Pateikiame Olego tekstą, kuriuo jis sutiko pasidalyti ir su 15min skaitytojais.
„Dėl LRT performanso. Pasirodo, paleidau traukinį, iš kurio išlipau pirmoje stotelėje, o traukinukas jau 30 kartų spėjo apsiverst, pakeist keleivius ir vis dar varo į kažkokią prarają. George'as Carlinas sakė: „Vaikus reikia mokyti ne tik skaityti, bet ir abejoti tuo, ką perskaitė.“
Truputį gaila jėgų tų žmonių, kurie bando mane įžeisti arba leistis į kvailus asmeniškumus, kalbėti apie mano psichinę sveikatą, apie galimą narkotikų ir alkoholio vartojimą. Turiu nuliūdinti – nevartoju nieko jau beveik 3 metus. Kažkas teiravosi, ar ne per sunku emociškai. Visai ne – 90% žinučių ir komentarų, kuriuos gaunu – absoliučiai adekvačios, gan aukštas diskurso lygis. Įvykis LRT eteryje nubrėžė anksčiau ne taip akivaizdžiai matomą ribą tarp žmonių, kurie supranta ir kurie nesupranta.
Apie mane čia per daug, nors permesti akcentus į asmeniškumus, neva diskusiją apie „vietą ir laiką“ arba „jis net negali perskaityti, ką parašė“ vertinčiau kaip labai juokingą dalyką.
Noras visom keturiom išlaikyti status quo ir nekalbėti apie punktų esmę ir apskritai to diskurso retas buvimas pramogoje, noras apsaugoti savo asmeninį, privatų fainą gyvenimėlį nuo bet kokių politinių dalykų. Žodis „politikavo“ jiems turi neigiamą konotaciją. Tobula, palikim politiką rimtiems diedams, kurie nuties jums keliukus ir pakabins lenteles „miestas tvarkosi“, o apie korupciją bus rašoma tik straipsniuose, nes kiekvienas išstojimas turi turėti savo žanrą. Veidmainystė kaip privalumas, veidmainystė yra karjeros galimybės, kompromisas tampa norma kasdien, nors kompromisai Lietuvoje nėra tokie dramatiški kaip Baltarusijoje – čia tiesa. Džiugu.
Išlaikyti darbo vietą kanalo vadovybei yra svarbiau už idėjas ir principus, yra statusai, yra hierarchijos, neduok Dieve jais suabejosi ir pajudinsi. Kritikuoti galima tik tą galią, kurią kita didesnė galia leidžia kritikuoti. Darom televizinį šūdą, bet kartais užleidžiam kažką tikro, kad ir patiems nebūtų gėda žiūrėti į veidrodį. Demokratija tik tokia, kaip aš ją suprantu, ko nesuprantu – neturėtų būti. Jei tau kažkas nepatinka, tau papasakos, kad turi laisvą valią tame nedalyvauti. Laisvė pagal komandą ir tik tam tikrose vietose – čia gali, o čia negali.
Linksma, nebelinksma, liūdna, tragiška ir tada vėl linksma – manau, esat patyrę šią metamorfozę. Tuoj ateis specialistai ir paaiškins, kad nieko tu čia naujo nepasakei, bet jei tai nenauja, kodėl niekas nesikeičia? Juk seniai visiems viskas aišku.
Daug ką dar galima sakyti, bet abejoju, ar reikia. Dauguma gal nėra verta tavo pastangų ir laiko. Kai suaugę kalba, vaikai turi patylėt“, – rašė O.Šurajevas.
Pamokoje vaikams – temos, kurių LRT nesitikėjo
„Su vaikais negalima kalbėti kaip su vaikais“, – tai pirmasis O.Šurajevo kalbos punktas laidoje „Tūkstantmečio vaikai. Įdomiosios atostogos“, puikiai perteikiantis tai, kaip kūrybiškumo pamokėlės metu su mažaisiais buvo kalbama – visiškai atvirai, be supaprastinimų, užuolankų ir politkorektiškumo.
Komikas tiesiai šviesiai rėžė, ką mano apie Lietuvos politikus Prezidentą Valdą Adamkų, premjerą Saulių Skvernelį ar Viktorą Uspaskichą, socialinę situaciją, vertybes.
Kritikos kliuvo iš šou pasauliui, nepabijant paminėti net konkrečių vardų ir pavardžių – Emilio Vėlyvio ar Egidijaus Dragūno.
Manifeste smarkiai buvo paliesti ir aktualūs socialiniai klausimai bei pastaruoju metu žiniasklaidoje gvildenamos temos. O.Šurajevas garsiai pasisakė apie moterų vertinimą visuomenėje, LGBT poras, prastą humorą ir netgi „Black Lives Matter“ judėjimą.
O.Šurajevo manifestas:
Tiesa, minėtos laidos įrašo LRT puslapyje feisbuke nebeliko, o į televizijos mediateką ji išvis nebuvo įkelta.
„Komiką Olegą Šurajevą pasikvietėme į laidą ir tarėmės, kad jis vaikams kalbės apie kūrybiškumą, kūrybiškus sprendimus kasdienybėje. Gerbiame kiekvieno Lietuvos piliečio teisę į nuomonę, tačiau šią pamoką vertiname kaip nepavykusį humoro pasirodymą. Šios pamokos turinys neatitinka mūsų laidos kokybės kriterijų, todėl jos į mediateką nekėlėme. Apgailestaujame, kad dėl tiesioginio eterio specifikos neturėjome galimybės pakeisti laidos turinio“, – situaciją komentavo laidos prodiuseris Laurynas Šeškus.