Lietuviškų serialų bumas

Kurį TV kanalą įsijungtum, ekrane išvysi iki skausmo pažįstamus aktorius, besisukančius meilės ir neapykantos, geismo ir keršto verpetuose. Kodėl lietuviški serialai pradėjo lietis lyg iš gausybės rago?
Saulius Balandis
Saulius Balandis
Rolandas Skaisgirys
Rolandas Skaisgirys

Rolandas Skaisgirys: „Televizijoms reikia lietuviškų serialų“

Prodiuseris Rolandas Skaisgirys, besisukantis lietuviškų serialų versle jau dvylika metų, žiūrovams yra pristatęs net keturiolika serialų. „Skaičiai įspūdingi net man pačiam, – juokiasi. – Be serialų išsiversti negali jokia save gerbianti televizija. Net BBC turi savo serialą, kuo gi lietuviai prastesni? Mes taip pat turime savotišką gyvenimo būdą, charakteringus gyventojus, aktualias problemas ir mums vieniems būdingus tarpusavio santykius. Serialas yra ne kas kita, kaip gyvenimiškų situacijų atkūrimas. Kuo tos situacijos artimesnės žiūrovui, tuo sėkmingesnis ir pats serialas.“


Nuo ko dar priklauso, ar serialas sulauks susidomėjimo? „Sėkmę lemia visa komanda, dalyvaujanti kuriant serialą, – mano prodiuseris. – Gerą scenarijų gali sugadinti režisierius, gerą režisūrą – aktoriai ir t. t. Nors žiūrovui labiausiai matomi aktoriai, ir tiek laurai, tiek kritika dažniausiai atitenka būtent jiems... Prisipažinsiu, tų serialų, kurių kūrybiniame procese dalyvauju, nežiūriu. Man svarbiau pamatyti užsienietiškus serialus ir iš jų mokytis. Lietuviški serialai dar labai jauni, todėl privalome tobulėti. Gal tiek daug jų ir „prikepame“, siekdami tobulybės?“
Paklaustas, kuris lietuviškas serialas, jo nuomone, yra geriausias, R. Skaisgirys įvardija „Nemylimi“. „Manau, šis serialas ir jo tęsinys „Svetimi“ yra labai vykęs tiek scenarijumi, tiek aktorių vaidyba. Be abejo, fortūna jam šypsosi ir dėl to, kad jis naujas, neištemptas, nepritemptas ir kitoks nei kiti serialai. Kol dar nesu prodiusavęs jokio kino filmo, labiausiai didžiuojuosi šiuo kūriniu“, – šypsosi Rolandas.

Saulius Balandis: „Viską diktuoja rinka“


Aktorius ir režisierius Saulius Balandis tvirtina, kad jei lietuviškų serialų niekas nežiūrėtų, jie TV ekranuose nekaraliautų. „Yra paklausa, bus ir pasiūla, – šypsosi. – Žmonės žiūri kiekvieną seriją, komentuoja ją internete, prašo tęsinio. Aktoriai sulaukia daug žmonių ir žiniasklaidos dėmesio, todėl savotiška mūsų pareiga – kurti mėgstamo serialo tęsinį arba bandyti lietuvius nustebinti nauju serialu.“


Ko reikia, kad serialas būtų žiūrimas? „Svarbiausia yra gera idėja ir jos įgyvendinimas. Deja, mūsų rinka labai maža, biudžetai apskritai tragiški, todėl mums iki amerikietiškų ar meksikietiškų serialų dar toloka, – pasakoja S. Balandis. – Visa tai, kas daroma, patikėkite, yra kūrybinės grupės pasiaukojimas ir atsidavimas. Tokiai mažai Lietuvai turėti tiek daug serialų yra savotiškas stebuklas...“


Paklaustas, kaip jam mieliau prie to lietuviško stebuklo prisidėti – režisuojant ar vaidinant, sako nematąs didelio skirtumo. „Seriale yra labai įdomu dirbti su kūrybingais žmonėmis. Ir visai nesvarbu, kurioje kamerų pusėje tu stovi, – šypsosi. – Svarbiausia – stengtis, kad žiūrovai būtų sudominti ir patenkinti. Jei tai pavyksta, mums visiems būna nepaprastai smagu.“

