Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Po kritikos „Naisių vasarai“ – R.Karbauskio atkirtis: kito tokio festivalio neturime

Praėjusią savaitę gerai žinomiems atlikėjams – Donatui Montvydui, grupėms „The Roop“ „jautì“, „Graži ir ta galinga“ – atsisakius dalyvauti „Naisių vasaros“ festivalyje, Kultūros ministras Simonas Kairys paskelbė, kad pagaliau „vertybinis stuburas ima viršų“. Tokią repliką išgirdęs šio renginio mecenatas Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad šeimų šventė įvyks dar kartą, o jos laukti ilgai tikrai nereikės. Juk Lietuva neturi šio renginio alternatyvų.
Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis / BNS Foto ir Naisiai.lt nuotr.

Šeštadienį R.Karbauskis socialiniame tinkle išplatino viešą atsaką ministrui S.Kairiui, sukritikavusiam „Naisių vasaros“ festivalį. S.Kairys dar prieš savaitę džiaugėsi, kad festivalyje atsisakę dalyvauti atlikėjai tik parodė, kad „kuo toliau, tuo labiau vertybės ir pilietinė pozicija tampa svarbiau nei tiesiog honoraras“, o „subliuškęs“ Naisių festivalis galėtų tapti paveldu, pažindinančiu su viduramžių tradicijomis: raganų deginimu ir žmogaus teisių ribojimu.

Praėjus savaitei po renginio S.Kairiui savo atsakymą pateikė ir pats R.Karbauskis. Jis teigė, kad kol kas Lietuva alternatyvos „Naisių vasaros“ festivaliui neturi, tad neva teks su tuo susitaikyti.

„Atsakymas kultūros ministrui ir visiems kitiems veikėjams, kurie jaučiasi turintys teisę žeminti Naisius, nors niekada čia nebuvo.
Prieš savaitę kultūros ministras labai apsidžiaugė, kad festivalis Naisiuose bliūkšta. Tikriausiai reiktų gerai paieškoti pasaulyje kultūros ministro, kuris džiaugtųsi tokiais dalykais. Bet dabar bent jau aišku, kas šiam ministrui, kaip ir visai šiai valdžiai, jai pataikaujantiems veikėjams, yra kultūra.

Propagandinis įrankis? Juk būtent jie dabar tokiais pavertė atlikėjus, kuriuos mylėjo visi, nepriklausomai nuo pažiūrų, gyvenimo būdo ir pan. Mano akimis, žala POP kultūrai, kaip ir bendrai kultūrai padaryta milžiniška, nubloškiant visus mažiausiai keturis dešimtmečius atgal…ten, kur dar likusi ir taip gyvena okupantė ir agresorė rusija.

Tik niekada Naisiuose ir festivalyje, kuris beje vyko jau 11 kartą, nebuvęs žmogus gali manyti, kad tai politinis renginys. Su ministru galiu sutikti tik su tuo, kad taip, Naisių vasaros festivaliui svarbios vertybės. Naisių vasaros festivalio organizatoriams vertybė yra laimingi, neskaldomi, neniekinami, nepravardžiuojami žmonės, jų šeimos ir vaikai, kurie yra mūsų Tautos ateitis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Vertybė festivaliui yra istorija, mūsų Tautos tradicijos, kalba, taika, pagalba ir palaikymas tiems, kuriems jos reikia. Šiemet festivalis buvo skiriamas bendrystei su Ukraina. Buvo festivalis ir Sakartvelui, palaikant, kuomet Rusija okupavo jo dalį. Galų gale mums vertybė yra žmogus, kuris yra laisvas dirbti, kurti, gyventi sveikiau. Naisių festivalis pirmasis Lietuvoje, kuris atsisakė prekiauti alkoholiu, žinant, kad jis tampa ne tik festivalių saugumo problema, bet ir sukelia daugybę sunkių susirgimų, tampa konfliktų šeimose priežastimi, jau net nekalbu apie tai, kaip dėl jo, kaip ir dėl kitų svaigalų nukenčia vaikai ir kokia padaroma žala jiems.

Daugiau kaip dešimtmetį vykęs festivalis visada tiko tiek atlikėjams, tiek ministerijų ar savivaldybių tarnautojams iki šių metų, kada visuomenės skaldymo lygis tapo beprecedenčiu, kada Lietuvoje norima palikti tik vieną tiesą, vieną partiją, vieną ideologiją. Staiga viskas, kas nešlovina šios valdžios ideologijos, neiškelia visokių vėliavų, netrypia tradicijų ir šeimos vertybių, net ir renginiai, tapo nepatogu ir naikintina.
Ministro ir kitų veikėjų nuostabai, festivalis ne tik kad nesubliūško, bet ir nepaisant nepalankaus oro, pritraukė per 45 tūkst. žiūrovų. Šis festivalis traukia ir ta trauka susijusi ne tik su vienas ar kitais atlikėjais.

Kažkuris iš prodiuserių viešai nusistebėjo ir išvadino mane melagiu, sakydamas, kad nesąmonė ir Naisiuose tiek žmonių negalėjo susirinkti. Jo nuostabą suprantu, bet jis neįvertino, kad žmones traukia ne tik atlikėjai. Buvo gera matyti, kaip Naisių gatvelėmis, rinkosi šeimos su vaikais ir seneliais, jauni žmonės, kurie čia atvyko su draugais. Buvo gera matyti juos besišypsančius ir laimingus, kad jie turi kur pabūti visi drauge, rasti linksmų bei turiningų pramogų vaikams ir sau.

Ką šiandien kultūros ministras gali pasiūlyti šeimoms kaip alternatyvą Naisių vasaros festivaliui, ypač toliau nuo Vilniaus ir Kauno? Į kokį dar festivalį šeimos gali atvykti, kur būtų ne tik saugu, bet ir gražu, kad būtų, ką veikti ir pamatyti, kad visa tai būtų nemokama? Ką daro jo vadovaujama ministerija, kad šeimoms daugėtų nemokamų erdvių, nemokamų edukacijų vaikams, kad renginiuose būtų nemokamai dalinamos lietuvių autorių knygos vaikams?

Jau net aš, kuris, anot ministro, šiandien esu niekas, girdžiu kultūros žmonių skundus, kad kultūros ministerija nusisuko nuo regionų kultūros politikos, kad stengiamasi sunaikinti viską, kas buvo sukurta jai finansuoti ir puoselėti, jau nekalbu apie tradicijų puoselėjimą.

O skaitant kultūros ministro įžeidinėjimus, tampa tik akivaizdu, kad šių politikų akyse regionai, kaip ir tradicijos, jų akyse yra kažkokia atgyvena, kuri turi būti eliminuota iš žmonių gyvenimo. O šios valdžios siūloma alternatyva žmonėms – surūdijusio vamzdžio, kamputyje padėto kakučio ar išniekintos Lietuvos vėliavos „menas“, už tai net nacionalinė kultūros ir meno premija įteikiama. Gal reikia ir to, turi būti įvairovė, bet tai neturi būti aukštinama, kaip didesnė vertybė. Jau ko verta istorija, kai žmonių suaukotomis lėšomis „nemoderni“ „atgyvena“ Vyčio skulptūra ieškojo vietos...

Ministro retorika aiškiai parodo, kad ši valdžia nesirenka žodžių stengdamasi išniekinti viską, kas jai nepatinka. Nei aš, nei mano kolegos, kalbėdami apie mums priimtinas vertybes, niekada nieko nežeminome. O kalbant apie kultūrą bendrai, daugybė žmonių ją suvokia kaip amžinai išliekančius dalykus ir į ją, kaip ir į vertybių sistemą, žiūri būtent iš tokių pozicijų.

Tad nenuostabu, kad ministras gali linkėti blogo Naisių ir kitiems festivaliams šeimoms, puoselėjamai aplinkai, kuriamiems muziejams, puoselėjamoms tradicijoms. Toks ministras niekada nesistengs, kad kultūra Lietuvoje finansuojama ne iš „likučių“, t.y. iš to, kas lieka nuo kitų sričių, niekada nesieks, kad ši ministerija taptų svarbi, kad jos darbais didžiuotųsi iškilios kultūros asmenybės. Jis niekada nesistengs, kad kultūros ministru taptų ne bet kas, kaip kad vyksta dabar, kuomet juo tapti gali net ir neturintis menkiausio supratimo, kas yra kultūra.

Naisiai intensyviai ruošiasi antram festivaliui ir visų labai laukia rugpjūčio 15 d. Laukiamas ir kultūros ministras su savo šeima, kuris galės savo akimis pamatyti, kas yra Naisiai ir kodėl čia žmonėms patinka lankytis“, – rašė R.Karbauskis.

Žmonės.lt primena, „Naisių vasaros“ festivalio organizatoriai dar birželio pabaigoje skelbė, kad liepos 8-9 dienomis vykusiame renginyje turi pasirodyti ryškiausi muzikos veidai, jų tarpe – Saulius Prūsaitis, grupė „The Roop“, Donatas Montvydas ir kt.

Tiek D.Montvydas, tiek „The Roop“ dar birželį koncertavo LGBT+ eitynių „Baltic Pride“ koncerte Vilniuje, tad netrukus po žinios apie būsimą koncertą Naisiuose kilo pasipiktinimas, jog šie atlikėjai sutiko pasirodyti R.Karbauskio inicijuotame renginyje. Pats „Naisių vasaros“ rėmėjas Ramūnas Karbauskis ne sykį yra pasisakęs prieš kai kurias LGBT+ bendruomenės teises, jai palankų Partnerystės įstatymą.

Netrukus po to, kai kilo sujudimas, grupė „jautì“ pranešė nebegrosiantys „Naisių vasaros“ festivalyje. Feisbuke ir instagrame išplatintoje grupės žinutėje teigiama, kad sprendimas sutikti koncertuoti renginyje buvo skubotas. Šiuo pavyzdžiu neilgai trukus pasekė ir grupė „Graži ir ta galinga“.

Tiesa, Ramūno Karbauskio remiamame festivalyje „Naisių vasara“ turėję pasirodyti Donatas Montvydas ir „The Roop“ net ir po sulauktos kritikos savo sprendimo iš pradžių nekeitė. „The Roop“ muzikos prodiuseris Lauras Lučiūnas tuomet kalbėdamas su portalu Žmonės.lt stebėjosi dėl sukelto „šaršalo“ ir tikino šioje situacijoje nematantis problemos.

„Tai yra didelis festivalis, jau seniai peraugęs politines idėjas. Klausimas – kodėl nedalyvauti? Ten susirenka daug žmonių su skirtingomis nuomonėmis ir pozicijomis. Mūsų su Ramūnu Karbauskiu nuomonės jau nuo seno išsiskiria, turėjome nemažai ginčų, bet tai nereiškia, kad negalime groti šiame festivalyje“, – kalbėjo L.Lučiūnas.

Tąkart muzikos prodiuseris pridūrė, kad tiek jis, tiek grupė „The Roop“ palaiko visada palaikė LGBT+ bendruomenę, tad stojant į „Naisių vasaros“ festivalio sceną šios vertybės niekur nedings.

Tačiau paskutinę akimirką persigalvoti paskatino naujausias Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio pasisakymas – šis pareiškė, kad Seimo opozicija kreipsis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl suteikto valstybės vadovo statuso Vytautui Landsbergiui.

„Statusas mums nekliūna, jis tiesiog, mūsų įsitikinimu, prieštarauja Konstitucijai. Pirmas dalykas, ką padarys Seimas, Seimo opozicija, tai surinks parašus ir kreipsis į Konstitucinį Teismą, nes du kartus Konstitucinis Teismas buvo išaiškinęs, kad toks sprendimas būtų neteisėtas, pažeistų Konstituciją“, – Žinių radijui teigė R.Karbauskis.

Seimas liepos pradžioje patvirtino, kad Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas nuo 1990-ųjų kovo 11-osios buvo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas – tuo metu šias pareigas pareigas ėjo Vytautas Landsbergis.

R.Karbauskis sako, kad sprendimas prieštarauja „ir tuo metu buvusiai situacijai, ir pačiai logikai“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų