Skaičiuojama, kad butelio dugne mirksta apie 50 tūkstančių lietuvių, tai reiškia, kad statistiškai po alkoholiką yra kas 15-oje šeimoje. Ir tai – tik oficiali statistika.
Kad yra priklausomas nuo velnio lašų parlamentaras Rokas Žilinskas sako supratęs tik kai buvo atvežtas į ligoninę „kojomis į priekį“.
„Man sustojo širdis“, „atsibudau kameroje“, – taip savo istorijas, kaip suprato, kad pasiekė dugną, „Info TV“ laidoje „Diagnozė: valdžia“ pradės alkoholikai. Ne tik eiliniai vyrai, bet ir Seimo nariai, net kunigas.
Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė po Kražių skerdynių pasiūlė alkoholikus gydyti priverstinai, nors pati sutinka, kad dabar sistema neveikia.
„Esam viską suskaičiavę, imsimės veiksmų. Yra tik trys centrai Klaipėdoje, Vilniuje ir Kaune, kurie priima tokius žmones. Jie eilėje, net tie, kurie nori patys gydytis, turi laukti apie 2 mėnesius“, – pripažins ministrė.
Patys gėrę kunigai, Seimo nariai ir paprasti žmonės sako, kad prievarta alkoholikų neišgydysi – žmogus pats turi norėti sveikti.
„Aš esu alkoholikas ir tikiuosi visą gyvenimą būti negeriančiu alkoholiku, nes alkoholiku aš būsiu. Diena visada pasibaigdavo buteliu degtinės. Rytas prasidėdavo nuo košmaro, panikos. Turėdavau rinktis: ar degtinės likučiai, ar raminamieji. Tai buvo košmaras, dienos slinko kaip tamsoje, tik su viena mintimi – diena praeis ir galėsiu nusipirkti butelį degtinės“, – atvirai laidoje „Diagnozė: valdžia“ pareikš parlamentaras Rokas Žilinskas.
Tačiau ne visi atvejai vienodi – kol vieni alkoholikai gana kultūringai laikosi ir Seimo narių kabinetuose, kiti baugina visuomenę. Pasak toksikologės Gabijos Dragelytės, Kražių skerdynės – toks pavyzdys. Budelis Rimantas Bekintis nudūrė 4 vienišas moteris, o iš kruvinų pinigų gėrė kelias dienas.
„Aš galiu padaryti ir baisesnių dalykų, nei išgerti. Kas čia tokio, nužudyti žmogų?“, – kraupiai prisipažins Kelmės r. gyventojas Žanas Talandis, įkūręs sodybą, kur priima, kaip pats sako, tokius kaip jis – iš dugno kilti pasiryžusius alkoholikus.
Kražių gyventojas Stanislovas Bružas sako, kad pažinojo budelį, net samdė jį kartu ruošti malkas, skolino pinigų.
„Vėliau jis manęs vengdavo, buvo nuolat piktas, į žmones žiūrėjo taip lyg iš apačios. Niekas niekada jo nepaklausė, iš kur čia atsirado, ko čia slampinėja“, – piktinsis buvęs mokyklos direktorius S.Bružas.
Ar alkoholikų gelbėjimas yra tik pačių alkoholikų reikalas? Nuo kokios priklausomybės bando išsivaduoti sveikatos apsaugos ministrė R.Šalaševičiūtė?
Laida „Diagnozė: valdžia“ sekmadienį 19:30 per „Info TV“.