Jau kelis dešimtmečius mokslininkai ieško būdų, kaip sustabdyti astronautų kaulų tankio mažėjimą. Šios problemos sprendimas turėtų didelės reikšmės astronautams ir tiems, kam kaulų silpnėjimas gresia Žemėje.
Tyrimo ataskaitą paskelbė žurnalas „Journal of Bone and Mineral Research“, praneša sciencedaily.com.
„Gautieji rezultatai labai įdomūs, jie pateikia pirminių įrodymų, kad mityba gali būti itin svarbus faktorius sumažinant astronautų kaulų silpnėjimą“, – sako NASA Džonsono kosmoso centre Hiustone dirbantis mitybos specialistas Scott Smith, kuris yra ir vienas tyrimo autorių.
Straipsnyje pateikiami duomenys iš keturių rūšių tyrimų, įskaitant laboratorinius su ląstelių kultūromis, Žemėje atliktus su savanoriais ir duomenis gautus per skrydžius daugkartinio naudojimo erdvėlaiviais bei Tarptautinėje kosmoso stotyje.
Keliuose tyrimuose su ląstelėmis mokslininkai nustatė, kad į ląsteles įdiegus tam tikrą omega–3 riebalų rūgščių rūšį, gali būti slopinami veiksniai, kurie lemia kaulų silpnėjimą. Toks dėsningumas pastebėtas tiek įprastinėse ląstelėse, tiek ir tose, kuriose buvo imituotas nesvarumas.
Tuo slopinamuoju poveikiu pasižymi baltymas, kuris vadinamas NF–Kappa–B ir kuris dalyvauja imuninės sistemos veikloje ir uždegimo procesuose. NF–Kappa–B suaktyvėjimas audiniuose gali lemti kaulų ir raumenų masės mažėjimą.
Astronautams grįžus į Žemę po trumpų skrydžių, jų kraujo mėginiuose mokslininkai surado suaktyvėjusį NF–Kappa–B, ir tai truko maždaug dvi savaites. Šie duomenys parodė, kad prisitaikant prie nesvarumo organizme gali vykti tam tikri uždegimo procesai, o NF–Kappa–B aktyvumo sumažinimas galėtų būti atsvara kaulų silpnėjimui.
Tuo tarpu Žemėje buvo atliktas tyrimas su 16 asmenų, kurie 60 dienų turėjo gulėti lovoje. Tokia būsena sukuria tam tikrą nesvarumo efektą, įskaitant raumenų ir kaulų nykimą. Tiems, kas per tyrimą vartojo daugiau omega–3 rūgščių, kaulai sunyko mažiau.
Tyrėjai taip pat įvertino astronautų kaulų nykimą ir tai, kiek per ilgą skrydį jie vartojo žuvies. Mokslininkai nustatė, kad po 4–6 mėnesių skrydžio kaulų tankis buvo mažiau sumažėjęs tiems astronautams, kurie valgė daugiau žuvies. Tiesa, mokslininkai neturėjo galimybės nustatyti, kiek konkrečiai astronautai suvartodavo omega–3 rūgščių.