Kalbėdamas su 15min Kauno IX forto muziejaus Ekskursijų vadovas Deimantas Ramanauskas sakė, kad tai, jog čia apsilankys pasaulinio garso atlikėjas, muziejaus darbuotojai net nenumanę – Stingo vizitas jiems buvo netikėta staigmena.
„Stingas su kolegomis į muziejų atvyko kaip ir kiti paprasti lankytojai. Kauno IX forto muziejus ir memorialinis kompleksas yra žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Tai viena iš rekomenduotinų aplankyti vietų Kaune, tad galbūt tai ir lėmė jo sprendimą apsilankyti šiame muziejuje“, – spėjo D.Ramanauskas.
Kaip pasakojo Deimantas, ekskursija truko apie dvi valandas. Stingą labiausiai domino Holokausto Lietuvoje istorija.
„Jis lankėsi ekspozicijose apie Kauno getą, žydų gelbėtojus, IX forte nužudytus Prancūzijos žydus. Išėjus iš muziejaus ekskursija tęsėsi prie monumento Holokausto aukoms atminti ir masinių žudynių lauko, kur naciai ir jų bendrininkai 1941-1944 m. nužudė apie 50 tūkst. žmonių – čia svečiai pageidavo pusvalandį praleisti ramiai be jokio pasakojimo“, – sakė muziejaus ekskursijų vadovas.
Anot D.Ramanausko, atlikėjas, apžiūrinėdamas Kauno IX forto muziejų, visą laiką išlaikė susidomėjimą ir susikaupimą – iki pat ekskursijos pabaigos jos metu vyravo ramybė ir santūrumas.
„Pasirinktos ekskursijos tikslas buvo supažindinti Stingą su Holokausto istorija Lietuvoje, Kaune ir IX forte“, – pasakojo Deimantas.
Ekskursijų vadovas prisipažino, kad ir pats mielai klausosi Stingo muzikos, todėl džiaugiasi, jog turėjo galimybę bent minimaliai su juo pabendrauti. Ir iš arčiau pamatęs atlikėją, jis toli gražu neliko nusivylęs.
„Esu Stingo muzikos gerbėjas, todėl susipažinti su pasaulinio garso atlikėju savo darbo vietoje man buvo tikrai labai didelė garbė. Atlikėjas paliko labai gerą įspūdį, pasirodė esąs malonus ir santūrus žmogus“, – Stingo vizitą muziejuje prisiminę ekskursiją jam vedęs D.Ramanauskas.
Garsūs žmonės nenori būti atpažinti
Kauno IX forto muziejaus Edukacijos ir lankytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Rita Dabulskytė 15min sakė, kad muziejuje kiekvienais metais apsilanko daugiau nei 50 tūkst. lankytojų. Tačiau kiek dar žinomų asmenybių be Stingo čia yra lankęsi, ji tiksliai negalėjo įvardyti dėl esminės priežasties – jos nenori būti išskiriamos.
„Specialių išankstinių užsakymų dėl žinomų žmonių, išskyrus valdžios atstovus ir ambasadorius, vizitų negauname – dažniausiai garsūs žmonės lankosi kaip paprasti lankytojai ir nesiekia būti atpažinti. Pavyzdžiui, Kauno IX forto muziejuje yra lankęsi žinomų sportininkų, tačiau juos atpažino tik sportu besidomintys muziejaus darbuotojai“, – pastebėjimais dalijosi R.Dabulskytė.
Pasak Ritos, muziejuje vedant ekskursijas lankytojai neskirstomi pagal žinomumą. Kita vertus, ji pripažino, kad pasaulinių žvaigždžių apsilankymas gali padėti pritraukti daugiau turistų, norinčių susipažinti su Holokausto istorija.
„Siekiame užtikrinti kokybišką aptarnavimą ir paslaugas visiems muziejaus lankytojams. Garsių žmonių apsilankymas muziejuje leidžia suvokti šios istorinės vietos svarbą ne tik Lietuvoje, bet ir žinomumą užsienyje“ – kalbėjo ji.
O muziejuje turstų iš užsienio apsilanko išties nemažai – jie sudaro apie 22 proc. visų lankytojų. „Turistai dažniausiai atvyksta iš Jungtinės Karalystės, JAV, Rusijos, Vokietijos, Latvijos, Izraelio, Ukrainos, Prancūzijos ir kitų šalių“, – teigė R.Dabulskytė.
Muziejaus Edukacijos ir lankytojų aptarnavimo skyriaus vedėja pasakojo, kad čia apsilanko įvairaus amžiaus žmonių, taip pat ir moksleivių iš visos Lietuvos, kurie sudaro 30 proc. visų lankytojų. Pavasarį ir rudenį pastarieji dalyvauja muziejaus edukaciniuose užsiėmimuose. „Taip pat pastebime, kad į muziejų vis dažniau atvyksta ir moksleivių grupės iš Latvijos“, – pasidžiaugė ji.