Larisa Kalpokaitė
Larisa Kalpokaitė

Larisa Kalpokaitė: „Žiūrovai pasiilgę lietuvių aktorių“

Aktorė Larisa Kalpokaitė lietuviškų serialų bumą aiškina žmogišku pažįstamų veidų ilgesiu. „Į teatrą nueiti tampa vis brangiau, į mažus miestelius su programomis retai važiuojama, filmai, kuriuose vaidina lietuvių aktoriai, rodomi toli gražu ne kiekviename kino teatre, o ir bilietai ne kapeikėles kainuoja, todėl lietuvių aktorius įmanoma išvysti tik TV ekrane. O ką daugiau per komercines televizijas rodyti? Žinoma, kad ne spektaklius, o serialus, – juokiasi. – Iš tiesų mums, aktoriams, labai smagu, kad atsiranda papildomo darbo, esame mėgstami, nepamiršti.“
Kuo lietuviški serialai geresni už užsienietiškus? „Lietuviški serialai yra apie mums visiems pažįstamas socialines, politines ir ekonomines problemas. Pavyzdžiui, serialas „Emilija“, kuris iš pradžių buvo pavadintas „Afera“,  pasakojo apie „Lietuvos pašto“ privatizavimo aferą. Dėl tokių atitikmenų  lietuviški serialai tampa pagaulūs žiūrovams, – įsitikinusi aktorė. – Žinoma, svarbu ir laiku į eterį „įšokti“. Labiausiai pasisekė „Nekviestai meilei“: tuo metu, kai pradėtas rodyti šis serialas, žiūrovai buvo pasiilgę ko nors savo, unikalaus ir artimo. Su puikia kūrybine komanda sugebėjome taip užburti publiką, kad šį filmą žiūrėjo net 25 proc. visų Lietuvos žiūrovų! Kol kas jokiam kitam serialai sumušti šio rekordo dar nepavyko, bet, manau, viskas ateityje.“

Inga Norkutė
Inga Norkutė

Inga Norkutė: „Serialų daug, nes žiūrovai skirtingi“

Aktorė Inga Norkutė sako pastebėjusi, kad Lietuvoje šiuo metu tikra serialų banga. „Gerai bent tiek, kad ne visi jie viename mieste filmuoti ir ne tie patys veidai visur vaidenasi, – juokiasi. – Smagu, kad Kaunas turi serialą „Moterų alėja“, Šiaulių kraštas – „Naisių vasarą“, o Vilniuje jų kuriama net keletas. Turi būti daug ir įvairių serialų, nes žmonės yra labai skirtingi ir televizijoje ieško ne tų pačių dalykų. Aš pati taip pat ne visus serialus žiūriu. Stengiuosi nepraleisti „Moterys meluoja geriau“ – mąstau, kaip galėčiau patobulinti vaidybą. Seku įvykius ir seriale „Naisių vasara“:  įdomu stebėti mylimą žmogų per TV ekraną, smagu, kai galiu jį pagirti, jam patarti, sužinoti, kaip sekasi.“


O kas gi lemia serialo sėkmę? „Visas kūrybinės grupės „buketas“, – kvatoja. – Operatoriai, scenarijų autoriai, režisieriai, aptarnaujantis personalas, aktoriai – visi turi dirbti profesionaliai, jei nori pasiekti rezultatų. Žinoma, mums dar labai toli iki tokio serialo kaip „Draugai“, nes niekas nesukuria tokio genialaus scenarijaus. Visgi kai kuriais serialais tikrai galime didžiuotis. Kad ir „Moterys meluoja geriau“, juk puikios moteriškės vaidina. Neišdildomą įspūdį paliko ir „Nemylimi“. Galiu išduoti, kad serialas „Svetimi“ bus dar įdomesnis. Skaitydama scenarijų, kiekvienoje serijoje nustembu. Toks ir turi būti geras serialas – šiek tiek įtampos, daug veiksmo ir gražių moterų.“

Kino kritiko požiūris
Skirmantas Valiulis: „Lietuviški serialai – puikus reiškinys“


Kino kritikas Skirmantas Valiulis, garsėjantis kandžiais pasisakymais, džiaugiasi lietuviškais serialais. „Labai puikus reiškinys. Džiugu, kad sulaukia ir didelio žiūrovų susidomėjimo. Kol kas šiek tiek esu nusivylęs „Naisų vasara“, visi ten tokie paliegę, sergantys, dar ir mumija kažkokia klojime guli. Nelabai... – savo nuomonę dėsto S. Valiulis. – Seriale turi būti kiekvienam gerai pažįstami jausmai, aktoriai, prie kurių priprantama,  realaus gyvenimo detalės ir kuo daugiau gražių ir piktų moterų. Sėkmė tarp žiūrovų garantuota, jei moters grožis tiesiogiai proporcingas jos pykčiui...“
Kokius gi serialus mėgsta žiūrėti pats S. Valiulis? „Visokius, svarbu, kad juose vaidintų Inga Jankauskaitė, – šypsosi. – Jai netikroviškos vaidybos neprikiši. Nors, geriau pagalvojus, viskas aplink mus taip netikra – kaip ir politikai ar net artimųjų šypsenos, – kad aktorių meilės ir neapykantos vienas kitam atrodo daug realesnės.“

Lietuviškų serialų įvairovė

•    Lietuviškų serialų „tėvas“ – TV serialas „Giminės“, rodytas dar 1993 m. Jame buvo vaizduojami giminių tarpusavio santykiai, ką tik nepriklausomybę atgavusi Lietuva. Pagrindiniai aktoriai: Antanas Šurna, Dalius Mertinas, Ilona Balsytė, Vytautas Rumšas, Gražina Baikštytė, Vytautas Tomkus, Regina Varnaitė.
•    Labiausiai meksikietiškų muilo operų įtaka juntama serialuose „Viltys ir vilionės“ (aktorė Kristina Savickytė) ir „Julija“ (aktorė Eglė Vaičytė) bei „Mano mylimas prieše“ (aktorė Vilija Matačiūnaitė).
•    Situacijų komedijos žanro serialai „Grybauskai“ (vaidino Dalius Mertinas, Jūratė Bitinaitė, Juozas Zavaliauskas, Redita Dominaitytė) ir „Kaimynai“ (Artūras Orlauskas su kompanija).
•    Kaimo aktualijas ir žmonių tarpusavio santykius atskleidžia „Dapkai ir Butkai“ (vaidino Eglė Gabrėnaitė, Gediminas Girdvainis, Vaiva Mainelytė) ir „Naisų vasara“ (vaidina Sigitas Jakubauskas, Antanas Venckus, Aurimas Žvinys, Rimantė Krilavičiūtė).
•    Kriminalais ir politiniais žaidimais bei aferomis persismelkę serialai „Prokurorai“, „Sniego skonis“, „Gedimino 11“ ir „Emilija“. Juose vaidino visas aktorių žvaigždynas.
•    Kariniame seriale „Garbės kuopa“  narpliojamos tokios opios nūdienos problemos kaip tarptautinis terorizmas. Pagrindiniai aktoriai: Audrius Bružas, Ramūnas Cicėnas, Nelė Savičenko, Rimantas Bagdzevičius.
•    Draminių serialų „Nekviesta meilė“ (aktoriai Saulius Balandis, Inga Jankauskaitė, Adolfas Večerskis, Larisa Kalpokaitė) ir „Broliai“ (aktoriai Vytautas Rumšas, Jokūbas Bareikis, Karolis Sakalauskas, Žemyna Ašmontaitė) situacijos paimtos tiesiai iš gyvenimo.
•    Seriale „Neskubėk gyventi“ pasakojama apie mokinius ir mokytojus. Jame vaidino Gabija Ryškuvienė, Liubomiras Laucevičius ir kiti aktoriai, taip pat mokiniai.
•    Apie moteris ir jų vyrus – „Moterys meluoja geriau“ (aktoriai Inga Norkutė, Edita Užaitė, Vytautas Šapranauskas, Giedrius Savickas), apie vyrą ir jo moteris – „Moterų alėja“ (aktoriai Dainius Svobonas, Asta Steponavičiūtė, Lina Kaladytė, Tomas Erbrėderis).
•    Serialas apie ne pačią šviesiausią gyvenimo pusę (kalėjimas, prostitucija, mafija) „Nemylimi“ ir jo tęsinys „Svetimi“ (aktoriai Tadas Grynas, Toma Vaškevičiūtė, Evaldas Jaras, Inga Norkutė).
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai