1991 m. Lietuvos istorinio lūžio metu Roko Radzevičiaus įkurta „Skylė“ – unikalus kūrybinis sambūris, į savo veiklą įtraukęs Aistę Smilgevičiūtę ir kelis šimtus bendraminčių, prisidėjusių prie beprotiškiausių grupės idėjų.
Pagrindiniai pasirodymai, gatvės teatro milžiniškų lėlių performansai, muzika renginiams ir spektakliams, koncertai Ukrainos kariams, 20 albumų bei neišsenkantis muzikinis ir poetinis užtaisas – visa tai vienos ilgaamžiškiausių Lietuvos grupių trisdešimtmečio istorija. Kūrėjai žada, kad dokumentinėje juostoje „Anapus laiko ir šviesos“ ši istorija atgims dar nerodytuose archyviniuose kadruose ir negirdėtuose pasakojimuose.
Pasak režisierių, seserų Aistės ir Skaistės Jauraičių, sutalpinti 30 grupės aktyvių kūrybinių metų į vienos valandos trukmės filmą buvo itin sudėtinga, tačiau jos labai džiaugiasi rezultatu.
Filmo anonsas:
„Nenorėjome išdėstyti tik faktų apie grupės veiklą. Mums buvo svarbu į filmą įtraukti kontekstus ir papasakoti tokią istoriją, kurioje žiūrovas galėtų atpažinti save. Tai filmas apie grupės „Skylė“ augimą, žengiant koja kojon su augančia Lietuvos valstybe. Kartu tai filmas apie mus pačius. Todėl manome, kad „Anapus laiko ir šviesos“ turėtų pamatyti kiekvienas. Ypač šių dienų kontekste“, – sako Aistė ir Skaistė Jauraitės.
Tiesa, grupės nariai ir bendražygiai jau turėjo galimybę išvysti šį filmą. Jo išankstinę premjerą kaip 30-mečio dovaną kūrybinė komanda įteikė 2021 m. pabaigoje.
A.Smigevičiūtės ir grupės „Skylė“ kūrinys ukrainų kalba:
„Labai džiaugiamės, kad šio filmo premjera kino teatruose įvyks Lietuvai ir mums ypatingą ir itin svarbią dieną. Visgi, negalime negalvoti apie tai, kas vyksta Ukrainoje. Šiuo metu jos kariai kovoja ne tik už savo, bet ir už mūsų bei kitų Europos valstybių laisvę ir nepriklausomybę. Siunčiame jiems savo mintis ir palaikymą bei linkime visiems šios šalies žmonėms stiprybės“, – nuotaikomis dalinosi atlikėja A.Smilgevičiūtė.
2013 m. Ukrainoje įsisiūbuojant revoliucijai Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ koncertavo Maidane, taip išreikšdami solidarumą ir palaikymą broliškai valstybei. Vėliau ir Rytų Ukrainos pafrontėje. Keli kūriniai iš grupės albumo „Broliai“, skirto Lietuvos partizanų kovoms atminti, buvo išversti į ukrainiečių kalbą.
Dokumentinis filmas „Anapus laiko ir šviesos“ kinuose nuo kovo 11 d.