R.Dabulskytės teigimu, Kauno IX forto muziejus savo tematika aktualus ir kariams: „Grupėmis lankosi nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai, savanoriai, karo akademijos studentai, Lietuvos šaulių sąjungos nariai.“
Vis dėlto, remiantis neseniai atliktos lankytojų apklausos duomenimis, muziejuje daugiausiai sulaukiama 20-49 m. asmenų kartu su šeimos nariais arba draugais.
R.Dabulskytė neslepia, kad Kauno IX forto muziejaus ir memorialinio parko lankomumui įtakos neabejotinai turi ir turizmo sezonas – karštuoju metų laiku lankytojų padaugėja.
„Vasarą muziejuje taip pat organizuojamas nemokamų edukacinių renginių ciklas „Vasarok–Vakarok su muziejumi" – 2019 m. birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesiais net šešis ketvirtadienio vakarus renginių dalyviams siūlomos išskirtinės teminės ekskursijos, dokumentinių ir vaidybinių filmų peržiūros, diskusijos su kino kritikais, istorikais, sociologais, menotyrininkais“, – užsukti į muziejų kvietė Rita.
Muziejuje atgyja žydų genocido istorija
Kaip 15min sakė R.Dabulskytė, Kauno IX forto muziejų su daro dvi dalys. Pirmojoje – Okupacijų ekspozicijoje – lankytojams pristatomas sovietinės ir nacistinės okupacijų Lietuvoje susidorojimas su šalies gyventojais, jie gali susipažinti su lietuvių gyvenimo tremtyje ypatumais ir tautos kelio į nepriklausomybę istorija. Antroji muziejaus dalis – IX fortas.
„Ekspozicijos buvusiose forto kareivinėse supažindina lankytojus su skirtingais IX forto istorijos laikotarpiais. IX fortas pristatomas kaip gynybinis įtvirtinimas, kaip buvęs kalėjimas ir kaip masinių žudynių vieta“, – pasakojo R.Dabulskytė.
Rita paminėjo, ir tai, kad muziejuje apsilankę žmonės turi galimybę susipažinti su Kauno tvirtovės istorija, IX forto statybomis, ginkluote, kitais Kauno tvirtovės fortais, Vokietijos ir Rusijos kariuomenėmis I pasaulinio karo metu.
„Ekskursijos į gynybinę sieną metu supažindinama su IX forto gynybinių įtvirtinimų struktūra: apsilankoma požeminėse susisiekimo galerijose, susipažįstama su buvusiomis artilerijos pabūklų ir įgulos pozicijomis, artilerijos ginkluote.
Tarpukario Lietuvos laikotarpiu IX forte veikė Kauno sunkiųjų darbų kalėjimo skyrius – muziejuje galima apžiūrėti atkurtas kalinių kameras, karcerius, pasimatymų kambarį“, – pasakodama apie tai, ką galima pamatyti muziejuje, intrigavo jo Edukacijos ir lankytojų aptarnavimo skyriaus vedėja.
IX fortas – neeilinė vieta, čia apsilankiusius žmones priverčianti susimąstyti. Jis mena žiaurų istorinį laikmetį, primena, kiek daug teko iškęsti Lietuvos žydams nacistinės okupacijos laikotarpiu, kuris tęsėsi nuo 1941-ųjų iki 1944-ųjų.
„Tuomet IX fortas tapo kraupių nusikaltimų žmogiškumui liudininku – jame nužudyta daugiau apie 50 tūkst. žmonių, daugiausia žydų tautybės. IX forte ekspozicijos taip pat pristato nacių okupaciją Lietuvoje: masines žudynes IX forte ir Lietuvoje, kalinių pabėgimą iš IX forto, Kauno getą bei jo gyventojų likimus, žydų gelbėtojus“, – sakė R.Dabulskytė.
Kaip teigė muziejaus atstovė, pastebėta, kad Kauno IX forto muziejaus lankytojus labiausiai gynybinės sienos požeminės susisiekimo galerijos (požemiai) bei Holokausto istorija, 64 kalinių (lavonų degintojų) pabėgimo istorija.
Aktyviuoju turizmo sezonu (nuo balandžio 1-osios iki lapkričio 1-osios) Kauno IX forto muziejus lankytojams atviras šešias dienas per savaitę, išskyrus pirmadienius. Šaltuoju sezonu muziejus nedirba pirmadieniais ir antradieniais. Ekskursijos muziejuje vedamos ir pavieniams asmenims, ir organizuotoms grupėms.