Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Karo prievolės tarnyba apie translytę šauktinę: nėra savaiminio atleidimo ar atidėjimo

Ar gali translytis žmogus būti kviečiamas į tarnybą taip, kaip nutiko su Londone gyvenančiu translyčiu modeliu Zofija Palenta? Pasirodo, kad gali, jei pase asmuo vis dar yra vyras.
Zofija Palenta
Zofija Palenta / Asmeninio albumo ir MIKITA nuotr.

Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos (KPKT) Viešųjų ryšių ir verbavimo skyriaus vedėja Giedrė Kazlauskienė aiškina, kad atlikti karo prievolę yra Lietuvos Respublikos Konstitucijoje numatyta pareiga visiems vyrams, šiuo metu šaukiamiems nuo 18 iki 23 metų.

„Jeigu Lietuvos Respublikos pilietis turi asmens dokumentą, kuriame įvardinta, kad jis yra vyras, todėl ir visos teisinės nuostatos galioja kaip vyrui. Tad ne išimtis yra ir karo prievolės klausimai. Asmenys, išoriškai atrodydami kaip moterys, negali savaime nuspręsti, kad jiems nereikia atlikti karinės įskaitos procedūrų. Tai nėra savaiminio atleidimo ar atidėjimo faktas ir tokios tarnybos atidėjimo priežasties nėra numatyta Lietuvos Respublikos Karo prievolės įstatyme“, – 15min laišku atsakė atstovė.

Tarnyba atidedama individualia tvarka: ne vyresniems kaip 21 metų bendrojo lavinimo ir profesinio mokymo mokyklų mokiniams; aukštųjų mokyklų studentams – vieną kartą vienam studijų laikotarpiui pagal pirmosios pakopos (profesinio bakalauro ir bakalauro) studijų programą arba vientisųjų studijų programą, pagal antrosios pakopos studijų programą arba vientisųjų studijų programą, pagal laipsnio nesuteikiančią studijų programą, pagal studijas doktorantūroje; Seimo, Vyriausybės, Europos Parlamento ir savivaldybių tarybų nariams; teisėjams; prokurorams; vidaus tarnybos sistemos pareigūnams, išskyrus finansų ministro valdymo srities statutinių įstaigų pareigūnams;

Valstybės saugumo departamento sistemos pareigūnams; Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams; įtariamiems ir kaltinamiems baudžiamajame procese arba atliekantiems bausmę, dėl kurios jie negali atlikti privalomosios pradinės karo tarnybos, taip pat atlikusiems laisvės atėmimo bausmę, vieniems auginantiems nepilnametį vaiką arba jeigu jiems suteiktos atostogos vaikui prižiūrėti, kol vaikui sueis treji metai;

nėščiosioms, pateikusioms medicinos pažymą apie nėštumą; teisės aktų nustatyta tvarka paskirtiems vieninteliu neįgalaus asmens globėju ar ribotai veiksnaus asmens rūpintoju; juridinio asmens teises turinčių Lietuvos religinių bendruomenių ar bendrijų nariams, kurie šių religinių bendruomenių ar bendrijų kanonų, statutų ar kitų normų nustatyta tvarka yra išrinkti ar paskirti atlikti pastoracinį darbą tose religinėse bendruomenėse ar bendrijose; krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka – atliekantiems privalomąją pradinę karo tarnybą būtų padaryta neproporcingai didelė žala jo asmeniniams ar visuomeniniams interesams, kurios būtų galima išvengti, jeigu karo prievolininkas privalomąją pradinę karo tarnybą atliktų kitu metu.

Trečiadienis daugeliui Lietuvos jaunuolių atnešė naujienų – dalis 18–23 metų vaikinų gavo šaukimus į privalomąją karo tarnybą. Tiesa, kvietimo sulaukė ir žinoma Lietuvos translytė Zofija Palenta, kuriai ši žinia nebuvo viena maloniausių.

Z.Palenta atskleidė, kad žinią jai pranešė brolis. Tuo metu dirbusiai translytei ši naujiena pasirodė juokinga ir ji savęs puolė klausti, kodėl gyvenimas jai siunčia tokias išdaigas. Šauktinių sąraše ji yra 3240 numeriu.

„Atsakymas sau pačiai buvo paprastas – gyvenimas žino, kad Zofijai „viskas gerai“, jog susitvarkysiu. Tada man parašė artimieji, kad dėl manęs jaudinasi. Vaikinas klausė, kas bus. Trumpam pravirkau, prisidegiau cigaretę, suėmiau save į rankas ir pasakiau, kad kaip nors susitvarkysiu, kaip susitvarkydavau visada“, – tvirtai sau pasakė Zofija.

MIKITA nuotr. /Zofija Palenta tapo kolekcijos modeliu
MIKITA nuotr. /Zofija Palenta tapo kolekcijos modeliu

Lietuvė nutarė ieškoti būdų kvietimą atšaukti, nes yra translytė moteris, o ne vyras. Ji ketina imtis ir priemonių – grįžti į Lietuvą, kalbėtis su psichologais bei advokatais.

„Aš nieko nekaltinu dėl to, kad Lietuvos dokumentuose esu pavadinta vyru, bet man apmaudu, jog su tuo tenka susidurti tokiems pat žmonėms, kaip man, kurie yra daug jautresni. Aš kryptingai noriu eiti dokumentų keitimo link. Vis dėlto tam reikia laimėti teismą prieš Lietuvą ir jos Konstituciją“, – tikina Z.Palenta.

Asmeninio albumo nuotr./Zofija Palenta
Asmeninio albumo nuotr./Zofija Palenta

Negana to, jai netrukus sueis 23-eji metai ir vasarį bus praėję vieneri metai po to, kai pradėjo hormonų keitimo terapiją. Zofijai naujiena apkartino dieną dar ir dėl to, kad turi darbą kavinėje, santykius su vaikinu bei svajonių dėl savo ateities.

„Laisvalaikiu dar kuriu savo tinklaraštį „Zofija Witch“ ir vystau projektus, kurie kovoja už translyčių žmonių teises ir toleranciją. Tolimoje ateityje svajoju grįžti į Lietuvą, turėti savo sodybą prie miško. Tačiau pastaruoju metu mano svajonės tolsta, nes Londone gyvenu pilnavertį gyvenimą, kuriame galiu būti savimi, mylima ir apkabinta, kai man sunku ir skauda“, – atvirauja Zofija.

15min susisiekus su Krašto apsaugos ministerijos vedėja Asta Galdikaite ši teigė, kad į kariuomenę šiais metais „buvo kviečiami visi, nepaisant jų įsitikinimų“.

Zofijos Palentos gyvenimo akimirkos – galerijoje:

Į sąrašus pateko studentai

Naujovė – šiais metais į sąrašus taip pat įtraukti ir aukštųjų mokyklų studentai.

Patekę tarp šauktinių, studentai turės apsisprendimo laisvę:

  • sustabdyti studijas ir atlikti 9 mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą,
  • arba nenutraukus studijų pasirinkti – jaunesniųjų karininkų vadų mokymus (3 metus) ir tokiu būdu atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą,
  • arba studijuoti ir tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose (3 metus) ir tokiu būdu atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą
  • Nepasirinkus nei vieno iš minėtų tarnybos būdų, karo prievolininkams, kuriems dėl studijų aukštojoje mokykloje bus atidėta tarnyba, šaukimas bus pratęsiamas iki jiems sukaks 26 metai (bet ne ilgiau nei vienerius metus po studijų baigimo). Pabaigę studijas – jaunuoliai vieną kartą turės galimybę patekti į šaukiamųjų sąrašus.

Kaip ir pernai, gerai atlikę tarnybą šauktiniai, pasirinkę ją atlikti savo noru, iš viso galės gauti didesnę nei 3100 eurų išmoką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai