„Pirmiausia paklauskite, kas jūs esate: dominuojantis tipas ar prisitaikantis? Ekstravertas ar introvertas? Tie asmenybės tipai pasireiškia dar vaikystėje, paskui susiformuoja galutinai ir per žmogaus gyvenimą beveik nesikeičia“, – pataria diabetologas.
„Pirmas asmenybės tipas – kontroliuojantis. Šiems žmonėms svarbu nuolat ką nors realizuoti, kurti, veikti. Jie mėgsta iššūkius. Todėl šioms asmenybėms skiriu labai griežtas dietas, kurių laikantis reikia vartoti nedaug angliavandenių. Bet jos šio tipo žmonėms ypač veiksmingos. Gydydamas tokius žmones nuolat tikrinu jų cukraus kiekį kraujyje, cholesterolį. Jiems labai svarbu viską kontroliuoti ir sekti kartu. Galime kartu tikrinti riebalų kiekį ar diržo sagtį, per kiek skylučių ji pasistūmė. Kontroliuojantis tipas tiesiog priims sprendimą – lyg iššūkį sau: pavyzdžiui, per sausį noriu numesti tris kilogramus ir tai padarysiu, kad ir laikydamasis pačios griežčiausios dietos.
Antras tipas – prisitaikantis. Tie, kuriems sunku pasakyti „ne“. Jiems sunkiausia skirti kokią nors specialią dietą. Didžiausias iššūkis ir darbas – išmokyti tuos žmones atsisakyti, kai mama ar močiutė siūlo dar ko nors paragauti, nes jie gali valgyti tiek, kiek bus kraunama... Juos reikia išmokyti pasakyti „ne“ antrai porcijai, trečiai ar ketvirtai taurei. Be to, turiu sugalvoti ką nors tokio, kas būtų priimtina ir jų šeimoms. Jeigu gydau vyrą arba moterį, man labai svarbu pasikviesti ir antrąją pusę.
Trečias asmenybės tipas – dominuojantis – neatsiejamas nuo tokių savybių kaip kūrybiškumas, modernumas. Todėl jam labai svarbu būti dievinamam, kad juo būtų žavimasi. Jeigu taip nėra, trūkumą jis kompensuoja maistu. Todėl toks žmogus turi išmokti labiau save mylėti. Jo motyvacija bus įvaizdis, todėl mes daug kalbėsimės apie kūną, įvaizdį. Kadangi jam labai patinka viskas, kas nauja – naujas restoranas, sporto salė, – turiu surasti ką nors ypatingo, specialaus. Kad ir naują dietą.
Ketvirtas – analizuojantis asmenybės tipas. Jam svarbu saugumas ir tai, kas jau išbandyta, patvirtinta. Šitas tipas labai smulkmeniškas, todėl stengsis rasti sisteminių klaidų, kurias daro. Mes kartu skaičiuosime kalorijas, viską sversime miligramais. Galbūt toks žmogus pradės mažinti aliejaus kiekį gamindamas, gal mažiau valgys sūrio. Be to, mažins ne tik savo, bet ir visos šeimos kiekius. Pagal šiuos keturis skirtingus asmenybių tipus keturiais skirtingais būdais prieinu prie tų žmonių svorio“, – reziumuoja profesorius.
Daugiau – žurnale „Žmonės“