Kaip praneša portalas Gayline.lt, penktadienį prieš V.Baumilos koncertą prie Palangos koncertų salės surengta trans žmonių palaikymo akcija.
„Norime aiškiai pasakyti, kad nežadame tylėti, kai yra žeminami translyčiai asmenys. Kiekvienas žmogus yra vertas pagarbos, o vieši asmenys, taip pat ir Baumila, privalo prisiimti atsakomybę už savo žodžius ir veiksmus, kuriais jie didina atskirtį ir dar labiau įtvirtina klaidingus stereotipus“, – sako GayLine.LT portalo redaktorius Martynas Norbutas.
Akcijoje dalyvavusi ir translyčių asmenų vėliavą laikiusi organizacijos „Mamos už LGBTQ+ vaikus“ narė Rasa Račienė pastebėjo, jog panašios kalbos žeidžia trans vaikus turinčius tėvus.
„Kiekvienas žinomas žmogus turi jausti atsakomybę. Daug kas lygiuojasi į juos, seka ir tiki, ką jie sako“, – teigia Rasa. – Mūsų organizacijoje didžiąją dalį tėvų sudaro auginantys trans vaikus. Jie deda milžiniškas pastangas padėti vaikams suprasti ir atrasti save. Tokie Baumilos pasisakymai menkina šių tėvų jausmus. Trans klausimai didžiajai daugumai visuomenės iš vis yra sunkiai suprantami ir pastarasis įvykis tik pila žibalo į ugnį, tikrai nepadeda supratingumui atsirasti. Geriau nekalbėti temomis kurių nesupranti“.
„Trans vyras = vyras, Trans moteris = moteris“ – skelbė akcijos dalyvių laikomas plakatas. Juo norėta dar kartą pabrėžti, kad translyčiai žmonės yra visos visuomenės nariai, verti pagarbos ir palaikymo.
Primename, kad liepos pabaigoje Vaidas Baumila feisbuke paskelbė žinutę apie translytę Nyderlandų grožio konkurso nugalėtoją. Po to, kai „Mis Nyderlandai“ tapo trans moteris Rikkie Valerie Kolle, atlikėjas Vaidas Baumila savo feisbuke parašė:
„Mis Olandija tapo trans moteris (vyras pakeitęs lytį). Tiek žinių 2023-ųjų liepą.
Moterys rūkykit kamputyje, mes – vyrai – perimam viską, netgi lytį.“
Užvirus diskusijoms, atlikėjas patikslino savo poziciją, kad įrašu nesiekė diskriminuoti translyčių bendruomenės.
„Trans moterys yra trans moterys, trans vyrai yra trans vyrai. Tiesiog pavadinęs save moterimi ar vyru, tokiu netampi ir netapsi. Viskas good, labai palaikau suaugusių žmonių pasirinkimą daryti su savo kūnais ką tik nori, bet man nurodinėti, kas yra biologija ir apskritai gyvenimo patirtis būnant, gimstant, bręstant vyru ar moterimi – nereiktų“, – rašė jis.
Anot penktadienį Palangoje vykusios protesto akcijos dalyvių, tokia logika veda prie pavojingų reiškinių – kai žmonės imami skirstyti į tuos, kurie atitinka stereotipus, todėl yra priimtini visuomenei, ir tuos, kurie jų neatitinka, todėl verti atstūmimo bei atskirties ar net susidorojimo.
Žmonės.lt primena, kad V.Baumilos pasisakymą feisbuke dar liepą viešai sukritikavo ir aktorė Elžbieta Latėnaitė. Tąkart ji savo mintimis taip pat pasidalijo feisbuke. Įrašu leido pasidalinti su portalu Žmonės.lt.
„Žymus ir įtakingas dainininkas Vaidas Baumila parašo transfobišką postą. Subėga daug panašia neapykanta sergančių žmonių ir pasijaučia teisūs ir įgalinti. Vienam komentare liejasi tiesioginė neapykanta realiai trans moteriai su užuomina į suicidą. Vaidotas nemato problemos ir savo daromos žalos net ir tada. Totali svetima gėda. Norėtųsi už jį atsiprašyti, nors ir labai keistai skamba. Bet siutas ima begalinis. Ypač žinant, kad trans bendruomenė pati pažeidžiamiausia smurtui, savižalai, nužudymams iš visų LGBTIQ+. Ypač žinant, kad be drąsių aktyvių trans žmonių, ateinančių padiskutuoti ir nors kiek sveiko proto įnešti ir atstovėti save, yra labai daug bijančių ir skaitančių tyliai, pvz, paauglių.
Kaip tik neseniai Anglijoje 16-metė trans mergina Brianna Ghey parke buvo mirtinai subadyta peiliu. Nužudymas siejamas su transfobija, nes ji buvo atvira, turėjo savo tiktok kanalą. Įtariami du penkiolikmečiai.. (Nesunku įsivaizduoti įtariamųjų tėvų ir aplinkos požiūrį į trans žmones). Šeima ir draugai ją priėmė ir brangino tokią kokia yra, deja, tai neapsaugojo jos.
Saugokim save ir vieni kitus. Visus, ypač pažeidžiamesnius. Ir netylėkim, kai kažkas privilegijuotas ir galingas nusišneka ir daro realią žalą, prisidengdamas žodžio laisve
Ai, ir pasekit nuostabią organizaciją Trans Autonomija“, – rašė Elžbieta Latėnaitė.
Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė tikino, kad būtent šiai žmonių grupei itin trūksta palaikymo.
„Translyčiai vaikai ir paaugliai Lietuvoje ir toliau auga jų nepriimančioje ir nesuprantančioje aplinkoje. Dažnai tokie jaunuoliai patiria ir fizinį smurtą, ir nesibaigiančias patyčias.
Mes, suaugusieji, vis dar nesugebame suteikti pakankamai palaikymo ir supratimo svarbioms (o iš tikrųjų dažnai ir esminėms) jų tapatybės dalims.
Gaila, kad vienas gerai žinomas atlikėjas, mano požiūriu, neįvertino, kad žodžiai skaudina bei trina erdvę ne kažkokiems teoriškai nesuprantamiems žmonėms, bet konkretiems vaikams, paaugliams, bei jauniems žmonėms.
Noriu pasakyti, kad jūs esate svarbios, šaunūs, įdomios bei labai gražūs. Apkabinu jus visus“, – rašė J.Juškaitė.
Rikkie Valerie Kolle įėjo į istoriją kaip pirmoji transseksualė, liepos 8-ąją laimėjusi konkursą „Mis Nyderlandai“.
Tai pirmas kartas per 94 metus trunkančią Nyderlandų konkurso istoriją, kai nugalėtoja buvo karūnuota translytė moteris.
Rikkie sako, kad vaikystėje svajojo laimėti tokius konkursus.
„Kelionė prasidėjo nuo to, kad buvau labai savimi neužtikrintas berniukas“, – pasakoja ji „Newsbeat“.
„O dabar stoviu čia kaip stipri, įgalinanti ir pasitikinti savimi moteris. Aš tuo labai didžiuojuosi.
Ir kad visada sulaukiau palaikymo aplink save iš savo šeimos, draugų ir savo pasirinktos queer šeimos. Žinau, kad daugelis to neturi.“
Praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai konkurse „Mis Nyderlandai“ buvo karūnuota pirmoji translytė moteris, grožio konkursas „Mis Italija“ galutinai uždraudė dalyvauti visoms transseksualėms.
Italijos konkursas paskelbė, kad visos dalyvės turi būti moterys „nuo gimimo“.