapnų eigą labai svarbus, nes, keičiantis elgesiui sapne, ima keistis elgesys ir tikrovėje. Senoi genties narių darbas su sapnais prilygsta branduolinės fizikos laimėjimams: mums dar toli iki jų išminties, todėl belieka remtis jų patirtimi.

Sapnai senoi genčiai – ne mistika, o tvirtas ir patikimas tiltas į realybę. Jie neatsiejami nuo vaikų auklėjimo ir bendruomenės gyvenimo. Genties nariai visus reginių veikėjus vertina kaip sapnuojančio žmogaus asmenybės dalį – toks požiūris visiškai sutampa su šiuolaikine psichologija. Gentyje mokoma, kad žmogus turi būti aktyvus savo sapno dalyvis net kilus pavojui (patariama atakuoti ar šauktis į pagalbą draugus). Sapno personažas tol yra priešiškas ir blogas, kol jo bijome, vengiame su juo susitikti ir susiremti, jeigu reikia. Sapnuotojui nugalėjus šį priešą, jis taps tarnu ir pagalbininku. Jeigu nuo pavojaus pabėgsime, jį neišvengiamai vėl susitiksime, tik vis kitokį.

Senoi gentyje teigiama, kad sapną visada reikia susapnuoti iki teigiamos pabaigos ar tikslo. Neigiamo turinio sapną – jei įmanoma, paversti teigiamu, nes įveikus blogio jėgas atbunda džiaugsmas ir pasitikėjimas savimi. Iš kiekvieno žmogaus sapne reikalaujama sukurti ką nors naujo. Dieną daug dirbama su genties narių sapnais, jie tarsi regimi iš naujo, keičiant jų turinį į pozityvų, kūrybišką, naują.

Mes vaizduotėje irgi galime „sapnuoti“ tą patį reginį tol, kol jis taps gera žinia. Netrukus tokie sapnai ims lankyti ir naktį.

Parengta pagal G. Gudaitės „Asmenybės transformaciją sapnuose, pasakose, mituose“, G. Harnischo „Didįjį sapnų žodyną“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs