Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Naujoje parodoje – A.Mamontovo „įgarsinta“ tapyba ir „Freaks on Floor“ muzika suskambusios nuotraukos

Kaip skambėtų tapytojos Patricijos Jurkšaitytės paveikslas, jei jis būtų Andriaus Mamontovo muzika? Kokius garsus skleistų norvegų menininko Knuto Asdamo fotografijos, jei jį įgarsintų rokeriai „Freaks on Floor“. O jei Vito Luckaus nuotraukos imtų dainuoti Giedrės Kilčiauskienės balsu? Nuo šiol vizualusis menas gali virpinti ne tik akis ir širdį, bet ir ausų būgnelius – tuo galima įsitikinti apsilankius Nacionalinėje dailės galerijoje.
Duris atvėrė „Lewben Art Foundation“ kolekcijos paroda
Duris atvėrė „Lewben Art Foundation“ kolekcijos paroda / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Penktadienį meno mylėtojams čia duris atvėrė nauja paroda „Kolekcionuojant hitus“, kurioje „Lewben Art Foundation“ kolekcijos meno darbams Lietuvos muzikantai sukūrė originalius garso takelius. Todėl nuo šiol žinomus meno kūrinius galima ne tik apžiūrėti, bet ir išgirsti.

Pasak vienos iš parodos kuratorių Danutės Gambickaitės, į meno darbų kolekciją ir jai sukurtus garso takelius siūloma pažvelgti kaip į kultūros reiškinį. Paroda lankytojui esą tampa kaip diskusijos moderatorius, kuris į tą diskusiją įtraukdamas įvairias dailės formas, fotografiją, o ir muziką, apjungia skirtingas menų formas ir kelia naujus klausimus.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Duris atvėrė „Lewben Art Foundation“ kolekcijos paroda
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Duris atvėrė „Lewben Art Foundation“ kolekcijos paroda
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Duris atvėrė „Lewben Art Foundation“ kolekcijos paroda
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Duris atvėrė „Lewben Art Foundation“ kolekcijos paroda

„Kolekcionuojant hitus“, kitaip – „Colecting hits“, parodoje keliamos hipotezės apie populiarumo reiškinį kultūros lauke. Pavyzdžiui, ar meno kūrinys yra šių laikų modernusis mitas, ar jo vertė tolygi populiarumui? Atsakymų į šiuos klausimus ieškoma sugretinant skirtingų laikotarpių meno kūrinius, jiems pritaikant muzikantų specialiai sukurtus garso takelius.

Ir nors oficialiai paroda duris atvers penktadienio vakarą, dar dieną čia vyko spaudos konferencija, kurioje mintimis apie idėją ir kūrybinius procesus pasidalino parodos kuratorės D.Gambickaitė, Ugnė Bužinskaitė, čia žodį tarė ir „Lewben Art Foundation“ direktorė Indrė Tubinienė.

Spaudos konferencijoje dalyvavo ir keli garso takelius kūrę muzikantai, tarp jų – dainininkė Giedrė Kilčiauskienė, grupės „Freaks on Floor“ narys Justinas Jarutis, kolektyvo „Solo ansamblis“ nariai Vytautas Leistrumas bei Sergejus Ivanovas. Atvyko ir viena meno atstovė – tapytoja Patricija Jurkšaitytė. Diskusiją vedė NDG direktorė Lolita Jablonskienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./NDG parodos „Kolekcionuojant hitus“ spaudos konferencija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./NDG parodos „Kolekcionuojant hitus“ spaudos konferencija

„Šia paroda norėjome pritraukti ne tik vizualiųjų menų atstovus, bet ir muzikantus, norėjome į populiarumą pažvelgti plačiau. O taip pat didelį dėmesį skyrėme parodos dizainui, jos architektūrai“, – sakė U.Bužinskaitė.

„Kolekcionuojant hitus“ parodoje išvis eksponuojama 29 meno darbai, iš kurių 11 jų yra sukurti garso takeliai. Tarp juos kūrusių muzikantų – daugelis puikia pažįstamų pavardžių – be dalyvavusių spaudos konferencijoje, dalyvių sąraše yra ir tokios grupės kaip „Sheep Got Waxed“, „Without Letter“, atlikėjai Andrius Mamontovas, Migloko, Žygimantas Kudirka-Mesijus, Rokas Beliukevičius, Artūras Bumšteinas, Vytautas V.Jurgutis, ir Adas Gecevičius („Vilniaus energija“).

Visą parodą galima suskirstyti į kelis sektorius: pirmajame jos aukšte eksponuojami meno kūriniai, kuriuose itin svarbų vaidmenį atlieka tekstas, antrame – kūriniai, kuriuose nagrinėjamos socialinės, politinės temos, trečiame – tie meno darbai, kuriuose svarbiausia tampa forma, stilistika.

Tuo tarpu muzikantų kurta muzika skamba kiekviename iš aukštų – jie patys galėjo pasirinkti darbus, kuriuos nori įgarsinti, išsirinkti tai, kas jiems patiems labiausiai patinka, kas geriausiai atitinka jų stilių, muzikinį braižą.

Ne vienas jų sako tai darę intuityviai, per daug negalvodami, o pasikliaudami pirmo įspūdžio nuojauta. Įdomu tai, kad ne vieno nuomonė sutapo ir kelis tuos pačius meno kūrinius pasirinko keli skirtingi muzikos atstovai.

„Jei kūrinys patinka, iškart jį jauti, – sako Vito Luckaus fotografiją įgarsinti pasirinkusi G.Kiličiauskienė. – Žinau, kad ir kiti muzikantai jos norėjo, vadinasi, ji paveiki.“

Kartu su ja V.Luckaus nuotraukai muziką kūrė pianistas Andrejus Polevikovas. Įdomu tai, kad jis iki šiol nėra matęs konkrečios fotografijos, idėją inspiravo G.Kilčiauskienė, o jos kolega ją padėjo išjausti.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Giedrė Kilčiauskienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Giedrė Kilčiauskienė

Jausmiškai meno kūrinius rinkosi ir „Solo ansamblis“, jie įgarsino Alfredo Jaaro kūrybą. „Rinkomės iš kelių kūrinių, tai buvo ir fotografija, ir tapyba, ir grafika. Įdomu, kad dabar apėję parodą pastebėjome, kad visi tie kūriniai, kuriuos buvome pasirinkę – visi jie įgarsinti. Vadinasi, mūsų visų suvokimas panašus“, – kalbėjo V.Leistrumas.

Pasak jo, pats A.Jaaras „Solo ansambliui“ yra artimas tuo, kad jis save identifikuoja kaip architektą, darantį meną plačiąja prasme. „Mes irgi esame ne tik muzikantai, bet ir teatro atstovai – tas daugiaplaniškumas ir inspiravo, tai, kad mūsų muzika yra artima tam, ką daro ir šis menininkas“, – pasakojo kitas grupės narys S.Ivanovas.

Norvegų menininko K.Asdamo kūrybai skambesį suteikę „Freaks on Floor“ sako, kad pamatę jo darbus iškart susiejo juos su savo kuriamo stiliaus muzika. „Kadangi grojame roką, jis čia labai tiko. Turėjome idealią dainą su tekstu, kuri dabar įgavo dar didesnę prasmę“, – sakė grupės lyderis J.Jarutis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Solo ansamblio“ nariai ir Justinas Jarutis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Solo ansamblio“ nariai ir Justinas Jarutis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Patricija Jurkšaitytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Patricija Jurkšaitytė

Kiek kitu kampu kūrybinį procesą apibūdino tapytoja P.Jurkšaitytė savo kūrinį garsu aprengti atidavusi A.Mamontovui. „Pasijutau kaip šokoladas Mocarto galva. Smagu, kad darbas gimsta vienumoje ir pradeda gyventi savarankišką gyvenimą, smagu, kad jis inspiruoja kitą menininką, kuris turi tokią plačią auditoriją“, – šmaikščiai kalbėjo ji.

Visi šiam projektui sukurti kūriniai – specialiai įrašyti, o dalis jų virs naujais muzikantų singlais. Įdomu tai, kad ne visi menininkai jau spėjo išgirsti jų darbams parašytus garso takelius, jiems patiems tai bus staigmena.

Ekspozicija NDG veiks iki 2018 metų birželio 17 dienos.

Daugiau parodos atidarymo spaudos konferencijos akimirkų:

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų