Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ligoniai, sergantys „nemadingais“ vėžiais, pasmerkti mirčiai

Didinant finansavimą krūties vėžio ir leukemijos tyrimams, 80 proc. žmonių, kuriems diagnozuojamas plaučių auglys, praėjus metams miršta, praneša ,,The Independent”.
Vėžiu sergantis pacientas
Vėžiu sergantis pacientas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Ligoniai, sergantys „nepopuliariais“ vėžio tipais, ignoruojami mokslininkų, nepaisant rekordinių tyrimams skiriamų sumų, sako Didžiosios Britanijos Nacionalinis vėžio tyrimų institutas.

Mažiausiai pinigų skiriama vieniems iš daugiausiai mirčių sukeliantiems plaučių ir kasos vėžiui tirti, tuo tarpu penkių vėžio formų, nuo kurių mirštama rečiausiai, tyrimams tenka du trečdaliai lėšų.

Onkologai prašo mokslininkų skirti daugiau dėmesio pirmiausiai plaučių vėžiui, kadangi dėl vėlyvos jo diagnozės išgyvena tik 20 proc. pacientų.

Pasak ekspertų, mokslininkai labiausiai domisi tomis vėžio formomis, kurias tirti lengviausia ir yra didžiausia tikimybė pasiekti svarių laimėjimų. Tokią šališką poziciją palaiko ir viešoji bei įžymybių peršama nuomonė.

Roy Castle plaučių vėžio fondo direktorė Jesme Fox sako, jog ji nusivylusi pastarųjų metų pažanga: „Plaučių vėžys sukelia daugiausiai mirčių, tačiau vis dar yra ignoruojamas ir susilaukia itin mažai pinigų tyrimams. Nuo 2002 m. beveik nieko nepasikeitė. Tai ypač baisi liga, nuo kurios mirti yra siaubinga.“

Paskelbtame pranešime galima matyti, kam buvo skirti pinigai 2002 – 2006 m. laikotarpiu. Profesorius Kenas Calmanas teigia, jog tai itin svarbūs duomenys, iš kurių galima spręsti, kokias veiklos kryptis reikėtų keisti. Jo nuomone, būtina daugiau dėmesio skirti plaučių, stemplės ir kasos vėžiui, kadangi neįmanoma, nuspėti, kurių onkologinių ligų ateityje bus daugiausia.

Daktaras Lesley Walkeris pastebi, kad dauguma mokslininkų neturi pastovaus darbo. Jie yra priklausomi nuo trumpojo laikotarpio dotacijų, todėl jų darbo sėkmė matuojama pagal paskutinio projekto rezultatus. „Tai reiškia, kad mokslininkams neapsimoka rizikuoti įsitraukti į mažiau dėmesio susilaukiančius vėžio tyrimus,“ – sakė. L. Walkeris.

Jungtinėje Karalystėje krūties vėžiu sergama dažniausiai ir tokių ligonių skaičius nuolat didėja. Daktaras Normanas Freshney teigia, jog tyrimams skirti pinigai yra panaudojami pagrįstai. Be to, sako, jis, daugelis atliekamų krūties vėžio tyrimų teikia naudingos informacijos ir apie kitus vėžio tipus.

Lorraine Williamson prieš dvejus metus buvo sėkmingai išgydyta nuo plaučių vėžio, kuris buvo diagnozuotas ankstyvojoje stadijoje. Ji sakė: „Esu gyvas įrodymas, kad plaučių vėžys yra pagydoma liga, jei ji nustatoma laiku.“

Moteris piktinasi tokiu menku dėmesiu plaučių vėžio tyrimams. „Viešoji nuomonė yra skeptiška šios ligos atžvilgiu, kadangi apie ją yra sukurta daugybė mitų. Tai ne tik rūkalių liga; ja gali susirgti bet kas,“ – sakė L. Williamson.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos