12 skirtingo amžiaus, socialinės padėties, seksualinės orientacijos vyrų atsiliepė į kvietimą nusifotografuoti nuogi, su specialiai jiems kolektyvo „Flowers and Lovers“ sukurtomis gėlių kompozicijomis.
Artėjančios Moters dienos proga projektas siekia atkreipti dėmesį į stereotipais apipintą vyrų pažeidžiamumo temą.
„Kovo 8-ąją dažnai girdime, kad moterys yra gėlės – gražios, švelnios ir trapios. Norėjome atkreipti dėmėsį į tai, kad būtent vyrai šiandien turėtų sužydėti, atsiverti savo švelnumu, nebijoti būti pažeidžiami, nuogi. Vyrai mūsų visuomenėje neproporcingai kenčia dėl psichologinių problemų, nes yra mokomi būti bejausmiais, su viskuo susitvarkyti patys, neprašyti pagalbos, tylėti“, – sakė projekto autorė Neringa Rekašiūtė.
Socialiniai žinutei sustiprinti, kaip „supriešinimą“, menininkės šiam projektui pasirinko „moterišką“ dieną. Kūrėjos tikina, kad taip siekė įnešti šiai progai daugiau gylio ir prasmės, pakalbėti apie tai, kas yra svarbu moterų ir visos visuomenės gerovei. Juk labai svarbu šalia turėti gerus ir sveikus vyrus!
„Socialiai priimta vyrams diegti, jog jie turi būti pagrindiniai šeimos aprūpintojai, išreikšti stiprias, stojiškas savybes ir nors jos iš esmės nėra blogos, bet spaudimas visad būti tobulam ir niekad nesuklupti yra kenksmingas vyrų psichikai. „Vyriškos“ profesijos yra pavojingesnės gyvybei, rizikingesnės ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Vyrai taip pat dažniau būna smurtinių, žiaurių nusikaltimų aukomis. Todėl labai svarbu sukurti erdvę atviram pokalbiui ir duoti leidimą vyrams pasirodyti pažeidžiamiems, trapiems, nežinantiems ir ieškantiems“, – kalbėjo kita projekto autorė Edita Mažutavičiūtė.
12 šviesių ir ryškių nuotraukų, kuriose pozuoja ir gerai žinomi visuomenėje veikėjai — keturiskart stipriausias planetos žmogus Žydrūnas Savickas, paralimpietis irkluotojas Augustas Navickas, ir kasdieniai herojai — pasienio apsaugos tarnybos pareigūnas, šokėjas, maisto stilistas, padavėjas, žurnalistas, tatuiruočių meistras, verslininkas ir kt. — yra iliustruoti vyrų atsakymais į tris klausimus, ku-rie padeda išvysti nematomą ir negirdimą vyriškumo pusę. Projekto herojai pasakoja apie santykį su tėčiu, požiūrį į savo kūną ir prisimena, kada paskutinį kartą verkė ir kodėl.
„Atlikdama visus 12 interviu, patvirtinau sau transformacinę atviro pokalbio ir išklausymo galią. Tiek patys vyrai labai dėkojo už pokalbį, kuriame turėjo atsakyti sau į svarbius klausimus, apie kuriuos kasdienėje rutinoje nelikdavo laiko pagalvoti; tiek ir kelios žmonos man parašė labai palaikančias ir dėkojančias žinutes, nes jų vyrai ėmė keistis, atsiverti, o santykiai šeimoje – gerėti. Todėl mano viduje projektas jau pasiekė labai didelį tikslą“, – pasakojo menininkė N.Rekašiūtė.
„Šiame moterų amžiuje svarbu nepalikti vyrų šešėlyje. Augti turi visa visuomenė, ne tik jos dalis. Šalyse, kuriose gyvesnė lyčių lygybė, yra ir mažiau vyrų savižudybių, tad nauda abipusė. Kad ir iš kurios pusės žiūrėsi, mes visi labiau panašūs nei skirtingi. Fotosesijos metu mačiau, kaip švytėjo herojų akys – juk mes visi norime būti pamatyti“, – pridūrė E.Mažutavičiūtė.
Menininkės kviečia į parodos atidarymą kovo 16 dieną, „Caffeine Roasters“ kavinėje Vilniuje, kur bus galima ne tik pamatyti įspūdingo dydžio nuotraukų atspaudus, bet ir iš arti susipažinti su kiekvieno herojaus istorija. Parodą bus galima pamatyti visą mėnesį, nuo kovo 16 iki balandžio 15 dienos.
Fotoprojekto „Vyrai yra Gėlės“ parodos atidarymas įvyks kovo 16 dieną, 19 val., „Caffeine Roasters“, Pylimo gatvėje 19, Vilniuje.