Skiepų reikšmė užkrečiamųjų ligų profilaktikoje

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad nuo daugelio užkrečiamųjų ligų galima apsisaugoti laiku pasiskiepijus. Skiepijimas yra toks efektyvus, kad baigiame pamiršti, kuo pasireiškia tos ligos, nuo kurių vaikus apsaugo skiepai. Tačiau specialistai sunerimę, kad mažėja imunizacijos (skiepijimų) apimtys nuo tokių užkrečiamųjų ligų, kaip tymai, epideminis parotitas, difterija, kurios vis dar registruojamos Europoje ir pasaulyje.
Geriausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai.
Skiepas / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.
Temos: 1 Gydymas

Pagrindinė imunoprofilaktikos programos nuostata – paskiepyti visus respublikos vaikus ir taip sukurti aukšto lygio kolektyvinį imunitetą tarp vaikų, nes kiekvienais metais išlikusi nepaskiepytų vaikų dalis po kelerių metų gali lemti epideminį ligos pakilimą.

Pagrindinė imunoprofilaktikos programos nuostata – paskiepyti visus respublikos vaikus ir taip sukurti aukšto lygio kolektyvinį imunitetą tarp vaikų, nes kiekvienais metais išlikusi nepaskiepytų vaikų dalis po kelerių metų gali lemti epideminį ligos pakilimą.

2008 m. duomenimis, Kauno apskrityje šešiolikamečių, apsaugotų nuo difterijos ir stabligės, yra apie 83 proc., paskutinį skiepą, apmokėtą iš valstybės biudžeto lėšų nuo raudonukės, tymų ir epideminio parotito, gavo 94 proc. 7–8 metų amžiaus vaikai, 88 proc. dvylikamečių paskiepyti nuo hepatito B infekcijos, praneša Kauno visuomenės sveikatos centras.

Šiuo metu Lietuvoje vaikai (tėvams sutikus) Valstybės biudžeto lėšomis (2007 m. gruodžio mėn. 22 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-1066 „Lietuvos Respublikos profilaktinių skiepijimų kalendorius“) skiepijami nuo dešimties užkrečiamųjų ligų: tuberkuliozės, virusinio hepatito B, difterijos, kokliušo, stabligės, poliomielito, tymų, epideminio parotito, raudonukės ir B tipo Haemophilus influenzae bakterijos sukeltų susirgimų. Be to, vaikai ir suaugusieji, kontaktavę su pasiutusiais ar nežinomais gyvūnais, skiepijami nuo pasiutligės, o po traumų – nuo stabligės.

Kauno visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė N. Kriaučiūnienė primena, kad jau dabar, nelaukiant vasaros pabaigos, tėveliai ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų specialistai, išleidžiantys mažamečius į mokyklas, turi pasirūpinti būsimųjų pirmokėlių skiepais. Visus 6–7 metų vaikus prieš mokyklą reikia iš naujo paskiepyti nuo tymų, raudonukės, epideminio parotito bei difterijos stabligės, kokliušo. Be to, vaikams atliekamas tuberkuliozės testas, leidžiantis vertinti užsikrėtimą mikobakterijomis, tuberkuliozės skiepų efektyvumą bei tuberkuliozės infekcijos paplitimą tarp gyventojų.

Atsiradus privačioms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, kuriose dirba šeimos gydytojai, imunoprofilaktika tapo viena jų darbo sričių. Tokių įstaigų, įskaitant ir gimdymo stacionarus, kuriuose skiepijami naujagimiai, vien tik Kauno mieste ir rajone yra 59. Deja, ne visose šeimos klinikose suprantama, kad skiepijimu siekiama dviejų pagrindinių tikslų: apsaugoti asmenį nuo infekcinės ligos ir kontroliuoti infekcinių ligų plitimą visuomenėje. Šiandien turime galimybę pasirinkti saugias, polivalentines vakcinas, o gydytojas-specialistas gali parinkti skiepus pagal individualų skiepijimo planą. Išlaidos vakcinacijai yra kur kas mažesnės nei ligonio gydymo kaštai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai