„Orfėjaus lyros“ veikla skaičiuoja 20-tus metus
Pasak dabartinės paramos fondo „Orfėjaus lyra“ vadovės Nijolės Galinienės, 2003 m., kada fondas buvo įkurtas, labdaros sąvoka Lietuvos visuomenėje dar buvo menkai pažįstama. Ją į mūsų šalį atvežė žinoma išeivijos lietuvė Dalia Mieželienė, įkūrusi pirmąjį paramos fondą. Vėliau buvęs ilgametis Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro direktorius Gintautas Kėvišas inicijavo jaunų, talentingų operos solistų, atlikėjų, baleto artistų rėmimą. „Orfėjaus lyra“ paramos fondui iki 2014 m. vadovavo Birutė Vizgirdienė, o pastaruosius 9 metus prasmingą iniciatyvą ir darbus tęsė Nijolė Galinienė.
Galerija:
Prasmingų iniciatyvų netrūko nei vienais metais
Pagrindinis fondo tikslas – paremti jaunus, talentingus operos solistus, atlikėjus ir baleto šokėjus. Per 20 veiklos metų buvo skirtos ne tik stipendijos, bet ir įgyvendinta daug kitų gražių iniciatyvų, tokių kaip naujų instrumentų, koncertinių kostiumų įsigijimas, paremta knygos apie dirigentą maestro Joną Aleksą leidyba, operų „Karmen“, „Lietuviai“, „Otelas“ pastatymai. Pastaraisiais metais fondas prisidėjo prie trijų atlikėjų kompaktinių plokštelių, knygos apie garsų JAV lietuvį, operos solistą A.Voketaitį leidybos, a. a. visų mylimo tenoro Virgilijaus Noreikos atminimo įamžinimo.
N.Galinienė skaičiuoja, kad per jos vadovavimo metus fondas surinko daugiau nei 70 tūkst. eurų, skirtų jaunuolių tobulėjimui ir kitoms svarbioms meno bei kultūros iniciatyvoms paremti. Kasmet nuo 3 iki 7 stipendininkų galėjo stažuotis Italijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje. Ne vieni metai fondas skiria ir „Vilties“ premijas, kuriomis apdovanojami talentingiausi, labiausiai nusipelnę atlikėjai.
Jubiliejinio pokylio metu surinktos lėšos kaip ir kasmet bus skirtos būsimų talentų profesiniam tobulėjimui ir kitoms svarbiausioms reikmėms finansuoti.
Fondas išaugino ir suteikė galimybę profesiniam tobulėjimui ne vienam žinomam Lietuvos atlikėjui. Visuomet dėkingi ir niekada neatsisakantys koncertuoti labdaros fondo pokylio renginiuose: Mindaugas Jankauskas, Tomas Povilionis, Vaidas Vyšniauskas, Jomantė Šležaitė, Viktorija Miškūnaitė, Steponas Zonys, Elena Daunytė, Eugenijus Chrebtovas ir kiti. Ilgametis fondo koncertų partneris ir draugas – pianistas Artūras Anusauskas, talkinantis operos solistams kiekvienais metais.
Apie fondą atsiliepia gražiais žodžiais
„Orfėjaus lyros“ vadovė prisimena, kad kiekvienais metais pokyliuose būdavo jaučiama ypatinga atmosfera, bendrystės jausmas, susivienijimas bendram kilniam tikslui: „Ypač atminy įstrigo renginys, skirtas gerbiamam Virgilijui Noreikai atminti, kuriame buvo nepaprastai daug jautrumo, šilumos, tikrumo ir nuoširdumo.“
Viena iš fondo paramos gavėjų, žinoma operos solistė, renginių vedėja, dailininkė Jomantė Šležaitė-Paukštė teigia, kad fondas visų pirma yra bendruomenė, žmonės, kuriuos vienija meilė menui. Pasak jos, jaunuolių skatinimas tobulėti yra itin reikalingas.
„Muzikantų profesija nėra pati lengviausia, o gauti didelius honorarus prireikia nemažai metų. Todėl tobulėjimas yra viena iš svarbiausių priemonių siekti aukštesnių karjeros laiptelių. Fondas suteikia tokią galimybę, galime išvažiuoti svetur pasitikrinti ne tik savo lygį, bet ir pasisemti patirties, parodyti save kitiems žmonėms, profesionalams, kurie gali tave atrasti, pavyzdžiui, agentams, teatrų vadovams. Ne veltui šis fondas išsilaikė tiek metų ir tikiu, kad gyvuos dar ilgai“, – savo patirtimi dalinasi atlikėja.
Nijolė Galinienė, paklausta, ko norėtų palinkėti „Orfėjaus lyros“ paramos fondui, sako, kad labiausiai nebenorėtų sulaukti klausimų „O kas man iš to, jei paremsiu“: „Žmonės kartais paklausia, o ką aš gaunu iš to? Prisiminkime, kad nereikia nieko, norint padaryti gerą darbą.“